Šéf slovenské sněmovny čelí výtkám z plagiátorství, demisi odmítl

Předseda slovenské sněmovny Boris Kollár čelí výtkám médií a neparlamentních politiků z plagiátorství ve své diplomové práci. Kollár, který je předsedou koaličního hnutí Sme rodina, jisté pochybení přiznal. Řekl ale, že podmínky studia splnil, z čela parlamentu odstoupit kvůli kauze nehodlá. Také Kollárův předchůdce ve funkci Národní rady Andrej Danko byl kritizován za plagiátorství ve své rigorózní práci – a to i samotným Kollárem.

Boris Kollár
Zdroj: ČTK/Deml Ondřej Autor: Ondřej Deml

Titul magistra získal Kollár teprve před pěti lety na soukromé slovenské Středoevropské vysoké škole ve Skalici, která nebývá na Slovensku počítána mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce.

Podle listu Denník N nyní čtyřiapadesátiletý politik ve své diplomové práci na téma změny klimatu a bioklimatického potenciálu cestovního ruchu v oblasti jednoho z regionů na severu Slovenska použil také cizí texty, aniž by uvedl, že se jedná o citace, a to včetně studie svého školitele. Neparlamentní strana Spolu uvedla, že více než polovina textů v jeho diplomové práci byla zkopírovaná slovo od slova.

„Možná jsem udělal chybu. Práci jsem obhájil. Zlehčil jsem si to i já. To ale neznamená, že jsem nesplnil podmínky, abych mohl přistoupit k závěrečné zkoušce. Byl jsem připuštěn ke zkoušce, udělal jsem ji. Udělal jsem všechno, co jsem udělat měl,“ řekl Kollár, který se šéfem sněmovny stal po únorových parlamentních volbách.

Podle Kollára protokol z takzvaného antiplagiátorského systému zjistil shodu jeho práce s jinými prácemi na úrovni 24,4 procenta. Tvrdil, že pokud by přes zmíněný systém úspěšně neprošel, nebyl by připuštěn k závěrečné zkoušce.

Kollár se ještě jako opoziční politik v minulosti přidal ke kritikům tehdejšího šéfa slovenské sněmovny Danka, který svou rigorózní práci v roce 2018 nejprve utajoval a později odmítal pochybení, když vyšlo najevo, že v ní použil nepřiměřeně mnoho cizích textů bez správné citace. Kollár tehdy tvrdil, že Danko ve své práci všechno opsal.

Nařčení čelí i poslankyně Krištúfková

Nařčení z plagiátorství čelí i poslankyně hnutí Sme rodina a matka jednoho z deseti Kollárových dětí Petra Krištúfková. Podle bývalého politika ze strany Spolu Miroslava Beblavého poslankyně Krištúfková ve své bakalářské práci použila celé pasáže z článků, a to i s chybami, které byly v původních textech. Práci odevzdala na stejné škole jako Kollár. Poslankyně se hájila tím, že na bakalářskou práci jsou kladeny jiné nároky než na diplomovou či rigorózní práci.

Krištúfková minulý týden rezignovala z funkce vládní zmocněnkyně pro rodinu, a to jen několik dní po jmenování. Učinila tak poté, co vyšlo najevo, že před lety byla v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem a trávila dovolenou na jeho jachtě. Kočner nyní čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.