Obnovené boje na severozápadě Sýrie od minulého týdne vyhnaly z domovů na padesát tisíc lidí, oznámil Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Islamisté z milice Haját Tahrír al-Šám (HTS) dál postupují směrem na jih od před pár dny obsazeného Aleppa. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP uvedla, že syrští islamističtí povstalci postoupili do těsné blízkosti čtvrtého největšího města v zemi Hamá. Nálety na pozice HTS provádí provládní síly spolu s ruským letectvem. Syrskou armádu posílily nově irácké milice podporované Íránem.
Ofenziva islamistů vyhnala z domovů už desetitisíce Syřanů
Několik desítek tisíc lidí prchlo před válkou během dvou posledních listopadových dnů, upozornil Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva už při bojích zemřelo přes pět set lidí, z nichž téměř stovku tvořili civilisté.
Obavy z eskalace násilí vyjádřil v úterý Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. „Úřad zaznamenal množství extrémně znepokojujících incidentů, jež vedly k mnohonásobným obětem mezi civilisty, včetně vysokého počtu žen a dětí. Původci jsou jak islamisté, tak provládní síly,“ uvedl mluvčí komisaře Volkera Türka Jeremy Laurence.
Islamistické uskupení Haját Tahrír al-Šám a další ozbrojené skupiny, především Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA), minulý týden spustily ofenzivu, během které obsadily rozsáhlé oblasti v provinciích Aleppo a Idlib včetně druhého největšího syrského města Aleppa. Ostřelují také čtvrté největší syrské město Hamá, do jehož těsné blízkosti se již povstalci podle SOHR dostali.
HTS bývalo odnoží syrské organizace teroristického hnutí al-Káida, světová média zároveň označují ofenzivu za nejvážnější problém pro režim v Damašku za poslední roky.
Bojovníci syrské opozice se na ofenzivu začali připravovat před více než rokem, ale její zahájení odložili kvůli válce v Pásmu Gazy a v Libanonu, sdělil předseda syrské exilové opoziční formace Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) Hadí Bahra. Haját Tahrír aš-Šám na rozdíl od SNA není součástí NCSROF.
Pomoc Moskvy a Teheránu
Režimu syrského diktátora Bašára Asada vyjádřily podporu Rusko a Írán. Šéfové diplomacií těchto zemí mají podle Teheránu jednat o možném řešení situace se svým tureckým protějškem o víkendu v katarském Dauhá.
Rusko je vedle Íránu hlavním spojencem syrského režimu. V tamním přístavu Tartús využívá námořní základnu, která mu zajišťuje přítomnost ve Středozemním moři.
Na Západě budí nejnovější vývoj v Sýrii a zapojení cizích sil do konfliktu znepokojení. „Jsme svědky toho, že (Rusko a Írán) už více než deset let destabilizují situaci (v Sýrii) a nadále hrají roli, která neprospívá Syřanům, ani celému regionu,“ prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.
Írán slíbil Damašku „jakoukoli pomoc, která bude zapotřebí“, v zemi už podle Reuters působí irácké milice podporované Teheránem. Naopak libanonský Hizballáh zatím nemá v plánu účastnit se bojů.
Načítání...
Izrael udeřil v Damašku
Přední představitel Hizballáhu Salmán Džuma, který byl zodpovědný za kontakty se syrskou armádou a transfery zbraní, byl podle agentury Reuters zabit při vzdušném úderu na automobil poblíž Damašku. Informaci později potvrdila i izraelská armáda.
Syrská státní tisková agentura SANA už během úterý s odvoláním na policii oznámila, že Izrael zaútočil na auto, které jelo po silnici spojující centrum hlavního města s mezinárodním letištěm. „Auto explodovalo, když se stalo terčem izraelského útoku na silnici vedoucí k letišti,“ napsala SANA, aniž uvedla informace o případných obětech.
Izraelská armáda později oznámila, že v Damašku provedla úder „založený na zpravodajských informacích“ a že jeho terčem byl Džuma.
Džuma podle izraelské armády pomáhal s převozy zbraní ze Sýrie do Libanonu, a jeho smrt tak „oslabí přítomnost Hizballáhu v Sýrii i trvalé úsilí Hizballáhu o přezbrojení“. Džuma byl podle ní také v těsném kontaktu s čelnými představiteli syrské vlády.