Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí
Bilance obětí se zřejmě zvýší, neboť záchranáři stále neprohledali všechny trosky. Myanmarský vojenský režim uvedl, že pohřešováno je nejméně tři sta lidí. Americká geologická služba USGS odhaduje, že počet obětí v Myanmaru by mohl dosáhnout až deseti tisíc.
Záchranářům se během pondělí v Myanmaru podařilo vyprostit čtyři živé lidi, což tři dny po otřesech uchovává naději, že by pod troskami mohli být další přeživší. Ve městě Mandalaj záchranáři v časných ranních hodinách vytáhli z trosek těhotnou ženu a mladou dívku, informovala agentura Reuters s odvoláním na čínské záchranáře, jejichž tým na místě pracuje.
Mezi oběťmi v Myanmaru je také zhruba sedm set příslušníků myanmarské muslimské menšiny, kteří zahynuli pod troskami zřícených mešit. Otřesy udeřily v době pátečních modliteb za postního měsíce ramadánu, uvedl Tchun Ťi z Myanmarské muslimské sítě jarní revoluce, kterého citovala agentura AP. Zatím není jasné, jestli jsou tito mrtví zahrnutí do oficiálního počtu obětí. Tchun Ťi dodal, že zemětřesení zničilo nebo poškodilo na šedesát mešit.
Myanmar v neděli zasáhl v oblasti města Mandalaj následný otřes o síle 5,1 stupně. Poblíž Mandalaje bylo také epicentrum pátečního silného zemětřesení o síle 7,7 stupně. Přístup k pomoci komplikují po celé zemi poničené silnice, stržené mosty i další potíže spojené s občanskou válkou.
Situace v Thajsku
V thajském hlavním městě Bangkoku pracují záchranné týmy s jeřáby a pátracími psy ve snaze najít 76 lidí, které zřejmě zasypaly trosky rozestavěného mrakodrapu. Guvernér metropole Čadčart Sittipunt řekl, že se záchranáři nevzdávají, i když se blíží konec 72 hodin, které jsou běžně pokládány za časovou hranici toho, kdy je ještě možné najít přeživší, napsal Reuters.
„Pátrání bude pokračovat i po 72 hodinách, protože v Turecku přežili i lidé, kteří zůstali uvěznění týden,“ řekl guvernér. „Zachytili jsme slabé signály života na mnoha místech,“ dodal.
Humanitární pomoc
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) rozhodl o uvolnění pěti milionů korun na pomoc Myanmaru. Podle Mariany Wernerové z odboru komunikace ministerstva zahraničí část pomoci zamíří do zasažené země prostřednictvím finančního příspěvku pro Mezinárodní červený kříž. Ministerstvo také jedná s českými neziskovými organizacemi.
Organizace Člověk v tísni na pomoc uvolnila dva a půl milionu korun. Další statisíce korun vybraly neziskové organizace ve sbírkách, které stále běží. Do pomoci se zapojil prostřednictvím sbírky na platformě Darujme.cz i Český výbor mezinárodní organizace UNICEF, kterému se podařilo ve sbírce zatím vybrat 234 158 Kč. Diakonie Českobratrské církve evangelické zatím vybrala téměř dvě stě tisíc korun. Podobný výtěžek zaznamenala i humanitární organizace ADRA ČR.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci Myanmaru ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů korun). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc.
Panují ale obavy, že humanitární pomoc se nedostane do oblastí, které nemá pod kontrolou vojenská junta, jako tomu bylo v loňském roce během tajfunu Jagi. Většina záchranářů ze zahraničí přiletěla do země až v neděli. „Myanmar není jednoduchá země. I vstoupit do země zabere čas, než dostanete povolení,“ uvedl ředitel japonského záchranářského týmu Cutomu Jimura.