Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.

Premiér už od svého vítězství ve volbách v roce 2024 prosazuje, aby byla nelegální migrace pojímána stejně jako terorismus, včetně potřeby užší spolupráce mezi zeměmi a větších pravomocí policie. Vláda oznámila řadu mezinárodních dohod ve snaze omezit počet migrantů, kteří do země přicházejí nelegálně.

Starmer uvedl, že usiluje o to, aby Británie vedla reakci světa na nelegální migraci. Pro vládu se jedná o politicky klíčové téma, neboť jak konzervativci, tak protiimigrační strana Reform UK obviňují labouristy z toho, že tuto problematiku nezvládají.

Britská vláda na summit do Londýna pozvala zástupce čtyř desítek zemí a technologické giganty, jako jsou společnosti Meta, X nebo TikTok. Česko reprezentuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle Rakušana je tuzemsko připraveno aktivně přispívat k efektivnější ochraně evropských hranic. „Pracujeme i na zpřísnění naší vlastní azylové a migrační legislativy, abychom zefektivnili vyhošťování lidí, kteří představují bezpečnostní riziko, i návraty těch, kteří u nás nezískají azyl. Novelu migrační legislativy chceme vzhledem k mezinárodní situaci schválit co nejdříve,“ uvedl ministr v pondělí odpoledne.

Je to nefér i vůči migrantům, míní Starmer

V roce 2025 se přes Lamanšský průliv zatím dostalo více než šest tisíc lidí, což je rekordní začátek roku. Británie od minulého července podle vládních údajů deportovala více než 24 tisíc osob bez práva pobytu v zemi.

Starmer v pondělí prohlásil, že je rozzlobený rozsahem nelegální migrace. „Je to nespravedlivé vůči obyčejným pracujícím lidem, kteří na to doplácejí, od cen hotelů až po naše veřejné služby, které se s tímto náporem potýkají.“ Podle Starmera je nelegální migrace nefér také vůči samotným migrantům, „protože se jedná o zranitelné lidi, které nemilosrdně vykořisťují odporné gangy“.

Summitu v londýnském Lancaster House se vedle zástupců Francie, Číny a USA účastní také představitelé Vietnamu, Albánie a Iráku, tedy zemí, odkud do Spojeného království přicestovalo mnoho migrantů. Diskuze o tom, jak narušit obchodování pašeráckých gangů, jehož hodnota se odhaduje na deset miliard dolarů (asi 230 miliard korun), se také účastní představitelé Interpolu.

Zástupci pozvaných států se shodli na nutnosti posílit spolupráci v oblasti ochrany vnějších hranic a na intenzivním sdílení informací o migraci, uvedlo české ministerstvo vnitra. Mluvili také o využití moderních technologií, jako jsou biometrické systémy a umělá inteligence (AI), které můžou pomoci včas identifikovat rizikové osoby. Tématem byla i podpora zemí čelících největším migračním tlakům a hledání společného postupu v rámci Evropy i spolupráce se třetími zeměmi.

5 minut
Studio ČT24: Zpravodaj ČT Lukáš Dolanský k londýnskému summitu o migraci
Zdroj: ČT24

Zpravodaj ČT Lukáš Dolanský sdělil, že hlavním tématem summitu jsou všechny aspekty migrace, přičemž důraz je kladen zejména na kriminální stránku migrace a způsoby, jakými funguje samotné převaděčství či černý trh, když se migranti dostanou do cílové země. Summit se tedy zaměřuje na hledání odpovědi a cest, jak zabránit gangům v převaděčství migrantů, shrnul Dolanský.

Zpravodaj dodal, že je nutné oddělit legální a nelegální migraci. Zatímco legálně přichází do Velké Británie miliony lidí, nelegální cestu volí okolo třiceti až čtyřiceti tisíc, maximálně padesát tisíc migrantů ročně, kteří do země nejčastěji putují na lodích z Francie, uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 20 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 55 mminutami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 1 hhodinou

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 2 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 8 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...