Rusko údajně evakuuje klíčovou námořní základnu ve Středomoří

Moskva zřejmě začala přesouvat lodě ze syrského přístavu Tartús, kde sídlí klíčová ruská námořní základna v regionu. Informoval o tom server Naval News a další média. Rusy ohrožuje ofenziva syrské opozice vedená džihádisty z milice Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Kreml patří spolu s Íránem mezi nejdůležitější spojence režimu Bašára Asada. Podle Guardianu může obsazení části Sýrie islamisty uštědřit ránu pozici Ruska jako globálního hráče a významně ovlivnit geopolitiku v regionu.

Džihádisté z HTS a další ozbrojené skupiny, především Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA), zahájily ofenzivu proti syrským vládním jednotkám minulou středu, přičemž rychle ovládly rozsáhlé oblasti v provinciích Aleppo a Idlib a nyní postupují na jih k Damašku.

Rozložení sil v Sýrii se dramaticky mění a nyní příchod islamistů ohrožuje i základnu ruského námořnictva v Tartúsu, která je zásadní pro podporu Asadova režimu a prosazování ruských zájmů ve světě, píše web Naval News s tím, že existují náznaky, že začala evakuace některých ruských plavidel z Tartúsu.

Moskva zde dosud měla celkem pět lodí včetně tří fregat a ponorky. Před dvěma dny námořní základnu opustil ropný tanker Jelňa a některé informace naznačují, že odpluly i další, nebo dokonce všechny lodě, napsal námořní analytik HI Sutton pro Naval News s tím, že nejde o potvrzenou informaci, nicméně pohyb plavidla zřejmě souvisí se zhoršující se situací v Sýrii.

Rostoucí význam Tartúsu

Rusko vybudovalo základnu v Tartúsu už v roce 1971, po rozpadu Sovětského svazu ji ale přestalo používat. Obnovilo ji až po vypuknutí občanské války v roce 2012, kdy se Kreml jasně postavil na stranu Asada a z Tartúsu se stala hlavní ruská námořní základna v zámoří.

Její význam ještě vzrostl po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Podle Naval News Moskva ještě před zahájením války proti Kyjevu posílila svou vojenskou přítomnost v Tartúsu, aby odradila NATO od přímého zapojení do konfliktu a vyslání západních letadlových lodí do Středozemního moře.

Tartús podle tohoto webu také fungoval jako základna pro velké válečné lodě, které směřovaly zapojit se do boje v Černém moři. Většině z nich, včetně dvou dalších křižníků, ale vstup zablokovalo po invazi Turecko. Od té doby plavidla zůstala ve Středomoří. Podle Telegraphu je Tartús klíčový proto, že slouží Kremlu jako jediné „místo zásobování a oprav“ v oblasti.

Ruská letadlová loď v Tartúsu (snímek z roku 2012)
Zdroj: Reuters/Sana/Handout

Zásobování vzpurného libyjského generála

„Očekává se, že válečné lodě poplují ze Středozemního moře do Baltského moře. Možná budou cestou hledat dočasný bezpečný přístav v Alžírsku nebo Libyi,“ míní Sutton. Pokud Tartús nakonec zůstane pod ruskou kontrolou, bude podle experta pravděpodobně využit jako stanoviště ruských posil, ty však dorazí spíše v řádu týdnů.

Právě přes Tartús proudí zásobování pro Rusy podporovaného generála Chalífu Haftara, jenž má pod kontrolou východ Libye. Pokud by se Kreml musel vzdát základny, mělo by to dominový efekt na jeho strategii v Libyi, která slouží k soupeření se Západem, řekl Telegraphu Jalel Harchaoui z think tanku Royal United Services Institute.

Zásah v Sýrii jako posílení pozice velmoci

Rusko se naplno zapojilo do občanské války v Sýrii v roce 2015, kdy v zemi nasadilo vojáky a letectvo. S jeho pomocí se Asadovi podařilo v roce 2016 znovu získat pod kontrolu druhé největší město a obchodní centrum Sýrie Aleppo. Moskva tehdy podporovala Damašek nemilosrdným bombardováním pozic rebelů, při němž umírali civilisté. Brutálními nálety si tehdy vysloužila mezinárodní kritiku.

Zásah v Sýrii zároveň odstartoval asertivnější zahraniční politiku Kremlu, všímá si Guardian, který připomněl, že se jednalo o první dlouhodobou vojenskou kampaň Ruska v zahraničí od jeho debaklu v Afghánistánu před 35 lety. Zapojení Rusů do konfliktu v Sýrii mělo značný podíl na změně jeho trajektorie ve prospěch Asada.

Intervence umožnila Vladimiru Putinovi získat status velmoci, o který usiloval od svého nástupu k moci v roce 2000, a zajistila Rusku místo u stolu na Blízkém východě, konstatoval dále britský list s tím, že Putin zároveň v Sýrii dostal prostor otestovat spolupráci s žoldnéři ze skupiny wagnerovců, které později nasadil do boje i v dalších afrických státech a také na Ukrajině.

