Unionisté v Severním Irsku tlačí Londýn ke změně pobrexitového protokolu, jinak nevstoupí do vlády

Nahrávám video
Horizont ČT24: Nejistota vývoje v Severním Irsku
Zdroj: ČT24

Irský premiér Micheál Martin varoval britského kolegu Borise Johnsona, aby se nesnažil jednostranně zrušit jakékoliv z pobrexitových pravidel dohodnutých mezi Evropskou unií a Velkou Británií ohledně Severního Irska. Po tamních volbách, kde poprvé v historii zvítězili republikáni ze strany Sinn Féin, to od Londýna žádají probritští unionisté. Tvrdí, že jinak nevstoupí do vlády. Severní Irsko by se tak ocitlo v patu a hrozily by mu předčasné volby.

V jedné hospodě v západní části Belfastu mají stálí hosté jasno. Do jednoho hlasovali pro vítěze voleb, levicové nacionalisty ze Sinn Féin. „Volil jsem je, protože pracují pro lid a věřím v to, co se snaží vybudovat,“ říká osmdesátiletý Tommy Shaw.

„Dnešek zahajuje novou éru, která, jak věřím, nám všem dává příležitost přehodnotit vztahy v této společnosti na základě férovosti, rovnosti a sociální spravedlnosti,“ prohlásila po oznámení výsledků kandidátka Sinn Féin na pozici první ministryně Severního Irska Michelle O'Neillová.

Lidé předchozí vládě vyčítají zejména ekonomickou stagnaci spojenou s odchodem Británie z EU. Nespokojenost projevují po letech i voliči Demokratické unionistické strany (DUP). „Proto Demokratická unionistická strana ztratila hlasy, protože lidé tu jsou už velmi naštvaní. Zasekli jsme se, nikam se neposouváme. Lidé chtějí, aby se opět pustili do práce,“ říká pracovnice Národní zdravotní služby Gillian Russellová.

Nebudete řešit protokol? Nesestavíme vládu

Katoličtí republikáni získali v severoirském parlamentu 27 z 90 křesel. Zaseli tak bouři, kterou hned po oznámení výsledků dokonala protestantská DUP – se ziskem 25 křesel se odmítla podílet na sestavování vlády. Podle velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila letitý konflikt v Severním Irsku, ale existuje v Ulsteru pravidlo dělby vlády – pozici prvního ministra získává vítěz voleb a post jeho zástupce představitel strany, která skončila druhá. 

Vůdce Demokratické unionistické strany Jeffrey Donaldson však prohlásil, že „dokud vláda Spojeného království nepřijme rozhodné kroky ohledně (severoirského) protokolu, nebudeme jmenovat ministry do vlády.“

Kvůli protokolu Severní Irsko částečně ztratilo po brexitu dosavadní pevná pouta se Spojeným královstvím, protože musí dodržovat pravidla jednotného trhu EU a celní unie. Unionisté požadují zrušení tohoto mechanismu a opakovaně ho kritizuje i Londýn. Podle britského sekretáře pro Severní Irsko Brandona Lewise způsobuje protokol v praxi problémy lidem po celém Severním Irsku. „Není to jen o unionistických stranách nebo jedné straně, velmi to ovlivňuje severoirskou společnost a také podniky,“ tvrdí.

Vítězství levicových nacionalistů, kteří původně vzešli z politického křídla polovojenské organizace IRA, přiblížilo vyhlídku na sjednocení celého ostrova. A i když je referendum potřebné k vystoupení ze Spojeného království v kompetenci britské vlády, mělo by být vyhlášeno, pokud se bude zdát, že je většina obyvatel pro. Podle dosavadních průzkumů tomu tak není, Sinn Féin ale věří, že by se názor veřejnosti během následujících pěti až deseti let mohl změnit. 

