Turecká armáda se prý probojovala do Afrínu. Rusko i USA vyzývají ke zdrženlivosti

Turecké pozemní síly se podle premiéra Binaliho Yildrima probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Syrské kurdské milice, které oblast ovládají, ale krátce nato uvedly, že turecké vojáky po násilných střetech vytlačily. Turecko začalo ostřelovat Afrín ze svého území v pátek, v sobotu zahájilo bombardování regionu. Pro operaci má kódové označení „Olivová ratolest“. Turecký prezident oznámil, že cílem je zničit kurdské milice YPG.  USA i Rusko ho vyzývají ke zdrženlivosti.

Ankara v severosyrské oblasti Afrín zahájila v sobotu operaci „Olivová ratolest“ namířenou proti ozbrojencům z turecké Strany kurdských pracujících (PKK), syrským kurdským milicím (YPG) a bojovníkům Islámského státu (IS). 

Turecká armáda uvedla, že své vojáky podporuje i ze vzduchu. Zasáhla prý 45 cílů s pomocí 32 vojenských letounů. Do operace je vedle tureckých vojáků rovněž zapojeno 25 000 členů povstalecké Svobodné syrské armády (FSA). Ta uvedla, že syrská armáda umožňuje milicím YPG dopravit posily do Arínu přes své území. Jednotky YPG jsou ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD) a významně se podílely na boji proti IS.

Turecko má podle nejnovějšího sdělení premiéra v plánu v Afrínu vytvořit 30kilometrovou bezpečnostní zónu. Krátce před nedělním oznámením Ankary o pozemní operaci zasáhly čtyři rakety odpálené ze syrského území pohraniční jihoturecké město Kilis. Tři rakety poničily dvě budovy, zatímco čtvrtá střela zasáhla opuštěné místo v centru města. Agentura AP uvedla, že byl při incidentu zraněn jeden člověk a Turecko následně zahájilo odvetnou palbu.

Ankara chce zničit Kurdy pod praporem boje proti terorismu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedělním projevu ke své vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje řekl, že turecká armáda zničí syrské kurdské milice YPG, které podporují Spojené státy.

Zdůraznil přitom, že Kurdové Turecko neporazí ani s pomocí USA. Erdogan rovněž uvedl, že milicím YPG poslali někteří spojenci Turecka zbraně a zboží v 2000 letadlech a 5000 dodávkách, přičemž měl podle Reuters na mysli podporu Kurdů ze strany USA.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který je na návštěvě Iráku, řekl, že všichni, kdo se proti turecké operaci v Afrínu postaví, jsou na straně teroristů a Ankara s nimi podle toho naloží.

Podle YPG turecké letouny v sobotu zasáhly město Afrín a několik dalších vesnic. Zahynulo šest civilistů a tři bojovníci, dalších 13 civilistů utrpělo zranění. 

Francie vyzvala Turecko ke klidu. Útoky kritizuje Rusko i USA

Çavuşoglu uvedl, že Turecko o vývoji v Afrínu informovalo veškeré hráče zapojené do dění v Sýrii. Syrská vláda se nicméně proti tomuto prohlášení ohradila s tím, že ji Ankara o vojenské operaci neinformovala. 

Syrský prezident Bašár Asad v prohlášení citovaném agenturou SANA uvedl, že současná turecká ofenziva je v souladu s politikou Ankary během celého konfliktu, jelikož podporuje teroristy.

Arabsko-kurdské milice SDF, které podporují Spojené státy, varovaly, že operace posílí Islámský stát.

Francie vyzvala Turecko, aby se mírnilo a rovněž uvedla, že chce svolat kvůli situaci v syrském Afrínu, Idlibu a východní Ghútě mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rusko, které je spojencem Damašku, již v sobotu oznámilo, že bude v OSN požadovat, aby Turecko akci zastavilo. 

Ke zdrženlivosti vyzvaly Turecko i Spojené státy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová uvedla, že ministr Rex Tillerson mluvil v sobotu po telefonu se svými protějšky z Turecka a Ruska a vyjádřil obavy ze situace.

Americké ministerstvo zahraničí podporuje oprávněné obavy Turecka o bezpečnost, vyzývá však Ankaru, aby zachovala zdrženlivost a zajistila, že její vojenské operace budou omezeného rozsahu a trvání.