Podporu Ukrajině dali najevo francouzský prezident Emmanuel Macron, předseda polské vlády Donald Tusk i český prezident Petr Pavel. Učinili tak krátce poté, co schůzka prezidentů USA a Ukrajiny Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského skončila v Bílém domě předčasně po veřejné roztržce před novináři. Trumpovo chování zkritizovali vicepremiér Vít Rakušan (STAN) či šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Stojíme při Ukrajině, hlásí evropští lídři po krachu jednání v Bílém domě
Macron na konci své návštěvy Portugalska zdůraznil, že agresorem na Ukrajině je Rusko a Ukrajinci jsou napadeným národem. Je podle něj třeba respekt vůči těm, kdo bojují od začátku plnohodnotné války, kterou před třemi lety Rusko rozpoutalo z rozkazu vůdce Vladimira Putina. „Myslím, že jsme udělali dobře, když jsme před třemi lety pomohli Ukrajině a sankcionovali Rusko, a že v tom máme pokračovat,“ řekl Macron.
Polský premiér Donald Tusk na síti X Ukrajincům a jejich prezidentovi vzkázal, že nejsou sami. „Milý Volodymyre, milí ukrajinští přátelé, nejste v tom sami,“ napsal Tusk. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková zdůraznila, že se Kyjev může opřít o neochvějnou podporu Německa, Evropy i dalších zemí. „Ukrajina není sama,“ napsala.
O pokračující spolupráci ke spravedlivému a trvalému míru ujistila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová poznamenala, že svobodný svět potřebuje nového lídra. „Tato výzva je teď na nás, na Evropanech,“ dodala.
Britský premiér Keir Starmer večer hovořil s Trumpem i Zelenským. Starmer zachovává neochvějnou podporu Ukrajině a usiluje o nalezení cesty k trvalému míru, který bude založen na suverenitě a bezpečnosti Ukrajiny.
Zelenského po schůzce na sociálních sítích podpořili mnozí ukrajinští představitelé. Slova podpory vyjádřili premiér Denys Šmyhal, předseda parlamentu Ruslan Štefančuk i ministr zahraničí Andrij Sybiha.
Podle vlivného republikánského senátora Lindseyho Grahama musí ukrajinský lídr zásadně změnit svůj přístup, nebo odstoupit. Zelenskyj by se měl při první příležitosti omluvit a říct, že „to podělal“, prohlásil Graham v televizi Fox.
Bývalý ruský prezident i premiér Dmitrij Medvěděv prohlásil, že Zelenskyj dostal při setkání „tvrdou lekci“. Podle agentur dodal, že nyní je potřeba zastavit vojenskou podporu Ukrajiny. Tu ovšem napadená země dostává, aby se mohla bránit agresi Moskvy. Rusko před třemi roky otevřeně Ukrajinu napadlo. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharová prohlásila, že považuje za zázrak, že Trump a jeho viceprezident JD Vance během setkání Zelenského neudeřili. Ukrajinského prezidenta podle agentury AFP označila za „odpad“.
Pavel: Stojíme při Ukrajině víc než kdy jindy
Kyjev po vyhrocené schůzce v Bílém domě podpořili i čeští politici. „Stojíme při Ukrajině víc než kdy jindy. Je čas, aby Evropa zvýšila své úsilí,“ napsal na sociální síti X prezident Petr Pavel. „Stojíme za Ukrajinou a na straně svobodného světa,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) potvrdil, že Česko bude vždy stát za Ukrajinou v obraně proti ruské agresi.
Ministr vnitra Rakušan na síti X zase napsal, že Zelenskyj svedl důležitou diplomatickou bitvu, ve které čelil přístupu „business first“ (byznys na prvním místě), a odešel z ní jako vítěz. „Z toho, co jsme z jednání v Oválné pracovně mohli vidět, není připraven si podmínky míru nechat diktovat od dua Trump–Putin, které spojuje jedno: oba si chtějí z Ukrajiny něco urvat. Území, nerosty,“ uvedl.
Podle předsedy ANO Andreje Babiše bylo setkání Trumpa se Zelenským nečekaně ostré a otevřené. „Napjatou atmosféru v mezinárodní politice to rozhodně neuklidní,“ podotkl na síti X.
