Syrští povstalci tvrdí, že ovládli celou provincii Idlib. Asad mluví o „zneškodnění teroristů“

Události: Situace v Sýrii (zdroj: ČT24)

Syrští povstalci tvrdí, že se jim podařilo dobýt město Maarat an-Numán a dostat pod kontrolu celou provincii Idlib, která se nachází na severozápadě a sousedí s Tureckem. Uvádějí to zdroje, které má mezi povstalci agentura Reuters. Syrská a ruská letadla už dopoledne bombardovala pozice povstalců v Aleppu. Rusové tam ze vzduchu útočili poprvé od roku 2016. Syrští povstalci bojující proti režimu Bašára Asada předtím oznámili, že dosáhli centra města. Syrská armáda následně informaci potvrdila. Asad večer prohlásil, že země brání svou stabilitu před teroristy a spolu se spojenci je dokáže zneškodnit.

Vozidla většinou mířila do přístavního města Latakíja a do Salamíje v centrální části Sýrie. Hlavní dálnice z Damašku do Aleppa je uzavřena. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která válku v Sýrii monitoruje, se povstalci v Aleppu zmocnili mezinárodního letiště, informovala agentura AFP.

Postup džihádistů představuje podle médií nejvýraznější eskalaci bojů v Sýrii za poslední roky a znamená nové ohrožení pozice autoritářského prezidenta Bašára Asada. Město Aleppo nyní převzali islamističtí povstalci zhruba osm let poté, co z něj vláda za podpory Ruska vytlačila ozbrojence při dlouhé a krvavé bitvě.

„Sýrie dál brání svou stabilitu a svou územní celistvost před všemi teroristy a jejich podporovateli a je schopna je s pomocí svých spojenců a přátel porazit a zneškodnit, ať už bude intenzita jejich útoků jakákoli,“ prohlásil Asad podle komuniké v rozhovoru s představitelem Spojených arabských emirátů. Prohlášení dlouholetého syrského vůdce publikovala jeho kancelář, informuje agentura AFP.

Maarat an-Numán leží na silnici spojující Hamá s městem Aleppo, které povstalci také z velké části ovládli. Po hlavní trase, jež je stále pod kontrolou syrské vlády, opouštějí Aleppo tisíce civilních aut.

Syrská civilní obrana, záchranná služba působící v opozicí ovládaných částech Sýrie, v příspěvku na síti X uvedla, že syrská vládní a ruská letadla provedla nálety na obytné čtvrti, čerpací stanici a školu v Aleppu. Při náletech zahynuli čtyři civilisté, dalších šest lidí bylo zraněno.

Dva syrské vojenské zdroje agentuře Reuters také sdělily, že Rusko slíbilo Damašku dodatečnou vojenskou pomoc, která začne přicházet v následujících 72 hodinách. Úřady nechaly uzavřít letiště v Aleppu a silnici vedoucí do města, uvedly zdroje.

Studio ČT: Situace v Aleppu (zdroj: ČT24)

Při útoku povstalců na Aleppo zahynuly podle syrské armády desítky vojáků. Útok byl veden z povstaleckých oblastí na severozápadě této rozvrácené země, které zůstávají mimo kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Povstalcům se zatím nepodařilo vybudovat pozice, protože armáda proti nim stále podniká cílené údery. Jednotky věrné vládě zatím čekají na posily, aby mohly provést protiútok s cílem obnovit státní moc.

Povstalci podle syrských ozbrojených sil v posledních dnech útočili na více než sto kilometrů dlouhé frontové linii v okolí měst Aleppo a Idlib. Podporovali je „tisíce zahraničních teroristů“ a postupovali s těžkými zbraněmi a velkým počtem bezpilotních letounů.

Povstalci v Aleppu zavedli zákaz vycházení od 17 hodin místního času do pěti hodin následujícího dne (15:00 do 3:00 SEČ). Obyvatelé agentuře DPA řekli, že je ve městě slyšet hluk z bojů a také letecké údery.

Aleppo je druhé největší město v Sýrii. „Povstalcům se podařilo dobýt polovinu Aleppa, aniž by narazili na výrazný odpor,“ řekl v sobotu brzy ráno agentuře AFP mluvčí exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdel Rahmán. Podle něj nedošlo k žádným bojům. „Nepadl žádný výstřel, protože režimní síly se stáhly,“ dodal. Guvernér Aleppa a velitelé policejních a bezpečnostních služeb se podle SOHR stáhli z centra města. „Městská rada, policejní stanice, zpravodajské úřady jsou prázdné,“ podotkl Rahmán s tím, že to se „ještě nikdy nestalo.“

Armáda oznámila dočasné stažení vojsk

Syrská armáda podle agentury Reuters oznámila „dočasné stažení vojsk“, aby připravila protiofenzivu proti silám, které ji obsadily. Uvedla, že stažení je součástí přeskupení sil před příchodem posil k zahájení protiútoku. Armáda dodala, že v posledních dnech byly v ostrých bojích s povstalci v Aleppu a v Idlibu zabity nebo zraněny desítky vojáků.

