Tisíce lidí uprchly před požárem u Atén, řecké památky kvůli extrémnímu horku omezují otevírací dobu

Území několika obcí severně od Atén zachvátil velký požár. Své domovy musely opustit tisíce lidí, evakuovány byly i děti z letních táborů. V Řecku vrcholí jedna z nejhorší vln veder za poslední desetiletí a v Aténách teploty vystoupaly na 42 stupňů. Úřady omezily návštěvní dobu Akropole a dalších památek. Požáry dál sužují mimo jiné také Turecko.

„Je to velký požár a bude zapotřebí velkého úsilí, abychom ho dostali pod kontrolu,“ uvedl guvernér regionu Attika, kde leží i hlavní město, Jorgos Patulis. S ohni v oblasti bojuje přes tři sta hasičů a deset letadel. Podle prvních odhadů úřadů vyhořely desítky stavení. Jak se požár blížil k domům, mnoho obyvatel uprchlo v autech, na motocyklech či na koních.

Kvůli požáru byl zastaven provoz na části dálnice vedoucí z Atén na sever země. Přerušena byla i některá železniční spojení. Požár ohrožuje i vedení vysokého napětí, a odborníci se proto obávají výpadků dodávek elektrického proudu v Aténách. Podle deníku Kathimerini proud už odpoledne v některých částech řeckého hlavního města skutečně nešel.

Akropole, která je obvykle otevřená od osmi hodin ráno do osmi hodin večer, bude od úterý do pátku vždy mezi polednem a pátou hodinou odpolední uzavřená. Dočasně uzavřená byla kvůli vedrům už i v červenci. Některé veřejné instituce i soukromé služby upravily svoji otevírací dobu tak, aby mohly mít v popoledních hodinách zavřeno. 

Přes sto hasičů stále bojuje s rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli na severu ostrova Rhodos. Pomáhali jim vojáci a dobrovolní hasiči. Požáry trápí i další části Řecka. Řecké záchranné složky ponechaly pro většinu řeckého území varování před požáry.

Podle řeckých meteorologů jsou vedra nejsilnější za více než třicet let. Některá města v úterý zaznamenala maximální teploty 46 a 47 stupňů Celsia. Extrémně teplé počasí sužuje také Itálii a Turecko a působí požáry.

Nahrávám video
Lesní požáry na ostrově Rhodos
Zdroj: EBU

Při požárech v Turecku zemřelo nejméně osm lidí

V sousedním Turecku si lesní požáry vyžádaly nejméně osm obětí. Sedm požárů je stále aktivních v jihotureckých provinciích Antalya a Mugla, jež byly minulý týden zasaženy živlem nejvíce. Tamní obyvatelé a opoziční strany kritizují vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za nízkou připravenost na požáry, které v posledních letech sužují Turecko každé léto. V minulých dnech vyšlo například najevo, že Turecko nevlastní žádná letadla na hašení.

Turecká vláda čelila kritice, že nepřijala pomoc, kterou jí nabídly některé západní státy. To ale odmítl ministr zahraniční, podle kterého země souhlasila s pomocí, která splňovala její požadavky. Dodal, že některé státy později své nabídky stáhly. V současnosti pomáhá Turecku bojovat s požáry šestnáct zahraničních letadel a přes pět tisíc hasičů a dalšího personálu ze zahraničí. Pomoc vyslaly Chorvatsko, Španělsko, Ukrajina, Rusko, Ázerbájdžán a Írán.

S ohněm se potýká i Chorvatsko. Rozsáhlý požár u Splitu v pondělí uzavřel zhruba na hodinu provoz na tamním letišti. V horách nad městem s plameny bojovalo na sto sedmdesát hasičů a dvě letadla. Úřady nehlásí žádné raněné ani oběti na životech. V noci na úterý hořelo i u Trogiru, turistické oblasti plameny nezasáhly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránské drony dopadly na Dubaj či letiště v Kuvajtu

V Jordánsku, Kuvajtu, Bahrajnu, Kataru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech (SAE) zněly hlasité exploze poté, co Írán spustil protiútok na americké základny na Blízkém východě v odvetě za izraelsko-americké údery. Bahrajn uvedl, že terčem se stalo velitelství páté flotily námořnictva USA v ostrovním království. Na letiště v Kuvajtu či hotel v Dubaji útočil dron. Vybrané země si vyhradily právo na údery odpovědět. Několik lidí napříč jimi v důsledku konfliktu zemřelo.
10:51Aktualizovánopřed 11 mminutami

