Ve Švýcarsku se zřítilo historické letadlo. Zemřelo všech dvacet lidí na palubě

Dvacet obětí má sobotní nehoda letadla, které se zřítilo při vyhlídkovém letu nad Alpami v kantonu Graubünden. Potvrdila to švýcarská policie. Šlo o stroj Junkers Ju-52 z roku 1939, uvedla firma Ju-Air specializovaná na vyhlídkové lety. Ve stroji se nacházelo 17 cestujících a tři členové posádky.

 Firma Ju-Air je spolek přátel švýcarského vojenského letectva, který od něj roku 1981 převzal tři vyřazené stroje. Nyní si je zájemci často rezervují pro vyhlídkové lety nad Alpami. Letadla startují z vojenského letiště Dübendorf.

Havárie v Graubündenu je druhým sobotním leteckým neštěstím ve Švýcarsku. Už dopoledne zahynula místní čtyřčlenná rodina při nehodě malého letadla v kantonu Nidwalden. Stroj, který mířil do Francie, se zřítil do lesního porostu, jenž začal hořet. Záchranáři tak mohli k místu neštěstí až po uhašení požáru.

  • 298 obětí, Ukrajina, 17. července 2014 - U ukrajinské vesnice Hrabove na východě země se v oblasti ovládané proruskými separatisty zřítil malajsijský Boeing 777 z letu MH17 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Podle ukrajinských úřadů bylo letadlo sestřeleno protiletadlovou
    raketou, z odpovědnosti se navzájem obviňují proruští separatisté a ukrajinské vládní síly.
  • 150 obětí, Francie, 24. března 2015 - Letoun Airbus A320 německých aerolinek Germanwings, filiálky společnosti Lufthansa, mířící z Barcelony do Düsseldorfu se zřítil na jihu francouzských Alp u obce Le Vernet; zahynulo všech 150 osob na palubě.
  • 96 obětí, Rusko, 10. dubna 2010 - Při pádu polského letadla Tu-154 u ruského Smolenska zahynulo 96 osob z Polska, mimo jiné prezident Lech Kaczyński, jeho choť, skoro celá polská generalita, několik poslanců a guvernér národní banky; letěli do ruské Katyně uctít památku 22.000 Poláků zastřelených v roce 1940 sovětskou NKVD.
  • 92 obětí, Rusko, 25. prosince 2016 - Krátce po startu ze Soči, kde doplnil palivo, se zřítil ruský armádní letoun Tu-154, na jehož palubě bylo 92 lidí, včetně 64 členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců; nikdo nepřežil.
  • 71 obětí, Rusko, 11. února 2018 - Krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo se zřítil letoun An-148 společnosti Saratovské aerolinie s 71 osobami na palubě; havárii nikdo nepřežil.
  • 62 obětí, Rusko, 19. března 2016 - Boeing 737-800 společnosti FlyDubai letící z Dubaje se zřítil za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu, zahynulo všech 62 lidí na palubě.
  • 50 obětí, Rusko, 17. listopadu 2013 - V centrálním Rusku se při pokusu o přistání u města Kazaň zřítilo letadlo Boeing 737 letící na vnitrostátní lince; zahynulo všech 44 cestujících a šest členů z posádky.
  • 44 obětí, Rusko, 7. září 2011 - Při pádu letounu Jak-42 s prakticky všemi hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl u jaroslavlského letiště zahynulo 44 z 45 lidí na palubě včetně českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka.
  • 24 obětí, Rusko, 2. července 2013 - Jen čtyři lidé přežili nehodu ruského vrtulníku Mi-8 s 28 lidmi na palubě asi 50 kilometrů od letiště u vesnice Děputatskij ve východoruském Jakutsku.
  • 20 obětí, Švýcarsko, 4. srpna 2018 - Všech 20 osob na palubě leteckého veteránu, který se zřítil při vyhlídkovém letu nad Alpami, zahynulo. Stroj Junkers Ju-52 z roku 1939, patřící firmě Ju-Air specializované na vyhlídkové lety, havaroval zhruba ve výšce 2540 metrů v kantonu Graubünden.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Státy EU finálně schválily půjčku pro Ukrajinu i dvacátý balík sankcí proti Rusku

