Ukrajina obdržela letouny Mirage a další F-16

Nizozemsko dodalo na Ukrajinu stíhačky F-16 americké výroby, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany. Ruskem napadená země rovněž ve čtvrtek poprvé obdržela francouzské stroje Mirage 2000. Není jasné, kolika západními stíhačkami nyní Kyjev disponuje. Většina z asi osmi desítek slíbených letounů F-16 bude ale zřejmě k dispozici až za několik let.

Stroje F-16 spolu s francouzskými letouny Mirage 2000 začnou brzy podnikat bojové mise a posílí obranu napadené země, uvedl na facebooku ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Kyjev žádal západní spojence o stroje F-16 od počátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022. První dodávky převzala ukrajinská armáda loni v létě, poté následovaly další.

V listopadu dánská premiérka Mette Frederiksenová oznámila, že Dánsko předalo Kyjevu šest stíhaček F-16 a dalších třináct slíbila poskytnout ve dvou várkách. První z nich dorazila na Ukrajinu v prosinci.

O nejméně jednu stíhačku, dodanou Dánskem, Ukrajina už přišla. Stalo se tak koncem loňského srpna při odrážení útoku ruských střel a dronů, pilot tehdy zahynul.

Dánsko by mělo poskytnout Kyjevu celkem devatenáct strojů F-16. Dalších 42 kusů přislíbilo Nizozemsko, které podle médií také už nejméně jednu stíhačku na Ukrajinu dodalo. Očekává se, že zbývající kusy Kyjev převezme letos. Loni v říjnu Umerov oznámil, že země v brzké době získá šest stíhaček od Norska a další stroje dostane od Belgie.

První francouzské stroje Mirage 2000

Francouzský prezident Emmanuel Macron loni v červnu oznámil, že Francie poskytne zemi vzdorující ruské vojenské agresi bojové letouny Mirage 2000-5. „První z nich dnes dorazily na Ukrajinu,“ napsal francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu. „S ukrajinskými piloty, kteří prošli několikaměsíčním výcvikem ve Francii, budou stíhačky pomáhat s obranou ukrajinského nebe,“ dodal.

„Ukrajinská letecká flotila se stále rozvíjí. První stíhačky Mirage 2000 z Francie dorazily, posílí naše vzdušné obranné kapacity,“ potvrdil prezident Volodomyr Zelenskyj.

Macron loni v červnu neupřesnil, kolik letounů Ukrajina získá. Prezident tehdy rovněž odmítl, že by poskytnutí stíhaček znamenalo vystupňování konfliktu či zapojení země do války. Zdůraznil, že Paříž má právo podpořit Kyjev v obraně před ruskou agresí.

Moskva, která svého souseda před třemi lety bez vyprovokování napadla, vždy dodávky západních zbraní kritizovala jako přilévání oleje do ohně a tvrdila, že to situaci na bojišti nijak nezmění.

Ukrajina od spojenců obdržela také stíhačky sovětské konstrukce. Například Slovensko předloni darovalo Ukrajině své stroje MiG-29, které vyřadilo ze služby. Současný slovenský ministr obrany Robert Kaliňák to přirovnal k vlastizradě.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet potvrzených případů eboly v DR Kongo dál roste

Počet potvrzených případů eboly v Kongu vzrostl na 782, přičemž na nemoc už zemřelo 181 lidí. S odkazem na vládní údaje to v neděli napsala agentura Reuters. K minulé neděli bylo v Kongu 550 potvrzených případů a úřady hlásily 101 obětí.
10:37Aktualizovánopřed 34 mminutami

U Splitu zemřeli po srážce katamaránu s plachetnicí nejméně tři Češi

U chorvatského Splitu po srážce katamaránu s plachetnicí zemřeli nejméně tři Češi, uvedl Radiožurnál s odvoláním na vedoucího konzulárního oddělení českého zastupitelského úřadu v Chorvatsku Štěpána Šantrůčka. Další čtyři čeští občané byli převezeni do nemocnice, jejich stav však není vážný.
15:22Aktualizovánopřed 37 mminutami

Demonstranti proti summitu G7 se střetli s policií

Demonstranti dnes v Ženevě při protestním pochodu proti summitu skupiny velkých světových ekonomik G7 zapálili automobil značky Tesla, rozbili okna v několika budovách a házeli kameny na policii. Ta proti nim použila slzný plyn. Do pochodu, který byl zpočátku poklidný, se podle odhadů policie zapojilo kolem 20 tisíc lidí, napsala agentura Reuters. Účastníci pochodu protestovali primárně proti kapitalismu, demonstrovali ale také například za větší podporu Palestinců.
16:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Švýcaři podle předběžných výsledků odmítli omezit počet obyvatel v zemi

Švýcaři v nedělním referendu podle předběžných výsledků odmítli návrh pravicově populistické Švýcarské lidové strany (SVP), který měl omezit počet obyvatel země na nejvýše deset milionů. Proti návrhu hlasovalo zhruba 55 procent zúčastněných, volební účast dosáhla téměř 60 procent, uvádí s odvoláním na švýcarskou federální vládu agentura AP. V alpské konfederaci nyní žije asi 9,1 milionu lidí.
02:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump vyzval Izrael k zastavení úderů v Libanonu

Americký prezident Donald Trump vyzval Izrael k zastavení úderů v Libanonu, útočit by podle něj neměla ani druhá strana. Prohlásil rovněž, že dohoda, která by zajistila mír v regionu, je velmi blízko. V rozhovoru se serverem Axios pak kvůli nedělnímu útoku v Bejrútu ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a použil i vulgarismy. Izrael v neděli zaútočil na cíle radikálního hnutí Hizballáh na jižním předměstí Bejrútu.
15:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina hlásí zásah ruského ropného zařízení a chemické továrny

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasáhly ukrajinské bezpilotní drony ropná zařízení v Jaroslavské oblasti. Gubernátor této správní jednotky v ruské centrální části Michail Jevrajev uvedl, že vypukl požár v místních skladech paliv. Zelenskyj informoval rovněž o zásahu chemické továrny v Tulské oblasti nedaleko Moskvy. Na Ukrajině si ruské útoky vyžádaly jednoho mrtvého v ukrajinské Záporožské oblasti a další dva v Sumské oblasti, uvedly v neděli místní úřady.
11:51Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Írán se zatím nerozhodl, jestli podepíše dohodu s USA, píší média

Írán zatím nepřijal definitivní rozhodnutí, jestli podepíše dohodu se Spojenými státy, napsala v neděli íránská polooficiální agentura Fars s odvoláním na dobře informovaný zdroj blízký vyjednávacímu týmu. Informuje o tom agentura AFP. Americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že dohoda má být podepsána ještě v neděli. Agentura Reuters napsala, že návrh dohody počítá mimo jiné s okamžitým otevřením Hormuzského průlivu či ukončením americké blokády íránských přístavů.
11:48Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Britové se v Lamanšském průlivu zmocnili tankeru ze stínové flotily

Britské síly se v neděli ráno v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily, která se podílí na vývozu sankcionované ruské ropy. S odvoláním na britské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters.
před 14 hhodinami
Načítání...