Tablety pro džihádisty i marihuana. Řecko zabavilo na lodi s vlajkou Sýrie drogy za 2,5 miliardy

Řecko zabavilo na lodi, která pod syrskou vlajkou plula do Libye, drogy za více než 100 milionů eur (zhruba 2,57 miliardy Kč). Loď jménem Noka přepravovala kolem šesti tun marihuany a tři miliony tablet stimulantu captagon, jemuž se přezdívá droga džihádistů.

Loď s jedenáctičlennou posádkou plula ze syrského přístavu Latákije do města Benghází na východním pobřeží Libye. Řekové plavidlo zadrželi 5. prosince u ostrova Kréta a eskortovali jej do krétské metropole Iráklio. Tam našli pod falešnou podlahou drogy schované v osmi kontejnerech mezi vrstvami kávy, koření a pilin.

Řecké úřady loď a její náklad zabavily. Posádka byla zatčena a v sobotu předstoupí před státního zástupce. Sýrie se v důsledku občanské války stala velkým vývozcem i spotřebitelem amfetaminu. Trauma plynoucí z konfliktu podnítilo poptávku a rozklad řádu vytvořil příznivé podmínky pro producenty drog, napsala agentura Reuters.

Captagon, směs amfetaminu a theofylinu, hojně používali islamisté v Sýrii a v Iráku. Tato droga krátce po konzumaci snižuje pocity únavy a bolesti a zvyšuje soustředění a agresivitu. Captagon byl pro radikály také zdrojem příjmu.

Radikálové z IS začali zabírat sever Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. V Iráku byl IS poražen loni, v Sýrii jsou zbytky jeho členů právě ještě na východě země.