Reuters: Do Venezuely dorazili ruští žoldnéři, aby ochránili Madura

Během posledních dvou dnů dorazili do Venezuely bojovníci ruské soukromé armády, aby ochránili prezidenta Nicoláse Madura před bouřlivými protesty obyvatel a možnými úklady jeho vlastní ochranky. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace z kruhů ruských kozáků. Vlivný ruský senátor v moskevském rozhlasu prohlásil, že ruský stát o této akci nic neví.

Podle některých informovaných Rusů už ve Venezuele ruští žoldnéři jsou, jejich počet se prý odhaduje na čtyři stovky, píše Reuters. Jde o členy takzvané Wagnerovy soukromé armády známé z bojových operací v ukrajinském Donbasu, v Sýrii nebo ve Středoafrické republice. Podle nepotvrzených zpráv je žoldnéřská skupina napojena na lidi blízké Kremlu.

Kreml o Rusech v Caracasu nic neví

Vlivný ruský senátor Franc Klincevič rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že pokud si Maduro povolal ze zahraničí členy nějakých soukromých armád, ruský stát o tom nic neví. Stejně se pro agenturu Reuters vyjádřil i kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle Jevgenije Šabajeva, velitele kozácké polovojenské skupiny, odcestovali žoldnéři ve dvou najatých letadlech nejprve do Havany, kde pak přesedli na pravidelnou komerční linku do Venezuely. „Jsou tam s konkrétním úkolem chránit jeho (Madurovu) bezpečnost,“ cituje Reuters Šabajeva. Mimo jiné se prý mají postarat, aby nebyl ohrožen sympatizanty opozice z řad jeho vlastních bodyguardů.

Venezuelou delší dobu otřásají protivládní protesty, které si jen od minulého pondělí vyžádaly 26 mrtvých. Mohutné demonstrace vyvrcholily ve středu, když se předseda opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó prohlásil úřadujícím prezidentem.

Řada západních a latinskoamerických států už Guaidóa jako hlavu státu uznala. Moskva naopak tvrdí, že prezidentem zůstává Maduro. Venezuelská krize byla podle Ruska vyprovokována zvenčí, což je hrubé porušení základních norem mezinárodního práva.