Izrael a USA letecky útočily na Írán, ten pak ostřeloval základny USA v regionu

Izrael a Spojené státy v sobotu ráno zahájily rozsáhlý letecký útok na Írán, který směřoval na vysoké představitele teokratického režimu, vedení armády a vojenskou infrastrukturu. Americký prezident Donald Trump to zdůvodnil snahou zabránit Teheránu vyvinout jadernou zbraň a vyzval také Íránce, aby vyšli do ulic a režim svrhli. Íránská armáda následně v odvetě ostřelovala Izrael a několik zemí Perského zálivu.
07:35Aktualizovánopřed 21 mminutami

Chameneí je po smrti, zní z Izraele i USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí byl v sobotu zabit při izraelsko-amerických úderech, řekl nejmenovaný izraelský činitel agentuře Reuters a několika izraelským médiím. Podle něj bylo nalezeno tělo. Už krátce předtím také izraelský premiér Benjamin Netanjahu bez podrobností uvedl, že stále více signálů naznačuje, že Chameneí je mrtvý.
21:07Aktualizovánopřed 36 mminutami

Izrael označil úder na Írán za svůj dosud největší letecký útok

Izraelská armáda oznámila, že sobotní útoky na Írán byly největším leteckým útokem v její historii. Přibližně dvě stě bojových letounů útočilo na pět stovek cílů, informovala podle agentury AFP. Spojené státy a Izrael společný úder na Írán podle informací amerických médií ze zpravodajské komunity plánovaly měsíce. Washington v posledních týdnech vytrvale navyšoval vojenskou přítomnost v regionu.
20:09Aktualizovánopřed 39 mminutami

Z Blízkého východu se nyní repatriační let neplánuje, řekl Macinka

V destinacích Blízkého východu se nachází několik tisíc Čechů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jana Papeže situace ovlivňuje cesty lidí jak přímo v zasažených zemích, tak v destinacích spojených přes Spojené arabské emiráty (SAE) či Katar. ACK podle něj situaci sleduje a podle vývoje bude rozhodovat o dalších krocích. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je prioritou zajistit bezpečnost českých občanů, kteří se nacházejí v Íránu. Žádný repatriační let z Blízkého východu v tuto chvíli neplánuje, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) ČT. Nejvíce Čechů je v Dubaji, kde jich je hlášeno 2,5 tisíce.
15:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelem opakovaně zněly sirény

Írán v reakci na útoky na své území vypálil na Izrael balistické rakety, oznámila izraelská armáda. Izraelský server Times of Israel (ToI) informoval o opakovaných úderech, jimž v sobotu několikrát předcházely sirény. Izraelci prostřednictvím výstražného systému dostávali do mobilních telefonů varování s instrukcí, aby se uchýlili do krytů. Revoluční gardy uvedly, že jde o začátek odvety za ranní útoky Spojených států a Izraele na Írán.
09:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lídři EU vyzvali k ochraně civilistů

K maximální zdrženlivosti, ochraně civilního obyvatelstva a dodržování mezinárodního práva v souvislosti s vývojem po útoku USA a Izraele na Írán ve společném prohlášení vyzvali předseda Evropské rady António Costa a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk útok na Írán odsoudil a vyzval všechny strany, aby se vrátily k jednání. Na žádost Francie se také sešla Rada bezpečnosti OSN. V neděli spolu přes video budou hovořit unijní ministři zahraničí.
10:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Íránská média tvrdí, že USA a Izrael zasáhly dívčí školu

Íránská státem provozovaná média podle agentury DPA informují o leteckém útoku na dívčí školu v jižním Íránu. Obětí má podle nich být 85, přičemž další desítky lidí údajně utrpěly zranění. Zároveň také informovala o útoku na tělocvičnu ve městě Lámerd. Média v teokratickém státu, kde vládne přísná cenzura a režim ajatolláha Alího Chameneího tvrdě potlačuje jakoukoliv opozici, útok přičetla Izraeli a Spojeným státům. Podle íránského Červeného půlměsíce bylo při útocích v Íránu zabito nejméně 201 lidí. Informace nelze nezávisle ověřit.
16:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...