Syrská a ruská letadla bombardovala pozice povstalců v Aleppu na severu Sýrie. Rusové tam ze vzduchu útočili poprvé od roku 2016, informují agentury. Syrští povstalci bojující proti režimu Bašára Asada předtím oznámili, že dosáhli centra města. Syrská armáda podle prohlášení „dočasně stáhla vojska“, aby mohla připravit protiofenzivu. Ještě předtím tamní úřady uzavřely letiště v Aleppu a zrušily všechny lety.
Syrská a ruská letadla bombardovala pozice povstalců v Aleppu
Aleppo je druhé největší město v Sýrii. Bombardování se zaměřilo také na města a vesnice, které povstalci obsadili při překvapivém přechodu z jejich opoziční enklávy do města. Spřízněné povstalecké frakce předtím ovládly většinu města, vládní budovy a věznice, uvedla SOHR. Ta sídlí v Británii a tvrdí, že má v Sýrii rozsáhlou sítí svých zdrojů.
„Povstalcům se podařilo dobýt polovinu Aleppa, aniž by narazili na výrazný odpor,“ řekl v sobotu brzy ráno agentuře AFP ředitel SOHR Ramí Abdel Rahmán. Podle něj nedošlo k žádným bojům. „Nepadl žádný výstřel, protože režimní síly se stáhly,“ dodal. Guvernér Aleppa a velitelé policejních a bezpečnostních služeb se podle SOHR stáhli z centra města. „Městská rada, policejní stanice, zpravodajské úřady, jsou prázdné,“ podotkl Rahmán s tím, že to se „ještě nikdy nestalo.“
Mluvčí syrské armády podle Reuters prohlásil, že „dočasné stažení vojsk z Aleppa má za cíl připravit protiofenzívu proti teroristům.“
Černohorský: Bude se čekat, jak zareagují spojenci Sýrie
„Včera se objevily fotografie a záběry protivládních sil v samém historickém centru Aleppa přímo u citadely. Jde o důležitý symbolický moment. (...) Jejich postup je velmi rychlý, nečelí žádnému odporu. Bude se čekat na to, jak na to zareaguje syrská armáda a její spojenci, tedy Rusko, jehož síly teď jsou dislokovány na Ukrajinu a také Írán,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČT Michal Černohorský.
Připomněl, že jedním z klíčových spojenců Bašára Asada je také libanonské teroristické hnutí Hizballáh, jehož ozbrojenci se zásadním způsobem podíleli na vytlačení protivládních sil z těchto oblastí před osmi lety. „Poslední velké boje tento region zažil před čtyřmi lety. Všichni tři zmiňovaní spojenci teď – buď v případě Ruska mají zájem jinde – nebo jsou oslabeni čtrnácti měsíci bojů s Izraelem,“ dodal Černohorský
Syrská armáda uzavřela hlavní silnice v Aleppu a okolo něj a stahuje vojáky ze čtvrtí, které povstalci rychle obsadili, sdělily v sobotu ráno agentuře Reuters tři syrské armádní zdroje. Tento krok fakticky uzavřel město, neboť armáda hlídá na kontrolních stanovištích mimo město, aby umožnila průjezd a vstup pouze armádním jednotkám, uvedly zdroje pro agenturu Reuters.
Překotný vývoj má zvrátit další vojenská pomoc, kterou syrskému režimu nabídlo Rusko, a jež má na místo dorazit během příštích 72 hodin, uvedly v sobotu ráno pro agenturu Reuters dva syrské vojenské zdroje.
Protirežimní bojovníci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a přidružená ozbrojená uskupení ofenzívu zahájila ve středu a pronikla do oblasti kontrolované režimem Bašára Asada, kde obsadila desítky vesnic a menších měst a přerušila provoz na dálnici mezi Aleppem a Damaškem. Syrská vláda útok označila za akci „teroristů“. Počet obětí středeční ofenzivy se podle SOHR zvýšil na 311, z toho 183 jsou bojovníci islamistického uskupení HTS a jejich spojenci. Dále je to sto vojáků a příslušníků provládních sil a 28 civilistů.
HTS v pátek pozdě večer dobyla město Sarákib v provincii Idlib, které bylo od roku 2020 rovněž pod správou syrské vlády.
Za občanské války, která vypukla v roce 2011 a která si vyžádala více než půl milionu mrtvých a miliony vysídlených, ovládla HTS rozsáhlá území provincie Idlib a sousední území v regionech Aleppo, Hamá a Latákíja. Řízena byla někdejší syrskou odnoží teroristické sítě Al-Káida. Syrský režim v roce 2015 s podporou svých ruských a íránských spojenců znovu získal kontrolu nad velkou částí země.