„Jsem zklamaný a naštvaný,“ vzkázal severomakedonský premiér po bruselském odmítnutí. Chce předčasné volby

Severomakedonský premiér Zoran Zaev pociťuje velké zklamání z postoje evropských lídrů, kteří v pátek neschválili zahájení přístupových rozhovorů Evropské unie se Severní Makedonií a také Albánií. Zaev, který do snahy dostat svoji zemi do EU investoval velký politický kapitál a proti vůli nacionalistů prosadil její přejmenování, čímž uklidnil Řeky, nyní chce předčasné volby.

Řecko léta blokovalo zahájení přístupových rozhovorů Evropské unie s Makedonií kvůli názvu bývalé jugoslávské republiky. Ten se přes tuhý odpor nacionalistů změnil, řecký blok zmizel, ale rozhovory přesto nezačnou. „Jsem zklamaný a naštvaný a vím, že lidé se cítí stejně,“ reagoval na výsledek pátečního summitu severomakedonský premiér Zoran Zaev.

Pro zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií sice byla velká většina zemí, ale k potřebné jednomyslnosti to nestačilo. Proti se stavěl zejména francouzský prezident Emmanuel Macron, výhrady mělo také Nizozemsko a Dánsko. Podle Zaeva udělala Evropská rada „historickou chybu“.

Evropští lídři se na zahájení rozhovorů nedohodli, přestože obě země splnily podmínky stanovené Unií. Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že chyba není na straně balkánských zemí, které se řádně připravily. „Bohužel nejsou připraveny některé členské země,“ připustil.

Nečekaný krok rady ale uvrhl Severní Makedonii do politické nejistoty. Premiér Zaev chce předčasné volby. „Nemá smysl ztrácet čas, a proto navrhuji rychle uspořádat předčasné volby, v níž vy, občané, rozhodnete, jakou cestou se vydáme,“ řekl. Zaev se má v neděli setkat s prezidentem Stevem Pendarovským a dalšími makedonskými politiky, s nimiž probere další kroky. Předčasné volby musí schválit parlament, v němž má nicméně Zaevova středolevá koalice většinu, a pro návrh je i většina opozice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 6 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 18 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 38 mminutami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 42 mminutami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 50 mminutami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 2 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 3 hhodinami
Načítání...