Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

13 minut
Seismolog Aleš Špičák k zemětřesení v Thajsku a Maynmaru
Zdroj: ČT24

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.

„Příčinou zemětřesení byly pohyby horninových bloků na zlomu, který se táhne Myanmarem od severu k jihu,“ uvedl v České televizi seismolog Aleš Špičák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Otřesy měly magnitudo 7,7.

Tato struktura je podle něj geologům dobře známá, byla příčinou mnoha zemětřesení v minulosti. Právě na základě zkušeností s minulými otřesy funguje model Americké geologické služby, který umí předpovědět ekonomické škody i ztráty na životech. V současné době odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc, ale s 22procentní pravděpodobností i nad sto tisíc:

Ekonomické škody by podle stejného modelu měly překročit sto tisíc milionů dolarů, podle amerických geologů jde o šest až sedmdesát procent HDP Myanmaru. „Odhad je vysoký,“ potvrdil Špičák.

  • Velikost zemětřesení je vyjádřena veličinou magnitudo. Používá se několik magnitudových stupnic, jež se dají převést jedna na druhou pomocí empirických vzorců. Nejpoužívanější stupnici vytvořil americký seismolog Charles Richter roku 1938.
  • Richterova stupnice – nebo také místní magnitudo zemětřesení – představuje jediné číslo, kterým se popisuje velikost (síla) zemětřesení. Je to logaritmická stupnice o základu 10 počítaná z vodorovné amplitudy největšího posunu od nuly na seismografu. Čím vyšší číslo, tím silnější zemětřesení.

Tato zóna je podle něj svislá, jde do velké hloubky. Bloky se podél zlomu pohybují horizontálně, což vede k častému tření. „Jsou zde relativně častá zemětřesení, ten zlom je významná struktura. Zlom odděluje dvě litosférické desky, které se vůči sobě velmi razantně pohybují. Těch zemětřesení zde bylo během století několik,“ doplňuje geolog.

6 minut
Redaktor ČT Daniel Stach k odhadům rozsahu škod po zemětřesení
Zdroj: ČT24

Už nyní dochází k takzvaným dotřesům, což jsou zbytkové vlny energie. Ty nejsilnější podle Špičáka proběhnou ještě v pátek. Zatím nejsilnější dotřes měl magnitudo 6,4. „K dotřesům dochází a bude docházet několik dalších týdnů,“ doplňuje seismolog.

Překvapením je podle něj rozsah – tisíc kilometrů je mnoho i na tak velké zemětřesení. Škody proto mohou být rozsáhlé. Otřesy zaznamenaly i přístroje v České republice:

Seismologická stanice Kašperské Hory zaznamenala v pátek otřesy v Asii
Zdroj: Seismologická stanice Kašperské Hory

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 19 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 22 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...