Severomakedonské volby těsně vyhrála sociální demokracie. Bude potřebovat koalici

Předčasné parlamentní volby v Severní Makedonii těsně vyhrál Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) expremiéra Zorana Zaeva. Podle předběžných výsledků, které oznámila centrální volební komise, obsadí 46 ze 120 křesel jednokomorového parlamentu. K vytvoření vlády tak svaz bude opět potřebovat koaliční partnery, vyjednávání zřejmě nebude snadné.

Přehled výsledků, který komise zveřejnila po sečtení hlasů z téměř všech volebních středisek, potvrzuje předpoklad předvolebních průzkumů, že volební boj bude velmi vyrovnaný. Zvítězila koalice Můžeme vedená SDSM se ziskem 36,12 procenta hlasů, což znamená 46 poslaneckých mandátů.

Druhá s minimálním odstupem skončila koalice, v jejímž čele stojí konzervativně-nacionalistická strana VMRO-DPMNE Christijana Mickoského. Toto uskupení díky podpoře 34,85 procenta účastníků voleb obsadí v parlamentu 44 křesel.

Výsledky voleb v Severní Makedonii – počet mandátů
Zdroj: mia.mk

Na třetím a čtvrtém místě jsou strany reprezentující albánskou menšinu, která tvoří zhruba čtvrtinu ze dvou milionů obyvatel země. Demokratická unie pro integraci (DUI) bude mít 15 poslanců a Aliance pro Albánce (AA) 12. Dva další mandáty získala strana Levice a jeden Demokratická strana Albánců (DPA).

Koalice

„Občané přišli hlasovat pro bezpečnou budoucnost, pro jednotu a solidaritu… pro řád a spravedlnost,“ uvítal Zaev vítězství podle agentury MIA. „Občané hlasovali pro lepší dnešek a pro lepší budoucnost. Cesta vpřed je potvrzená. Řekli jsme jasné 'ne' nebezpečí,“ dodal expremiér s narážkou na hlavního politického soupeře sociálních demokratů VMRO-DPMNE.

Šéf této strany Mickoski se zatím na veřejnosti neobjevil, nicméně generální tajemník Igor Janušev vyjádřil s výsledky spokojenost, přičemž dodal, že je ještě třeba počkat na konečné oficiální výsledky. Poznamenal také, že VMRO-DPMNE se nevzdává snahy zajistit si v novém parlamentu většinu pro vytvoření vlády.

Zaev skutečně obnovení dřívější většinové koalice ještě zcela jisté nemá. Vůdce strany DUI, partnera z předchozí společné vlády, Ali Ahmeti totiž před volbami naznačil, že bude usilovat o to, aby se poprvé stal v zemi předsedou vlády Albánec.

Předčasné volby loni v říjnu vyvolal proevropský premiér Zaev poté, co se členské státy Evropské unie neshodly na zahájení přístupových rozhovorů s jeho zemí. V to vláda doufala poté, co se jí podařilo prosadit změnu názvu státu, která vyřešila dlouhodobý spor s Řeckem a odblokovala jeho veto.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Trump dlouhodobě hrozí zabráním ostrova, evropské země tam v posledních dnech vysílají své vojáky.
17:36Aktualizovánopřed 58 mminutami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Po pádu dvou lavin v Rakousku zemřelo nejméně pět lidí

Po pádu dvou lavin zemřelo v Rakousku nejméně pět lidí. Neštěstí se stalo v oblasti salcburského Pongau. S odkazem na horskou záchrannou službu o tom informuje agentura APA. Národnost mrtvých zatím není známa.
před 1 hhodinou

EU a Mercosur podepsaly obchodní dohodu

Představitelé Evropské unie a jihoamerického bloku Mercosur podepsali obchodní dohodu. Úmluva se připravovala 25 let a podle Evropské komise vytvoří největší zónu volného obchodu na světě, která bude pokrývat trh s více než sedmi sty miliony spotřebitelů. Vyvolává ale protesty zemědělců v Evropě.
před 1 hhodinou

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů

Íránský duchovní vůdce poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Indonésii se z radaru ztratilo letadlo. Zřejmě se zřítilo

Letoun na vnitrostátní lince v Indonésii ztratil kontakt s řídícím střediskem ve chvíli, kdy se po odletu z hlavního indonéského ostrova Jáva přibližoval k hornaté oblasti na ostrově Sulawesi, uvedla agentura AP s odvoláním na tamní představitele. Pátrací a záchranná akce je v plném proudu, na palubě bylo osm členů posádky a tři cestující.
před 2 hhodinami

Syrské síly ovládly dvě kurdská města a ropná pole

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městy Dajr Háfir a Maskana na severu země, z nichž se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrských demokratických sil (SDF). Píše to agentura AFP. Armáda obsadila i dvě ropná pole Súfján a Saurá. Kurdové dříve oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
10:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...