Podle zpravodaje ČT v Londýně Bohumila Vostala je vidět, že voliči v Severním Irsku chtějí změnu. „Spousta lidí má Sinn Féin zafixovanou jako bývalé politické křídlo teroristické organizace IRA. Nyní však Sinn Féin tvrdí, že s touto organizací už nemá nic společného a lidé jim to věří. Nicméně uvidíme, jak to bude dále v Severním Irsku prakticky vypadat, protože vzhledem k situaci, kdy se regionální vláda dostatečně rychle nesestaví a Severní Irsko se tak ocitne v politickém limbu, je možné, že se dočkáme dalších voleb. Možná na podzim, možná příští rok. A pak bude na voličích, aby vyřešili tuto patovou situaci,“ nastiňuje Vostal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Netanjahu: Válka nepotrvá věčně, změna vlády bude na Íráncích

Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci. O tom, kdo Írán poté povede, by podle něj měli rozhodnout sami Íránci a Spojené státy a Izrael jim pro to zajišťují podmínky. Předseda izraelské vlády to uvedl v rozhovoru, který v noci na úterý odvysílala stanice Fox News.
před 11 mminutami

V Praze přistálo první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku útoků na Írán

V Praze přistálo v úterý po 02:00 ráno první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku amerického útoku na Írán. Stroj společnosti Smartwings s kapacitou zhruba 200 osob přepravil cestující z letiště v ománském Muskatu. Někteří cestující byli na dovolené přímo v Ománu, další cestovali třeba z Thajska. Část z nich se z dovolené vracela předčasně, upřednostnili bezpečí. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničních věcí, asi 6700 Čechů. Nejvíce z nich je v Dubaji.
02:15Aktualizovánopřed 23 mminutami

Americká ambasáda v Rijádu se stala terčem íránského dronového útoku

Ambasádu Spojených států v Rijádu v noci na úterý zasáhly dva drony, což způsobilo menší požár a hmotné škody malého rozsahu, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany Saúdské Arábie. Americká televize Fox News uvedla, že v budově ambasády v době útoku nikdo nebyl a že na komplex zaútočil Írán pomocí dronů. Podle agentury AFP nad velvyslanectvím stoupá kouř.
01:17Aktualizovánopřed 56 mminutami

FT: Izrael sledoval Chameneího ochranku pomocí dopravních kamer

Izraelská tajná služba se nabourala do dopravních kamer v Teheránu, aby mohla sledovat ochranku nejvyššího vůdce Alího Chameneího a další íránské čelní představitele. S odkazem na informované zdroje o tom napsal deník Financial Times (FT). Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, kterými mimo jiné zabily Chameneího a desítky dalších předních činitelů.
před 3 hhodinami

Fox News: Hormuzský průliv podle americké armády uzavřen nebyl

Hormuzský průliv, přes který prochází zhruba pětina celosvětových dodávek ropy a také velké množství zemního plynu, podle oblastního velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM navzdory tvrzení Íránu uzavřen nebyl, uvedla v pondělí americká stanice Fox News. CENTCOM na žádost agentury Reuters o vyjádření nereagoval.
před 4 hhodinami

USA v Íránu za tři dny zasáhly 1250 cílů, hlásí armáda

Spojené státy zasáhly v Íránu od počátku bojů přes 1250 cílů, oznámila v pondělí večer středoevropského času dle agentury Reuters americká armáda. Zničeno bylo všech jedenáct íránských lodí v Ománském zálivu, uvedlo zároveň oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Krátce poté doplnilo, že počet mrtvých amerických vojáků vzrostl na šest.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Cena plynu pro Evropu vzrostla kvůli Íránu téměř o polovinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí v důsledku americko-izraelských útoků na Írán prudce zvýšila. Odpoledne krátce růst zrychlil až k padesáti procentům po zprávě, že katarská společnost QatarEnergy zastavuje kvůli útokům produkci zkapalněného zemního plynu (LNG). EU je významným odběratelem plynu z Kataru. Válka na Blízkém východě ovlivnila i akcie, cenu ropy, zlata nebo třeba bitcoinu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoSoud znovu řeší vraždu novináře Kuciaka. Reportéři ČT kauzu zmapovali

Nejsledovanější kriminální případ v historii Slovenska – úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové – zatím trvá osm let. Dosud jej projednávaly tři soudy. Zhruba rok po vraždě si vyslechlo obvinění pět podezřelých, následujících sedm let však slovenským soudům nestačilo na to, aby případy všech vykonavatelů i objednavatelů vraždy přesvědčivě uzavřely. Tamní Nejvyšší soud nyní nařídil, že potřetí budou případ „rozebírat“ noví soudci. Proces tak začíná v podstatě znovu. Jedna z hlavních bitev se povede o výklad šifrovaných zpráv, které si před vraždou i po ní posílali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzová, kteří jsou podezřelí z toho, že novinářovu vraždu objednali. Sledovaný případ pro Reportéry ČT zmapoval Michael Fiala.
před 5 hhodinami
Načítání...