Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600
Ozbrojené křídlo opoziční Lidové obranné síly vyhlásilo dvoutýdenní přestávku ve vojenských operacích v oblastech, které zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Částečný klid zbraní má začít platit od neděle a jeho cílem je, aby OSN a jiné organizace mohly v bezpečí dopravit pomoc potřebným a ustavit dočasné zařízení, kde by lidem byla poskytnuta lékařská a jiná pomoc.
Myanmar se podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí potýká s „vážným nedostatkem“ zdravotnického materiálu. Jde většinou o vybavení, které slouží k poskytnutí první pomoci, včetně některých důležitých léků nebo stanů pro lékaře.
Zemětřesení udeřilo v pátek kolem 12:50 místního času (7:20 SEČ), epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru, které má 1,6 milionu obyvatel. Otřesy v mnoha oblastech vedly ke zřícení budov a způsobily i další rozsáhlé škody.
Vojenská junta dříve v sobotu oznámila, že dosud bylo nalezeno 1002 mrtvých, dalších 2376 osob bylo zraněno a 30 se pohřešuje. Současně se oficiálně obrátila na mezinárodní společenství s žádostí o pomoc. Čeští občané jsou v pořádku, potvrdilo v sobotu páteční informace ministerstvo zahraničních věcí.
„Zasažena byla infrastruktura, jako jsou silnice, mosty a budovy, což způsobilo ztráty na životech a zranění civilistů. V postižených oblastech v současné době probíhají pátrací a záchranné operace,“ uvedla junta v prohlášení zveřejněném ve státní televizi.
Ve většině metropole Neipyijto nadále nefunguje elektřina či internet, poškozeno je množství silnic a zcela zničené jsou i některé budovy, v nichž bydleli vládní zaměstnanci. Agentura AFP napsala, že přes 90 lidí je pravděpodobně uvězněno v troskách dvanáctipatrové budovy v Mandalaji, která se v důsledku otřesů zřítila. Záchranáři se je snaží dostat ven. Na řadě míst asijské země se lidé pokoušejí své příbuzné vyprostit jen za pomoci rukou a jednoduchých nástrojů, protože nemají k dispozici těžkou techniku.
Z analýzy satelitních snímků podle agentury AP mimo jiné vyplynulo, že se zřítila řídicí věž letiště v Neipyijto. Jestli někdo zemřel, není jasné, ale je pravděpodobné, že v čase zemětřesení ve věži byli lidé.
První zahraniční letadla s pomocí zatím přistávají v bývalém hlavním městě Rangúnu. Čína uvedla, že do Myanmaru poslala přes 130 záchranářů a expertů spolu se zdravotními potřebami, Rusko informovalo o 120 záchranářích. Desítky jich vyslala i Indie, přislíbila je například také Malajsie.
Do zemí by mohly zamířit týmy USAR z Česka
V případě potřeby by do zemí zasažených zemětřesením mohly z Česka vyrazit konkrétně dva typy specializovaných týmů USAR, a to střední a těžký. Uvedlo to generální ředitelství Hasičského záchranného sboru. Obě jednotky jsou způsobilé k vyhledávání lidí s pomocí psů, k vyzvednutí těžkých nákladů nebo k pronikání konstrukcemi.
Do pomoci se může zapojit i veřejnost. Finanční dary přijímá například Diakonie ČCE, sbírkové konto otevřela i Adra. Člověk v tísni napsal, že prostřednictvím partnerů, kteří v zasažených oblastech působí, momentálně zjišťuje míru škod a akutní potřeby.
„Tentokrát vláda oficiálně o zahraniční pomoc požádala, my jsme dostali tu žádost také, ale samozřejmě komplikace je, jak tu zahraniční pomoc dostat na jednotlivá místa,“ řekl vedoucí úřadu velvyslanectví v Rangúnu Petr Starý. Podotkl, že některá místa jsou pod kontrolou vlády, některá pod kontrolou opozice, další pod kontrolou etnických ozbrojených armád a některá nejsou pod kontrolou nikoho. „To si myslím, že bude největší logistický problém, jak zajistit dodání humanitární pomoci všem bez rozdílu, kde se zrovna nachází,“ dodal.
Česko v tuto chvíli řeší pomoc Myanmaru po otřesech prostřednictvím finančního příspěvku pro Mezinárodní červený kříž, který v zemi působí, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. Resort chce také jednat s českými neziskovými organizacemi, dodala.
Myanmarem zmítá vleklá a krvavá občanská válka, která má už tak na svědomí rozsáhlou humanitární krizi, připomíná agentura AP. Cestování je v zemi obtížné a nebezpečné, což ještě komplikuje záchranné práce. Vojenská vláda v pátek vyhlásila v několika regionech stav nouze.
Zemětřesení otřáslo také sousedním Thajskem, kde podle aktuální bilance zahynulo deset lidí. Stalo se tak na třech staveništích včetně jednoho, kde se zřítila nedokončená stavba třicetipatrového mrakodrapu. Několik desítek lidí se na místě stále pohřešuje, sdělil v ČT velvyslanec v Bangkoku Pavel Pitel. Záchranáři si pomáhají těžkou technikou, drony s infračervenými kamerami nebo psy.