Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, v centru Bratislavy se konala demonstrace

2 minuty
Události: Spory v koalici na Slovensku kvůli plagiátorské kauze
Zdroj: ČT24

Údajně opsaná diplomová práce šéfa slovenského parlamentu rozdělila tamní koalici. Dvě menší strany požadují, aby Boris Kollár rezignoval. Ten to odmítá a poprvé připustil odchod ze společného projektu. Kvůli největší kauze od únorových voleb se v pátek v Bratislavě i protestovalo.

Boris Kollár, jenž je předsedou koaličního hnutí Sme rodina, podle některých politiků a médií ve své diplomové práci, kterou obhájil v roce 2015, kopíroval celé pasáže, aniž uvedl použité zdroje. Před týdnem tak šéf slovenského parlamentu ohýbal papír se svým jménem, aby ilustroval závazek nepoužívat sporný titul. Později se Kollár omluvil.

Ne všechny koaliční partnery to ale uspokojilo. Kvůli tomu ho dvě menší vládní strany - Sloboda a Solidarita i strana Za ľudí - vyzvaly k odstoupení z funkce předsedy Národní rady. Zdůvodňují to tím, že stejné nároky měly kvůli plagiátu na bývalého předsedu parlamentu Andreje Danka.

Kollár, který podobnost s Dankem odmítá, to však označil za vydírání. Nepřímo hovořil i o možnosti odchodu svého hnutí z koalice, která vznikla po únorových parlamentních volbách. „Nikdo mi nemůže říct, že jsem porušil zákon. Tak potom já nemám jinou možnost než prostě odejít z vlády,“ vyjádřil se před několika dny.

Politologové pád vlády neočekávají

Koalice by si většinu udržela i bez Kollárova hnutí. Politologové ale pád vlády neočekávají. Šéf parlamentu se podle nich udrží a dvojice menších koaličních stran dá svým voličům najevo, že se alespoň snažily.

Hnutí premiéra Igora Matoviče OL'aNO navíc za Kollárem stojí. Navrhuje plošné prověrky závěrečných prací a odebírání titulů. Podle univerzit neproveditelné, podle právníků protiústavní. „Myslím, že je to opravdu reálné, abychom od září ten systém spustili. Kdo projde, projde, kdo neprojde, neprojde,“ uvedl Matovič.

obrázek
Zdroj: ČT24

Protest v centru metropole

První velká kauza od únorových voleb přinesla také občanský protest. Ten na páteční podvečer svolali do centra Bratislavy občanští aktivisté. Větší množství lidí ale demonstrace nepřilákala. Na Slovensku jsou kvůli koronaviru až na výjimky zakázány hromadné akce s účastí více než tisíc osob.

„Opět vidíme, že předseda Národní rady odmítá převzít odpovědnost, že byl usvědčen z plagiátorství. Jeho výmluvy před námi neobstojí,“ řekla v projevu jedna z organizátorek protestu. 

Kollára nepřímo kritizovala i prezidentka Zuzana Čaputová. „Slovenští občané své hodnotové preference ukázali mnohokrát, naposledy ve volbách letos v únoru, když zvolili změnu, protože nebyli spokojeni s nespravedlností a neférovostí. O to větší nároky a očekávání jsou spojené s těmi, kteří po volbách převzali moc,“ uvedla hlava slovenského státu.

Opozice ale zatím příliš důrazná není. O Kollárově budoucnosti by mohl napovědět příští týden, kdy se Národní rada schází naposledy před letní přestávkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kolumbie nebude sdílet zpravodajské informace s USA, důvodem jsou údery na lodě

Kolumbijský prezident Gustavo Petro nařídil bezpečnostním složkám své země, aby nesdílely zpravodajské informace se Spojenými státy. Krok bude platit do té doby, dokud administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa nepřestane s útoky na lodě v Karibiku, jejichž posádky podezírá z pašování drog. Informovala o tom agentura AP, podle níž se tak dále zhoršují vztahy mezi oběma zeměmi, které „byly kdysi blízkými partnery v boji proti obchodu s drogami“.
před 10 mminutami

Nejvyšší soud USA umožnil Trumpovi dále nevyplácet potravinovou pomoc

Nejvyšší soud Spojených států prodloužil pozastavení platnosti soudního příkazu, který nařizoval administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit potravinovou pomoc 42 milionům Američanů. O rozhodnutí, které padlo v úterý tamního času, informovaly tiskové agentury.
před 3 hhodinami

Vnitro požádá o vynětí z unijní migrační solidarity

Ministerstvo vnitra požádá Evropskou komisi o úplné osvobození od solidárních příspěvků. Úřad tak reaguje na zprávu unijní exekutivy o migraci a azylu. Podle Komise spadá Česko kvůli vysokému počtu uprchlíků z Ukrajiny do kategorie zemí, které zažívají významnou migrační situaci, proto si může požádat o vynětí z mechanismu solidarity.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusům v Pokrovsku pomáhá i hustá mlha

Ukrajinská armáda v úterý uvedla, že v obléhaném východoukrajinském městě Pokrovsk je asi tři sta ruských vojáků, informuje agentura Reuters. Toto strategicky důležité město v Doněcké oblasti se ruská armáda snaží dobýt více než rok. Už koncem října ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připustil, že se bojuje přímo ve městě.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinu pobouřila miliardová energetická korupce

Ukrajinské úřady obvinily sedm lidí v souvislosti s korupcí v energetickém sektoru, uvedl Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU). Skupina podle vyšetřovatelů na úplatcích získala sto milionů dolarů (asi dvě miliardy korun). Případ týkající se vysoce postavených činitelů v energetice podle agentury Reuters pobouřil obyvatele země, kteří kvůli ruským útokům musejí snášet každodenní odstávky dodávek elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hrdinství válečných veteránů uctili lidé v Česku i v zahraničí

Na pražském Vítkově, v Brně i dalších městech si lidé připomněli Den válečných veteránů. Zástupci armády, politici i veřejnost vzdali hold těm, kteří sloužili ve válečných konfliktech. Veterány uctili i v zahraničí, zejména v západní Evropě a zámoří.
před 10 hhodinami

V havarovaném tureckém letounu bylo dvacet vojáků

Nákladní letoun turecké armády v úterý havaroval poblíž hranice mezi Ázerbájdžánem a Gruzií, oznámilo podle agentur turecké ministerstvo obrany. Letadlo typu C-130 vzlétlo z Ázerbájdžánu a bylo na cestě zpět do Turecka. Resort obrany podle agentury Reuters uvedl, že na palubě bylo dvacet tureckých vojáků včetně posádky. Úřady však prozatím neinformovaly o počtu případných obětí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Slovensko po srážce vlaků a výzvě premiéra vyměnilo vedení železničního dopravce

Slovenské ministerstvo dopravy po nedělní srážce vlaků vyměnilo vedení národního vlakového dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). K odvolání představitelů firmy po již druhé srážce vlaků tohoto dopravce během několika týdnů vyzval v pondělí premiér Robert Fico (Smer). Odstraňování havarovaných souprav podle správce železniční infrastruktury ŽSR skončilo v úterý, omezení pro vlakovou dopravu na tomto hlavním koridoru ale potrvá až do ukončení oprav tratě.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...