„Reputační rána“ pro Moskvu

Nyní Kreml opět bombarduje pozice islamistů a snaží se zpomalit jejich postup. S tím, jak pozice Asada oslabuje, ale prestiž Ruska jako důvěryhodného spojence upadá, píše Guardian. „Rychlý pád Aleppa a masivní rozsah ofenzivy, kterou jsme viděli, je rozhodně reputační ranou pro Rusko,“ uvedla pro Guardian berlínská expertka na ruskou zahraniční politiku Hanna Notteová.

Ruský vojenský personál v Sýrii, který podle Telegraphu v posledních letech nepřesáhl pět tisíc, je po nedávných úspěších opozičních sil výrazně demoralizovaný a utrpěl také ztráty, poznamenala k dění v blízkovýchodní zemi ukrajinská rozvědka.

Kyjev odmítl slova o „ukrajinské stopě“

Ruská diplomacie ve středu uvedla, že úspěšný postup islamistů by nebyl možný bez podpory a podněcování zvenčí. Za eskalací je podle mluvčí resortu Marije Zacharovové „ukrajinská stopa“. Moskva ale nedodala žádné konkrétní důkazy pro takové tvrzení.

Kyjev obvinění odmítl. „Ukrajina – na rozdíl od Ruska – bezvýhradně dodržuje normy mezinárodního práva, principy nedotknutelnosti suverenity a územní celistvosti jiných zemí,“ uvedlo v reakci na slova Zacharovové ukrajinské ministerstvo zahraničí na svém webu, kde obvinilo Moskvu a Teherán z hlavní zodpovědnosti za zhoršování bezpečnostní situace v Sýrii.

„A jsou to hrozné zločiny spáchané Asadovým režimem na vlastním lidu, stejně jako jeho neochota zajistit spravedlivý dialog uvnitř země, které ohrozily přežití Sýrie jako jednotného a nezávislého státu,“ dodala ukrajinská diplomacie.

Úder USA na pozice proíránských sil

Boje na severu Sýrie si od 27. listopadu, kdy povstalecké skupiny zahájily ofenzivu proti vládním silám, vyžádaly více než sedm set mrtvých, uvedla agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Podle OSN opustilo domovy více než padesát tisíc lidí.

Asadovy síly podporují kromě Moskvy také proíránské milice. Na bojovníky podporované Teheránem v uplynulých dnech zaútočila americká letadla, a to na východě země. USA k úderu sdělily, že akce byla provedena v sebeobraně proti hrozbám, které představují „koaliční síly“ v regionu, a dodaly, že úder nesouvisí s ofenzivou islamistů na severozápadě země.

Americký úder podle Telegraphu přišel v době, kdy Kurdy vedené Syrské demokratické síly (SDF), které mají podporu Washingtonu od dob, kdy se společně snažily porazit teroristickou organizaci Islámský stát, oznámily, že dobyly několik vesnic dosud ovládaných Asadovými silami na východním břehu Eufratu.

Do konfliktu zasahuje i Ankara. SNA se střetla s SDF, která ovládá převážně Kurdy obydlenou část území na severu země, což vyvolalo obavy, že Turecko využívá chaosu jako příležitosti k vyrovnání účtů se skupinou, píše Telegraph.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka má dopady i na letecké spojení s Prahou, uvedla mluvčí pražského letiště Denisa Hejtmánková.
10:56Aktualizovánopřed 4 mminutami

„Ztělesňuje silnou Kanadu“. Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Zároveň se vyslovili pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking, informují tiskové agentury.
před 16 mminutami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Španělská policie v noci nezaznamenala incidenty týkající se veřejného pořádku. Příčiny výpadku jsou stále nejasné, předběžné vyšetřování zatím vyloučilo kybernetický útok.
08:08Aktualizovánopřed 26 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 37 mminutami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soudní dvůr EU rozhodl, že Malta nesmí vydávat zlaté pasy pro bohaté cizince

Soudní dvůr Evropské unie v úterý rozhodl, že Malta musí ukončit svůj program takzvaných zlatých pasů, který umožňuje bohatým cizincům koupit si maltské občanství. Podle soudu udělování pasů odměnou za milionové investice je v rozporu s právem Evropské unie, informovala agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Evropa dle Pavla čelí tlaku z Východu i Západu, musí spoléhat na sebe

Evropa v současnosti čelí tlaku z Východu i ze Západu, a aby na globální scéně obstála, musí spoléhat sama na sebe, prohlásil na ekonomickém fóru konaném při příležitosti summitu Iniciativy Trojmoří ve Varšavě prezident Petr Pavel. Představitelé zemí od Baltského po Černé a Jaderské moře jednají o zlepšení dopravního propojení regionu nebo o posílení vojenské mobility.
před 2 hhodinami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...