„Velký počet teroristů a množství bojových front přiměly naše ozbrojené síly k provedení operace přesunu zaměřené na posílení obranných linií s cílem absorbovat útok, zachovat životy civilistů a vojáků a připravit se na protiútok,“ uvedla armáda.

Prohlášení armády je podle Reuters jejím prvním veřejným přiznáním, že povstalci vedení islamistickou organizací HTS nečekaně vstoupili do Aleppa, nad nímž mají kontrolu vládní síly. Útok povstalců představuje nejvážnější problém pro syrského prezidenta Bašára Asada za poslední roky a otřásl frontami syrské občanské války, které jsou od roku 2020 z velké části zamrznuté.

Člen islamistické skupiny v provincii Aleppo
Zdroj: Reuters/Mahmoud Hasano

Černohorský: Bude se čekat, jak zareagují spojenci Sýrie

„Včera se objevily fotografie a záběry protivládních sil v samém historickém centru Aleppa přímo u citadely. Jde o důležitý symbolický moment. (...) Jejich postup je velmi rychlý, nečelí žádnému odporu. Bude se čekat, jak na to zareaguje syrská armáda a její spojenci, tedy Rusko, jehož síly teď jsou dislokovány na Ukrajině, a také Írán,“ uvedl v sobotu blízkovýchodní zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Připomněl, že jedním z klíčových spojenců Bašára Asada je také libanonské teroristické hnutí Hizballáh, jehož ozbrojenci se zásadním způsobem podíleli na vytlačení protivládních sil z těchto oblastí před osmi lety. „Poslední velké boje tento region zažil před čtyřmi lety. Všichni tři zmiňovaní spojenci teď – buď v případě Ruska mají zájem jinde – nebo jsou oslabeni čtrnácti měsíci bojů s Izraelem,“ dodal Černohorský.

Protirežimní bojovníci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a přidružená ozbrojená uskupení ofenzívu zahájila ve středu a pronikla do oblasti kontrolované režimem Bašára Asada, kde obsadila desítky vesnic a menších měst a přerušila provoz na dálnici mezi Aleppem a Damaškem. Syrská vláda útok označila za akci „teroristů“. Počet obětí středeční ofenzivy se podle SOHR zvýšil na 311, z toho 183 jsou bojovníci islamistického uskupení HTS a jejich spojenci. Dále je to sto vojáků a příslušníků provládních sil a 28 civilistů.

Podle deníku Financial Times (FT) povstalci po uvedených územních ziscích postupovali dál na jih a uváděli, že míří k městu Hamá jižně od Idlibu. „Zatímco povstalci postupovali hlouběji do syrského území, syrská armáda odmítala tvrzení povstaleckých skupin o tom, že se zmocnili obcí na venkově severně od Hamá a že režimní síly se z oblasti stáhly,“ uvádí list.

HTS v pátek pozdě večer dobyla město Sarákib v provincii Idlib, které bylo od roku 2020 rovněž pod správou syrské vlády.

Moskva považuje útok za porušení suverenity Sýrie

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek řekl, že Moskva považuje útok povstalců za porušení suverenity Sýrie. „Jsme pro to, aby syrské úřady v oblasti zjednaly pořádek a co nejdříve obnovily ústavní řád,“ řekl.

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v pátečním telefonátu se svým syrským protějškem obvinil Spojené státy a Izrael, že stojí za útokem povstalců. Írán je hlavním spojencem a oporou Asada. Opoziční zdroje v kontaktu s tureckou rozvědkou podle agentury Reuters uvedly, že Turecko, které podporuje povstalce, dalo ofenzivě zelenou.

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v pátečním telefonátu se svým syrským protějškem obvinil Spojené státy a Izrael, že stojí za útokem povstalců. Írán je hlavním spojencem a oporou Asada. Íránská diplomacie také podle státních médií odsoudila „agresi teroristických prvků“ proti íránskému konzulátu v Halabu. Dodala, že nikomu z diplomatické mise se nic nestalo.

Za občanské války, která vypukla v roce 2011 a vyžádala si více než půl milionu mrtvých a miliony vysídlených, ovládla HTS rozsáhlá území provincie Idlib a sousední území v regionech Aleppo, Hamá a Latákíja. Řízena byla někdejší syrskou odnoží teroristické sítě Al-Káida. Syrský režim v roce 2015 s podporou svých ruských a íránských spojenců znovu získal kontrolu nad velkou částí země.