Loď s Gretou Thunbergovou a dalšími aktivisty mířící k Pásmu Gazy s humanitární pomocí byla přesměrována do izraelského přístavu Ašdod, kam už podle agentury AFP doplula. Izraelské ministerstvo zahraničí předtím oznámilo, že posádka lodi Madleen je v pořádku a z Izraele se dostane zpět domů. Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC) krátce před tím uvedla, že loď obsadili vojáci, informovala agentura Reuters.
Jachta s Gretou Thunbergovou mířící ke Gaze je dle AFP v Izraeli
Na palubě lodi byla dvanáctičlenná posádka, již kromě švédské klimatické aktivistky tvořili například i francouzská europoslankyně palestinského původu Rima Hasanová, která má zákaz vstupu do Izraele, či brazilský aktivista Thiago Ávila. Plachetnice vyplula v neděli ze sicilské Katánie. Svou akcí chtěli aktivisté kromě dodání symbolického množství potravin Palestincům zejména upozornit na katastrofální situaci civilistů na válkou zmítaném území.
„‚Selfie jachta‘ s ‚celebritami‘ bezpečně směřuje k břehům Izraele. Předpokládá se, že se pasažéři vrátí do svých zemí,“ uvedla izraelská diplomacie na síti X. Text v dalším příspěvku doprovodila záběry pasažérů v oranžových záchranných vestách, kterým vojáci nabízejí občerstvení. „Dostali sendviče a vodu. Show skončila,“ dodalo ministerstvo.
Jediným cílem výpravy bylo podle ministerstva získat mediální publicitu. Množství převážené pomoci nedosáhlo ani objemu jednoho kamionu, zatímco Izrael za poslední dva týdny umožnil do Pásma Gazy projet více než 1200 kamionům, dodal úřad, podle něhož se pomoc z lodi dostane do Gazy obvyklými kanály.
Podle spolupracovníka agentury AFP jachta v pondělí večer připlula do přístavu Ašdod v doprovodu izraelských plavidel. Právní zástupci aktivistů očekávají jejich přesun do deportačního centra a pak vyhoštění z Izraele.
Aktivisté uvedli, že loď se stala obětí útoku izraelské armády a že posádku unesli izraelští vojáci. „Posádku flotily svobody zadržela izraelská armáda kolem druhé hodiny ranní v mezinárodních vodách,“ napsala Hasanová na síti X. Připojená fotografie ukazovala členy posádky v záchranných vestách a s rukama nad hlavou.
Generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamardová uvedla, že Izrael operací v mezinárodních vodách porušil mezinárodní právo.
Ministr nařídil ukázat aktivistům záběry teroru Hamásu
Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac už v neděli nařídil armádě, aby lodi Madleen zabránila připlout ke břehům Gazy, a misi označil za propagandistickou akci na podporu palestinského teroristického hnutí Hamás. Po zadržení aktivistů pak v pondělí uvedl, že vydal pokyn, aby byla po připlutí aktivistům promítnuta videa se zvěrstvy, která na civilním obyvatelstvu spáchali ozbrojenci Hamásu a jeho spojenci při útoku na jihu Izraele 7. října 2023.
Hamás odsoudil zadržení lodi jako „státní terorismus“ a vzkázal, že zdraví aktivisty na palubě. Zadržení Madleen odsoudilo také turecké ministerstvo zahraničí, které to označilo za jasné porušení mezinárodního práva, nebo Írán, podle nějž jde o pirátský čin.
Macron požádal o rychlý návrat šestice Francouzů
Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí požádal izraelské úřady, aby umožnily co nejrychlejší návrat do země šesti francouzským občanům, kteří byli součástí posádky. „Od chvíle, kdy jsme se dozvěděli o jejich projektu, před jehož riziky jsme je varovali, jsme v kontaktu s izraelskými úřady, abychom předešli jakémukoli incidentu,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot.
Několik představitelů francouzské levice po zadržení lodi v pondělí už dříve odsoudilo údajné „mlčení“ evropských lídrů včetně Macrona. Jean-Luc Mélenchon, šéf krajně levicové strany Nepodrobená Francie, jejíž členkou je i Hassanová, zadržení aktivistů označil za nezákonné zatýkání. V pondělí večer ve Francii podle LFI demonstrovalo za propuštění lidí na palubě lodi 150 tisíc lidí, z toho třetina v Paříži.
Madrid si mezitím předvolal izraelského chargé d'affaires, neboť na palubě cestoval také španělský občan, napsal list El País.
Humanitární situace v Gaze
Izrael vede proti Hamásu v Pásmu Gazy už dvacet měsíců válku v odvetě za jeho teroristický útok na jihu Izraele ze 7. října 2023. Po úplné blokádě humanitární pomoci, která trvala dva a půl měsíce a podle vlády Benjamina Netanjahua měla vyvinout tlak na Hamás, Izrael v druhé polovině května přísun humanitární pomoci částečně obnovil. Podle humanitárních organizací to ale zdaleka nestačí a Pásmu Gazy hrozí hladomor, pokud válka a izraelská blokáda zcela neskončí.
FFC vypravila do Pásma Gazy plavidlo s pomocí už před měsícem, během plavby ho ale ve vodách u Malty zasáhl dronový útok. Loď Conscience, která tehdy vyplula z Tuniska, poničil na přídi, a přestože na palubě vypukl požár, nikdo nezemřel ani nebyl vážně zraněn. FFC obvinila z akce izraelskou armádu. Ta se k tomu podle serveru The Times of Israel tehdy nevyjádřila.
Načítání...