V Madridu se demonstrovalo proti reformě bezpečnostního zákona. Policisté se obávají, že zhorší jejich ochranu

V Madridu v sobotu protestovaly tisíce policejních příslušníků, kteří se domnívají, že jim chystaná reforma bezpečnostního zákona ztíží práci a zhorší jejich ochranu. K policistům se přidali politici ze tří hlavních španělských konzervativních stran, informuje agentura Reuters.

Bezpečnostní zákon nyní úřadům umožňuje, aby udělovaly médiím pokuty za zveřejňování neautorizovaných vyobrazení policie. Právní norma také představuje značné omezení při demonstracích, uvádí Reuters.

Současná levicová španělská vláda navrhuje, aby pořizování fotografií nebo nahrávek policistů na demonstracích nebylo považováno za závažný přestupek. Autoři reformy také chtějí, aby policie měla povinnost při zásazích v době protestů používat bezpečnější prostředky než dosud. Několika lidem v zemi totiž v minulosti přivodily vážná zranění gumové projektily vypálené policisty.

Zákon nesmí pošlapat práva zodpovědných za bezpečnost, zdůrazňují organizátoři

Podle odpůrců reformy ale chystané změny připraví příslušníky policie o ochranu a sníží možnosti bezpečnostních složek zasahovat při násilných demonstracích, čímž zároveň ohrozí veřejnou bezpečnost.

„Každý den jsou čtyři policisté napadeni, to je zcela nepřijatelné,“ řekl podle agentury AFP na demonstraci Pablo Casado, lídr španělské pravicové a opoziční Lidové strany. „Je zvláštní, že ti, kteří riskují životy, aby nás chránili, musejí demonstrovat, protože zůstávají bez ochrany,“ sdělil dříve Casado.

„Říkáme ne této reformě. Myslíme si, že zákon musí být přizpůsoben současnosti a být reformován, ale nikdy nesmí pošlapat práva těch, kdo jsou zodpovědní za bezpečnost,“ sdělil novinářům Miguel Ángel Gómez, ředitel Asociace španělských policistů Jusapol, která svolala sobotní protest.