Členské státy EU finálně schválily unijní půjčku pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu korun), oznámilo kyperské předsednictví. Maďarsko již ve středu stáhlo svou blokaci a následovala takzvaná písemná procedura. Unijní státy finálně schválily rovněž dvacátý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině. Maďarsko a Slovensko již ve středu uvedly, že nebudou nová omezení blokovat, jestliže bude ruská ropa opět proudit ropovodem Družba do obou zemí.
13:58Aktualizovánopřed 36 mminutami

Podle Vystrčila Rutteho potěšila Babišova slova, že Česko splní závazky vůči NATO

Vyjádření českého premiéra Andreje Babiše (ANO), že Praha splní své závazky vůči Severoatlantické alianci, potěšilo generálního tajemníka NATO Marka Rutteho, prohlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po svém jednání s Ruttem v Bruselu. Teprve v příštích týdnech a zejména na červencovém summitu NATO v Ankaře se ale podle Vystrčila ukáže, zda to, co šéf české vlády prohlásil, bylo skutečně myšleno vážně.
před 1 hhodinou

Akcionáři společnosti Warner Bros schválili převzetí firmy rivalem Paramount

Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery ve čtvrtek schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu korun), informovaly agentury. Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla.
16:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet světových multimilionářů by mohl během pěti let vzrůst na skoro čtyři tisíce

Podle údajů realitní společnosti Knight Frank by počet multimilionářů ve světě mohl do roku 2031 vzrůst na téměř čtyři tisíce, protože superbohatí hromadí majetek stále rychlejším tempem.
před 2 hhodinami

Sněmovna podpořila přísnější podmínky pro spotřebitelské úvěry

Podmínky poskytování spotřebitelských úvěrů se zřejmě zpřísní. Zákon by měl zavést horní hranici nákladů na takový úvěr. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) nebude smět překročit o čtyři body čtyřnásobek repo sazby vyhlašované Českou národní bankou. Reklama na tyto úvěry nebude smět naznačovat zájemcům, že když si půjčí peníze, zlepší to jejich finanční situaci. Novelu zákona, která tyto novinky přináší, ve čtvrtek podpořila sněmovna. Poslanci schválili i zavedení doplňovacích komunálních voleb. Odpoledne se věnují ústním interpelacím.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Íránská ekonomika americkou námořní blokádu zřejmě ustojí, píše AFP

Americká námořní blokáda sice v nadcházejících týdnech sníží íránskou produkci ropy, avšak tvrzení o pádu tamní ekonomiky jsou předčasná, píše agentura AFP s odvoláním na komentáře analytiků. Oblastní velitelství ozbrojených sil Spojených států na Blízkém východě (CENTCOM) ve čtvrtek uvedlo, že USA od začátku své blokády přiměly 31 lodí, převážně ropných tankerů, změnit kurz a navrátit se do přístavů. Většina z lodí podle prohlášení pokyny následovala.
10:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Srážka vlaků nedaleko Kodaně si vyžádala 18 raněných, stav pěti je kritický

Osmnáct raněných si vyžádala čtvrteční čelní srážka dvou vlaků severně od dánské metropole Kodaně. Stav pěti lidí je kritický, informovaly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady a záchranáře. Původně hovořily o čtyřech kriticky zraněných a 17 zraněných celkem. V obou vlacích bylo v době kolize dohromady 38 lidí, uvedly regionální úřady. Podle dánské policie je zatím příliš brzy na určení příčiny srážky, ale slíbila rozsáhlé vyšetřování.
10:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovensko hlásí obnovení dodávek ropovodem Družba

Slovensko ve čtvrtek dvě hodiny po půlnoci začalo přijímat ropu ropovodem Družba, napsala na sociální síti slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková. Dodávky suroviny uvedeným ropovodem přes Ukrajinu na Slovensko a do Maďarska byly přerušeny na konci ledna, podle Kyjeva kvůli ruskému útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Podle slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) je zprovoznění ropovodu potvrzením, že poškozen nebyl. O obnovení dodávek ropy Družbou ve čtvrtek informovala i maďarská petrochemická skupina MOL.
08:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...