Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí
Vládnoucí vojenský generál Myanmaru Min Aung Hlaing v pátek vyzval „jakoukoli zemi“, aby poskytla zdravotní a humanitární pomoc po zemětřesení, při kterém zahynulo 144 lidí. Varoval, že obětí bude přibývat. Hlaing ve státní televizi uvedl, že přijal nabídky pomoci od Indie a jihovýchodního asijského bloku ASEAN, napsala agentura Reuters.
Geologická služba USA má za velmi pravděpodobné, že zemětřesení si vyžádá přes tisíc obětí, se 34procentní pravděpodobností jich bude podle amerických expertů mezi deseti a sto tisíci. „Vysoký počet obětí a rozsáhlé škody jsou pravděpodobné a katastrofa se zřejmě týká rozsáhlé oblasti,“ konstatuje USGS.
Myanmar v pátek postihly otřesy o síle až 7,7 stupně. Ohnisko zemětřesení, které začalo kolem 12:50 tamního času (7:20 SEČ), se nacházelo deset kilometrů pod druhým největším městem země Mandalaj, které leží přibližně 3,5 hodiny cesty od metropole Neipyijto.
OSN mobilizuje své síly v jihovýchodní Asii, aby pomohla lidem v nouzi, oznámil podle Reuters generální tajemník OSN António Guterres.
Poškozená infrastruktura
V Myanmaru se zřítily dva mosty a několik budov v pěti městech a obcích. Zemětřesení také poškodilo rychlostní silnici. Panují obavy o stav velkých přehrad, uvedl též Červený kříž. USGS odhaduje, že škody by mohly dosáhnout až 70 procent hrubého domácího produktu země.
Podle myanmarské opoziční vlády národní jednoty zemětřesení poškodilo „četné budovy“, včetně památek a náboženských objektů. Podle opozice také došlo k sesuvům půdy a klíčové silnice a mosty byly „vážně zasaženy“, upozornila britská stanice BBC.
„Lidé z Červeného kříže říkají, že v Mandalaji jsou problémy například s elektřinou. V těch izolovaných částech Myanmaru, například v Šanském státu, to bude ještě daleko horší a humanitární situace bude daleko vážnější.“ sdělila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
Sociální sítě plní snímky řady zcela zničených a vážně poškozených budov. „Zahájili jsme pátrání a objíždíme Rangún, abychom pátrali po obětech a škodách,“ sdělil agentuře zástupce hasičského sboru v někdejším myanmarském hlavním městě, které otřesy také pocítilo.
Evropská unie slíbila, že je připravená poskytnout Myanmaru pomoc, uvedla AFP. Situaci v zemi podle Reuters monitoruje úřad OSN pro humanitární záležitosti (OCHA).
Český USAR tým
Čeští hasiči jsou připraveni pomoci po zemětřesení v Myanmaru a Thajsku. USAR (Urban Search and Rescue) tým je schopen vyrazit do šesti hodin od akceptace nabídky, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Lucie Pipiš.
„Cílem USAR operací je zachránit co největší počet lidí v co nejkratším čase a zároveň minimalizovat riziko pro záchranáře,“ sdělil vedoucí oddělení komunikace generálního vedení hasičů Jan Kocourek. Česko je připravené poslat na místo dva typy USAR odřadů, střední nebo těžký. Střední USAR tým čítá 36 osob a kromě hasičů, statika a lékaře je jeho součástí také pět kynologů se psy. Těžký USAR tým se skládá z 69 osob – z hasičů, statika, dvou lékařů a deseti kynologů se psy.
Do pomoci po zemětřesení se zapojí i tuzemské neziskové organizace. Adra a Člověk v tísni nyní zjišťují, jaká je na místě situace a jakou pomoc bude potřeba poskytnout. Připraveny jsou také týmy Lékařů bez hranic, které čekají na povolení úřadů.
Myanmarská junta
Vládnoucí junta v Myanmaru vyhlásila kvůli ničivému zemětřesení stav nouze v šesti regionech země, včetně metropole Neipyijto a zmíněného města Mandalaj. Vyzvala k darování krve a zdravotnického materiálu na pomoc hospitalizovaným lidem.
Český velvyslanec v Thajsku Pavel Pitel připomněl, že situace v Myanmaru je komplikovaná, protože tam probíhá válečný konflikt. Junta ovládá hlavní město, ale spravuje pouze třetinu území, takže informace o rozsahu škod se bude veřejnost pravděpodobně dozvídat s určitým zpožděním.
„Další části jsou pod kontrolou povstalců nebo různých ozbrojených skupin. Některá místa armáda dokonce bombarduje a je samozřejmě nemožné, aby se do těchto oblastí dostala humanitární pomoc,“ dodala Šámalová. Výzkumný pracovník Miroslav Nožina upozornil na loňské události v souvislosti s tajfunem Yagi, kdy vládní junta blokovala plošnou humanitární pomoc a snažila se ji vztáhnout jen na území, která kontroluje. „Předpokládám, že se to bude opakovat i nyní,“ dodal.
Letecká společnost Myanmar National Airlines na Facebooku uvedla, že zrušila kvůli zemětřesení některé lety. V Myanmaru jsou cestovní kanceláře ve spojení se svými zástupci. „Až se situace zklidní, tak uvidíme, jestli vůbec zůstane Myanmar na seznamu destinací, kam bychom mohli posílat turisty,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Zemětřesení zasáhlo na hranicích s Myanmarem také Čínu, konkrétně provincie Jun-nan a S'-čchuan. Několik budov se zřítilo a úřady hlásí zraněné. Přesný počet není znám.
