Z Iráku do Sýrie v noci na pondělí dorazily milice podporované Íránem a míří na sever, aby pomohly armádě prezidenta Bašára Asada v boji s povstalci. S odvoláním na dva syrské vojenské zdroje o tom informovala agentura Reuters. Islamistická opozice zahájila ve středu překvapivou ofenzivu z oblasti Idlib a rychle ovládla rozsáhlé území na severozápadě země včetně velkoměsta Aleppa.
Syrská opozice dobývá další území, Asad čeká pomoc z východu
Desítky příslušníků Íránem podporované irácké milice Hašd Šaabí podle jednoho ze zdrojů Reuters přijely do Sýrie přes vojenský koridor nedaleko přechodu Búkamál. „Jedná se o čerstvé posily, které byly vyslány na pomoc našim spolubojovníkům na frontových liniích na severu,“ upřesnil syrský důstojník. Dodal, že mezi těmito bojovníky jsou také příslušníci milic Katáib Hizballáh a Fátimíjún. Mluvčí íránské diplomacie Esmáíl Baghájí mezitím prohlásil, že v Sýrii na žádost Damašku zůstanou íránští vojenští poradci.
Írán v průběhu války v Sýrii, která začala v roce 2011, vyslal na pomoc Damašku tisíce bojovníků šíitských milic, což společně s ruskou vzdušnou podporou pomohlo syrskému prezidentovi Asadovi potlačit povstání a dobýt zpět většinu území země.
Povstalci v regionu v pátek zaútočili na město Aleppo, a donutili tak syrskou armádu ke stažení. Ta následně oznámila, že desítky jejích vojáků byly při útoku zabity. Ofenzivu vede islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které bývalo odnoží syrské organizace teroristického hnutí Al-Káida. Jeho útok světová média označují za nejvážnější problém pro syrský režim za poslední roky.
Horké dění u Aleppa
Syrská armáda se z Aleppa podle dvou vojenských zdrojů Reuters rychle stáhla, protože neměla na místě dostatek vojáků. V širší oblasti ovšem působí s Íránem spřízněné milice v čele s libanonským Hizballáhem, napsala agentura Reuters.
Syrská vláda v pondělí uvedla, že syrské a ruské letectvo provádí údery na pozice rebelů na venkově na východě Aleppa a že desítky ozbrojenců byly zabity či zraněny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters uvedl, že Rusko pokračuje v podpoře Asada a že analyzuje situaci poté, co islamisté a jiné povstalecké skupiny dobyli část syrského území.
Kurdské milice YPG se mezitím začaly stahovat z oblastí pod svou kontrolou v severovýchodním sektoru Aleppa na základě dohody s povstaleckými silami, napsala agentura Reuters s odkazem na zdroje z řad povstalců a místních obyvatel. Dohoda má podle těchto zdrojů umožnit civilistům odejít do Kurdy kontrolovaných regionů na severovýchodě země.
Kurdské síly v pondělí oznámily, že v oblasti Aleppa pracují na evakuaci kurdských civilistů. „Aktivně koordinujeme činnost se všemi zúčastněnými stranami v Sýrii, abychom zajistili bezpečnost našich lidí a usnadnili jejich bezpečný přesun z oblasti Tal Rifaat (...) do našich bezpečných oblastí na severu země,“ sdělil velitel Kurdy vedených Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí.
Obklíčení Kurdové
Proturecké povstalecké skupiny v neděli oznámily, že z rukou kurdských sil dobyly výše zmíněné strategické město Tal Rifaat na severu Sýrie v blízkosti tureckých hranic.
Abdí dodal, že jeho síly se neúspěšně pokusily „vytvořit humanitární koridor“ mezi oblastí a regiony kontrolovanými SDF, aby umožnily evakuaci civilistů a zabránily „masakrům“. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) je zde v současné době obklíčeno přibližně 200 tisíc syrských Kurdů.