Šéfka sněmovny Pekarová Adamová uvedla, že vždy obdivovala Zelenského odvahu a oddanost vlastnímu národu. „Je naprosto absurdní a velmi nebezpečné tlačit do kouta Ukrajinu, která pouze brání své území a obyvatele před ruskou agresí. Pokud chce někdo jednat o míru, ať konfrontuje Putina – vraha civilistů, únosce ukrajinských dětí a ničitele ukrajinských měst,“ napsala.
Místopředseda dolní komory Jan Bartošek (KDU-ČSL) označil schůzku a následné vyjádření za obrovské Trumpovo selhání. „Takto se nechová prezident USA, ale gauner. Mnohem více to připomíná, když si gangsteři porcují území. Tímto způsobem se nedělá předvídatelná spojenecká politika,“ napsal.
Králíček: Trump chtěl ukázat, že bude určovat pravidla
Členka sněmovního zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Událostech, komentářích k pátečnímu dění ve Washingtonu uvedla, že „takto bezprecedentní otevřená emocionální hádka před zraky celého světa může mít další dopady“ s tím, že se to může týkat i Česka. „Nedokážu si představit žádného prezidenta v jeho (Zelenského) situaci, který by tuto situaci dokázal ustát důstojně,“ pokračovala Decroix.
„V našem zájmu je spravedlivý mír a to, co se teď stalo v USA, není v našem zájmu. Je v našem zájmu, aby bylo prezidentu Zelenskému nasloucháno, protože on se snaží, aby agresorovi nebylo ustupováno. Pokud Evropa ztratí Ukrajinu, bude Rusko jen blíže,“ dodala s tím, že je potřeba, abychom neříkali, co má dělat Evropská unie, ale abychom to byli my, kteří tak budou jednat.
Člen sněmovního výboru pro bezpečnost Robert Králíček (ANO) sdělil, že dlouhodobě vnímá prezidenta Trumpa jako silného hráče, podle něj chtěl ukázat, že „je to on, kdo bude určovat pravidla“. Uvedl ale, že ho překvapilo, že jednání probíhalo před novináři. „Očekával bych, že takto důležité jednání bude spíše za zavřenými dveřmi,“ poznamenal.
„Věřím, že to není poslední jednání. Dívejme se na to tak, že jsme stále na začátku jednání o konci hrůzné války, a já věřím, že budou pokračovat,“ sdělil Králíček s tím, že jednání o míru v rusko-ukrajinské válce by se měla zúčastnit Evropa i Kyjev.
Zelenskyj je nejstatečnější politik, míní Hulicius
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura řekl, že „roztržka (mezi americkým a ukrajinským prezidentem) ukázala podstatu problému, a to, že Zelenskyj a ani velká část Evropské unie nejsou připraveni jednat o míru“. „Asi příliš investovali do (rusko-ukrajinské) války a teď by to pro ně byla velká prohra. Trump si to vyhodnotil poměrně trefně a já za ním stojím,“ uvedl Okamura s tím, že EU ani Zelenskyj už nejsou pro USA partnerem. „Pro Evropu je to poměrně velký problém,“ doplnil.
Podle náměstka ministra zahraničí Eduarda Hulicia (KDU-ČSL) se ukázalo se, že prezident Zelenskyj je „pravděpodobně ten nejstatečnější současný politik, který se celé scény, která se v Bílém domě odehrála, zhostil velice důstojně“. Hulicius zdůraznil také pozdější vyjádření ukrajinského prezidenta na sociálních sítích, kde poděkoval americkému prezidentovi, Kongresu a americkému lidu za všechnu pomoc.
„Je škoda, že smlouva (o nerostech), o které měli jednat a dohodnout se a kterou přijel do Washingtonu Zelenskyj podepsat, podepsána nebyla,“ poznamenal také Hulicius s tím, že je to škoda hlavně pro USA.
Podle Decroix nebyla dohoda o nerostných surovinách „úplně v zájmu Ukrajiny, ale mohla pro ni být cestou, jak posílit spojenectví s USA a jak zabránit vlivu Číny“.