Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer
Premiér už od svého vítězství ve volbách v roce 2024 prosazuje, aby byla nelegální migrace pojímána stejně jako terorismus, včetně potřeby užší spolupráce mezi zeměmi a větších pravomocí policie. Vláda oznámila řadu mezinárodních dohod ve snaze omezit počet migrantů, kteří do země přicházejí nelegálně.
Starmer uvedl, že usiluje o to, aby Británie vedla reakci světa na nelegální migraci. Pro vládu se jedná o politicky klíčové téma, neboť jak konzervativci, tak protiimigrační strana Reform UK obviňují labouristy z toho, že tuto problematiku nezvládají.
Britská vláda na summit do Londýna pozvala zástupce čtyř desítek zemí a technologické giganty, jako jsou společnosti Meta, X nebo TikTok. Česko reprezentuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Podle Rakušana je tuzemsko připraveno aktivně přispívat k efektivnější ochraně evropských hranic. „Pracujeme i na zpřísnění naší vlastní azylové a migrační legislativy, abychom zefektivnili vyhošťování lidí, kteří představují bezpečnostní riziko, i návraty těch, kteří u nás nezískají azyl. Novelu migrační legislativy chceme vzhledem k mezinárodní situaci schválit co nejdříve,“ uvedl ministr v pondělí odpoledne.
Je to nefér i vůči migrantům, míní Starmer
V roce 2025 se přes Lamanšský průliv zatím dostalo více než šest tisíc lidí, což je rekordní začátek roku. Británie od minulého července podle vládních údajů deportovala více než 24 tisíc osob bez práva pobytu v zemi.
Starmer v pondělí prohlásil, že je rozzlobený rozsahem nelegální migrace. „Je to nespravedlivé vůči obyčejným pracujícím lidem, kteří na to doplácejí, od cen hotelů až po naše veřejné služby, které se s tímto náporem potýkají.“ Podle Starmera je nelegální migrace nefér také vůči samotným migrantům, „protože se jedná o zranitelné lidi, které nemilosrdně vykořisťují odporné gangy“.
Summitu v londýnském Lancaster House se vedle zástupců Francie, Číny a USA účastní také představitelé Vietnamu, Albánie a Iráku, tedy zemí, odkud do Spojeného království přicestovalo mnoho migrantů. Diskuze o tom, jak narušit obchodování pašeráckých gangů, jehož hodnota se odhaduje na deset miliard dolarů (asi 230 miliard korun), se také účastní představitelé Interpolu.
Zástupci pozvaných států se shodli na nutnosti posílit spolupráci v oblasti ochrany vnějších hranic a na intenzivním sdílení informací o migraci, uvedlo české ministerstvo vnitra. Mluvili také o využití moderních technologií, jako jsou biometrické systémy a umělá inteligence (AI), které můžou pomoci včas identifikovat rizikové osoby. Tématem byla i podpora zemí čelících největším migračním tlakům a hledání společného postupu v rámci Evropy i spolupráce se třetími zeměmi.
Zpravodaj ČT Lukáš Dolanský sdělil, že hlavním tématem summitu jsou všechny aspekty migrace, přičemž důraz je kladen zejména na kriminální stránku migrace a způsoby, jakými funguje samotné převaděčství či černý trh, když se migranti dostanou do cílové země. Summit se tedy zaměřuje na hledání odpovědi a cest, jak zabránit gangům v převaděčství migrantů, shrnul Dolanský.
Zpravodaj dodal, že je nutné oddělit legální a nelegální migraci. Zatímco legálně přichází do Velké Británie miliony lidí, nelegální cestu volí okolo třiceti až čtyřiceti tisíc, maximálně padesát tisíc migrantů ročně, kteří do země nejčastěji putují na lodích z Francie, uvedl.