Syrští rebelové oznámili ovládnutí klíčového města Homs

Události: Pokračující ofenziva syrských rebelů (zdroj: ČT24)

Syrští islamističtí povstalci oznámili, že mají pod kontrolou klíčové město Homs. Vojáci věrní režimu syrského prezidenta Bašára Asada z něj podle Reuters ustupují. Vládní síly se podle AFP zároveň stahují z míst vzdálených jen asi deset kilometrů jihozápadně od Damašku. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že povstalci hlavní město země obkličují.

Zprávy o vstupu povstalců do Homsu ve středozápadní části Sýrie přicházely od sobotního odpoledne. Většina vládních sil už prý město opustila. Podle Reuters povstalci z islamistického hnutí Haját Tahrír aš-Šám obsadili místní centrální vojenskou věznici. Rebelové oznámili, že z ní propustili na 3500 vězňů. Tisíce obyvatel Homsu slaví v ulicích a lidé volají po pádu režimu autokratického prezidenta Asada, napsala agentura Reuters. Hnutí rebelů označilo dobytí Homsu za historické.

Zhruba 1,4milionové město leží na strategické křižovatce spojující pobřežní část Sýrie s metropolí Damaškem. Jeho dobytím by povstalci měli na dosah rozdělení území pod kontrolou vládních vojsk na pobřežní část a oblast kolem metropole Damašku.

Situace u Damašku

SOHR, která je o dění v Sýrii obvykle dobře informovaná, v sobotu uvedla, že „režimní síly se stáhly z lokalit deset kilometrů jihozápadně od Damašku, které jsou nyní pod kontrolou místních bojovníků“.

Syrský ministr vnitra Mohamed Chálid Rahmún podle agentury AFP uvedl, že vojenské a bezpečnostní síly vytvořily kolem Damašku „neproniknutelný“ kordon. Syrská armáda současně oznámila, že posiluje své nasazení v okolí Damašku.

Jeden z obyvatel Damašku stanici CNN popsal, že město je ve stavu paniky. Některé silnice jsou podle něj zablokované a část obchodů poblíž centra uzavřena, komunikační linky nicméně s občasnými výpadky nadále fungují. Přítomnost armády se v hlavním městě „výrazně snížila“ a mnoho vojáků se podle něj „převléká z uniforem do civilního oblečení“.

Syrská armáda se měla stáhnout i v dalších oblastech

Syrská armáda se podle agentur stáhla také z provincií Dará a Suvajda. „Naše síly působící v Dará a Suvajdě se přesouvají, přeskupují a vytvářejí bezpečnostní perimetr poté, co teroristické živly zaútočily na izolovaná kontrolní stanoviště,“ citovala agentura AFP syrskou armádu. Severní hranice těchto provincií se přitom nachází jen několik desítek kilometrů od metropole Damašku.

Podle SOHR jsou obě provincie už prakticky celé pod kontrolou místních opozičních sil, k nimž patří i milice menšinových drúzů. V Suvajdě podle agentury Reuters milice ovládly většinu armádních stanovišť podél hranice s Jordánskem. Řada vládních vojáků prý dezertovala.

Povstalci se navíc zmocnili města Kunajtra na Golanských výšinách poblíž hranic s Izraelem. Podle AFP se režimní jednotky stahují z celé stejnojmenné provincie. Izrael zatím informoval o tom, že na jím okupovanou část Golan pošle další vojáky. Armáda židovského státu vpodvečer také oznámila, že její vojáci pomáhají mírovým silám OSN odrazit útok ozbrojenců v Sýrií kontrolované části Golanských výšin. Jordánsko vyzvalo své občany, aby Sýrii co nejdříve opustili.

Už dopoledne agentura Reuters s odvoláním na jednoho z povstaleckých velitelů přinesla informaci, že rebelové dobyli město Sanamín ležící na hlavní silnici z Damašku do Jordánska, a přiblížili se na dvacet kilometrů k metropoli z jižního směru.

Po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu zahájili minulou středu povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) úspěšnou ofenzivu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Dobyli druhé největší město Aleppo na severozápadě země a krátce nato i další velké město Hamá.