Situace v Thajsku
Thajsko po pátečním silném zemětřesení oznámilo nejméně devět mrtvých v Bangkoku. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že podle úřadů se počty obětí zřejmě ještě zvýší. Pohřešováno je 117 lidí. Premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav.
„Kontroly ukazují, že do všech budov je bezpečné se vrátit. Jediné poškozené budovy jsou ty ve výstavbě, které mají problémy se stabilitou a stěnami,“ oznámila později během dne Šinavatrová. Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) vyšle do Thajska několik týmů, které budou pomáhat s obnovou po zemětřesení, napsala agentura Reuters.
„Zhruba kolem 7:30 našeho času došlo k velmi citelným otřesům, které trvaly dvě až tři minuty. Na první pohled to bylo velmi děsivé. Většina lidí vyběhla ven na ulice a čekali, co se bude dít dál. Naštěstí v širším okolí ambasády nejsou viditelné materiální škody,“ přiblížil pro ČT24 před desátou hodinou velvyslanec Pitel.
Podle agentury AP se v Bangkoku znatelně kývaly budovy, z nichž v obavách z jejich zřícení vybíhali lidé. Řada jich pak zůstávala na ulicích pro případ, že by přišly další otřesy. Zřítil se i rozestavěný mrakodrap, v jehož troskách podle dostupných informací zůstaly desítky dělníků.
Jeden z dělníků, kterému se ze stavby výškové budovy podařilo včas utéct, podle CNN vypověděl, že se ozvaly rány a konstrukce se začala hroutit. „Vypukl chaos a lidé začali utíkat,“ řekl pracovník.
Zemětřesení bylo cítit ve velké části Thajska, nejvíce v severní a střední části země. „Slyšel jsem ten hluk, když jsem spal doma, tak jsem v pyžamu vyběhl z budovy, co nejdál to šlo,“ řekl agentuře AFP například obyvatel severothajského města Čchíengmaj.
Češi v Thajsku
Ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany. Podle mluvčího resortu systém Drozd v Thajsku eviduje 396 Čechů, v Myanmaru čtyři. „Máme velmi dobré napojení na složky záchranného systému Thajska. To znamená, že přes tamní policii dostáváme průběžně informace o tom, co se děje,“ dodal Pitel.
Ambasáda podle velvyslance oslovila všechny české občany, o kterých po celém Thajsku ví. V některých částech země, které jsou hojně navštěvovány turisty – jde například o ostrovy Phuket nebo Koh Samui – otřesy vůbec cítit nebyly.
Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake dopoledne řekl, že lidé se obracejí na české ambasády s dotazy, co dělat. Resort doporučuje registraci v systému Drozd. Všechny lety do thajského hlavního města Bangkoku a z něj jsou provozovány v normálním režimu, uvedly tamní úřady po otřesech. Drake odkázal na webové stránky ministerstva, kde jsou doporučení pro české cestovatele pro jednotlivé země.
Cestovní kanceláře, které mají v Thajsku své klienty, jsou s nimi v kontaktu a krizovou situaci monitorují. „Čekáme, jak se situace vyvrbí. Zatím zájezdy nerušíme, ale za dva dny mají odjíždět další klienti, takže situaci sledujeme a jsme připraveni jednat,“ uvedla zástupkyně cestovní kanceláře Marco Polo.
Postup složek záchranného systému
Záchranáři musí v případě zemětřesení nebo jiných přírodních katastrof najít bezpečnou zónu, kam postižené umístí, roztřídí je a následně připraví k poskytování přednemocniční péče a k následnému transportu do zdravotnických zařízení. Ta dostanou upozornění, že je čeká příjem většího počtu zraněných, přiblížil běžný postup ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.
„Úspěch u těchto událostí je v organizaci. Primární péče je poměrně jednoduchá,“ sdělil Kolouch. Šanci na přežití podle něj ovlivňují světelné podmínky a počasí, jelikož pacienty může ohrozit i chlad. „Poté je důležitý čas. Čím dříve se dostaneme k postiženému, tím větší je šance na jeho záchranu,“ dodal.
Šance na přežití u člověka pod sutinami závisí i na tom, zda je zraněný, či jen uvězněný, pokračoval Kolouch. První limit, s nímž se podle něj počítá, je 24 hodin (od události), ale „i po několika dnech se může podařit uvězněné zachránit“.
Statik Zdeněk Holý přiblížil postup po zemětřesení. Statik nejprve prohlédne poškozenou budovu, jestli nehrozí její zřícení. Pokud tomu tak není, tak může obhlédnout rozsah škod a rozhodnout, jestli lze budovu zachránit, nebo je potřeba ji kompletně odstranit. „Jestli je poškozená hlavní nosná konstrukce – zvlášť u těch výškových budov, ale i u těch nižších – tak se většinou nevyplatí objekt opravovat,“ nastínil.
Psycholog Štěpán Vymětal z ministerstva vnitra popsal psychologické dopady přírodní katastrofy. „Bezprostřední reakce jsou poměrně jednotné – je to fáze šoku, poté dohledávání blízkých, strach či obavy. Ty jsou univerzální interkulturně,“ přiblížil.
„Poté jsou další fáze spojeny například s truchlením. Zde už dochází k určitým odlišnostem podle lokálních zvyklostí. V těchto oblastech je více soudržná komunita, takže tam bychom mohli uvažovat o určitých podpůrných faktorech pro zotavování se a zvládání neštěstí díky opoře v širších rodinách nebo komunitě,“ vysvětlil Vymětal.