Rodiče z ciziny si pro ukrajinské děti náhradních matek musí přijet do krytu na kraji Kyjeva

2 minuty
Události: Děti náhradních ukrajinských matek čekají na zahraniční rodiče v krytu
Zdroj: ČT24

Jedenadvacet novorozených dětí čeká v provizorní podzemní nemocnici v Kyjevě na své rodiče. Ti teprve musejí přijet z ciziny. Jde totiž o děti náhradních matek, které donosily potomky párům ze zahraničí. Ukrajinské zákony tuto praxi povolují, teď je ale osud dětí nejistý.

V podzemním krytu na okraji Kyjeva vzniklo provizorní oddělení pro novorozence, které porodily náhradní matky. Všichni přišli na svět na samém začátku války a teď v úkrytu čekají na své biologické rodiče. Ošetřovatelky se o děti starají dnem i nocí, zatímco nad nimi ruská armáda ostřeluje metropoli. 

„Dříve jsme si mezi směnami mohly odpočinout. To už neplatí. Zůstáváme tu s dětmi nepřetržitě. Snažíme si alespoň krátce občas zdřímnout a vystřídat se, ale je tu hodně dětí a tím pádem i hodně práce. Je to strašně náročné,“ říká zdravotní sestra Antonia Jefimovičová.

Děti náhradních matek ukryté v podzemním krytu na okraji Kyjeva
Zdroj: ČT24

Syna Leonarda si už přijel vyzvednout pár z Německa. Heka a Gerhard se museli vydat na dvanáctihodinovou cestu vlakem napříč zemí, kterou sevřely boje. Víc než válka je ale děsilo vědomí, že jejich novorozený syn je v nebezpečí.

„Jednou mu budu moct říct, co se stalo, že tenkrát jsme pro něj riskovali vlastní životy,“ doufá Gerhard, otec malého Leonarda.

Ne každý z rodičů je ale připraven riskovat život. Zdravotní sestry se proto o děti dál starají, často na úkor těch vlastních. Jedna ze sestřiček, Oksana Martynenková, je v krytu už od počátku invaze. Za vlastními dětmi, které zůstaly s babičkou v obklíčeném městě Sumy, se nemůže dostat.

Oksana Martynenková, zdravotní sestra
Zdroj: ČT24

„Rusové začali bombardovat naše město včera. Každý den čekáme na novinky o tom, co se tam děje. Neustále jim volám, abych zkontrolovala, kde a jak spali, jestli museli do krytu, jestli museli uprchnout, nebo ne,“ pláče zdravotní sestra. 

Podle odhadů je momentálně na Ukrajině asi pět set těhotných žen, které odnosí děti párům ze zahraničí. Náhradní rodičovství je v zemi výnosným, ale i kontroverzním byznysem. Novorozenci získají podle tamního práva občanství, až když si je noví rodiče osobně vyzvednou. Děti, které v krytu zůstávají v zajetí války, tak zatím žádnou státní příslušnost nemají. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Miller loajálně slouží Trumpovi a věří v „železná pravidla síly“

V amerických médiích vznáší územní nároky USA na Grónsko a prezentuje vidění světa založené na právu silnějšího. Stephen Miller působí jako jeden z nejbližších poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa. Svou práci pro něj začal psaním projevů s protiimigrační rétorikou. V americké administrativě si dokázal vybudovat pevné postavení především díky loajalitě vůči Trumpovi, kterou mu prokazoval i během nejtemnějších momentů jeho kariéry.
před 19 mminutami

Nová pravidla umožní spotřebitelům požadovat opravu výrobků

Od 31. července letošního roku budou muset členské státy Evropské unie uplatňovat ve svých vnitrostátních předpisech nová unijní pravidla na podporu oprav zboží. Cílem těchto opatření je především vytvořit systém, který upřednostňuje opravu výrobku před nákupem nového. Předčasná likvidace opravitelného zboží totiž každoročně vede k obrovskému množství odpadu a spotřebě zdrojů. Spotřebitelé by tak nově měli mít právo požadovat, aby prodejci opravili výrobky, které jsou dle práva EU technicky opravitelné.
před 1 hhodinou

Francie posílí armádu, chce jít Evropě příkladem

Francie pracuje na výrazném posílení armády. Prezident Emmanuel Macron tento týden představil priority – chystá náborovou kampaň, spolupráci s evropskými spojenci a modernizaci na základě ukrajinských bojových zkušeností.
před 2 hhodinami

Indonéské úřady našly trosky pohřešovaného letadla. Pátrají po cestujících

Indonéské úřady v neděli oznámily, že lokalizovaly trosky letadla, které se pohřešovalo v provincii Jižní Sulawesi poblíž hory pokryté mlhou, ale stále pátrají po 11 cestujících. Na palubě letadla, které si pronajalo indonéské ministerstvo pro námořní záležitosti a rybolov za účelem provádění leteckého dohledu nad rybolovem, bylo osm členů posádky a tři cestující. Cestující byli zaměstnanci ministerstva. Letadlo směřovalo do Makassaru, hlavního města provincie Jižní Sulawesi, poté, co odletělo z provincie Yogyakarta, než bylo přerušeno spojení.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Po pádu laviny v rakouských Alpách zemřeli tři čeští skialpinisté, uvádí APA

Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli tři čeští skialpinisté. Neštěstí se stalo v oblasti Murtal ve spolkové zemi Štýrsko. Informuje o tom agentura APA. Rakouské Alpy v sobotu zasáhla série tragických nehod, při pádu lavin ve spolkové zemi Salcbursko zemřelo dalších pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo, Británii a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil hrozbu za nepřijatelnou, podle britského premiéra Keira Starmera je uvalování cel naprosto chybné. Reagují i další unijní politici.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů. Trump se vyslovil pro změnu režimu

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro změnu režimu v Íránu. Teheránské vládě vyčetl, že používá v nebývalém rozsahu útlak a násilí. Šéf Bílého domu to řekl serveru Politico.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...