O rychlém postupu rebelů svědčí i to, že podle listu The Wall Street Journal (WSJ) ze Sýrie minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi. Sám prezident ale podle státní agentury SANA zůstává v Damašku. Pozorovatelé soudí, že podpora Asadových spojenců – Ruska, Íránu a libanonského Hizballáhu – tentokrát není tak velká jako dříve, protože síly všech jsou vázané jinými konflikty. Zdroj blízký Hizballáhu v sobotu ale informoval, že hnutí do Sýrie vyslalo dva tisíce bojovníků.

Protirežimní demonstranti v sobotu odpoledne svrhli na damašském předměstí Džaramáná sochu Háfize Asada, otce Bašára Asada a jeho předchůdce v prezidentském úřadu.

Širší dopady postupu povstalců byly v sobotu podle AFP patrné i v Iráku, kam uprchlo několik stovek vojáků syrské armády. Jeden z iráckých činitelů hovořil dokonce o dvou tisících vojáků.

Podle pátečních údajů SOHR v bojích zemřelo 826 lidí, z nichž 111 byli civilisté. OSN uvedla, že kvůli bojům opustilo své domovy nejméně 370 tisíc lidí, z toho sto tisíc opakovaně.

Boje v Sýrii musí hned skončit, shodují se dle Lavrova Rusko, Írán a Turecko

Ministři zahraničí Ruska, Íránu a Turecka se v sobotu v hlavním městě Kataru Dauhá podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova shodli, že boje v Sýrii musí okamžitě skončit. Islamistické povstalce, kteří se rychle přibližují k Damašku, označil za teroristy.

Ruský ministr zahraničí také řekl, že je nepřípustné „teroristickým skupinám“ umožnit, aby ovládly syrské území.

Ruští váleční blogeři podle agentury Reuters vyjadřují obavu, že vážnému ohrožení čelí i dvě strategicky významné ruské vojenské základny v Sýrii. Lavrov v sobotu na otázku o ruských základnách a jejich budoucnosti odpověděl, že se „nevěnuje dohadům“.

Nutnost okamžitého zastavení bojů zmínil po setkání v Dauhá Lavrovův íránský protějšek Abbás Arakčí. „Nejdůležitější je zahájit politické rozhovory mezi syrskou vládou a legitimními opozičními skupinami,“ řekl podle agentury Reuters.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil naději, že Sýrie „najde mír, o kterém sní už třináct let“, tedy od začátku krvavé občanské války. Ankara dříve tento týden vyzvala Asadovu vládu k jednání s povstalci a samotný Erdogan povstalce otevřeně podpořil s tím, že jejich ofenziva má „pokračovat bez incidentů“.

Nastupující americký prezident Donald Trump uvedl, že Spojené státy by od konfliktu v Sýrii měly dát ruce pryč. „Sýrie je binec, ale není náš přítel a Spojené státy by s tím neměly mít nic do činění. Tohle není náš boj. Nechte to být,“ napsal v příspěvku na své sociální síti Truth Social. USA v Sýrii dlouhodobě podporují Syrské demokratické síly (SDF), koalici protirežimních skupin vedenou Kurdy, která ovládá rozsáhlé oblasti na severovýchodě země.

Sledujeme hroucení režimu Bašára Asada, říká zpravodaj ČT

„To, co teď vidíme, není nic jiného než hroucení syrského režimu Bašára Asada. Je velmi nepravděpodobné, že by bylo možné, aby se z tohoto krachu a rychlého drolení moci mohl režim ještě vzpamatovat,“ míní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

„Vstup do Homsu je další ukázka toho, že vládní síly nejsou nejenom schopné, ale pravděpodobně ani ochotné bojovat a nechat prolévat svou krev ve jménu prezidenta a diktátora Asada. Podobně jako jsme viděli v Aleppu a v Hamá, tak i teď v Homsu neprobíhají žádné větší boje,“ sdělil s tím, že omezené nálety ze strany ruského a vládního letectva nebyly schopny postup povstalců výrazněji narušit.

Szántó dodal, že režim se hroutí i na východě země, kde město Derezor padlo do rukou Syrských demokratických sil. Co se stane, až se jednotlivé protivládní síly střetnou, je podle něho otázkou. „Myslím si, že nemá vůbec nikdo ani představu, co se může dít,“ řekl.

Zpravodaj ČT Jakub Szántó o aktuální situaci v Sýrii (zdroj: ČT24)
Načítání...