V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU
Volební místnosti se uzavřely v 19:00 SELČ. Volební účast podle předběžných údajů o hodinu dříve dosahovala 41,37 procenta, byla tak o pět procentních bodů vyšší než v roce 2021.
Albánie má jednokomorový parlament, ve kterém zasedá 140 zákonodárců. Voliči letos vybírali z 2046 kandidátů reprezentujících jedenáct politických uskupení včetně tří koalic, píše AP.
Členství v evropském bloku do roku 2030 sliboval premiér Rama a jeho socialistická strana. Podle Berishi, který vede se svou Demokratickou stranou rozsáhlou koalici proti premiérovi, není Albánie na rychlý vstup do EU připravená. Berisha zpočátku vsadil na slogan inspirovaný americkým prezidentem Donaldem Trumpem Učinit Albánii znovu skvělou. Média také informovala, že jeho strana využívá poradenství lidí, kteří stojí za úspěšnou Trumpovou prezidentskou kampaní, a to včetně republikánského volebního experta Chrise LaCivity.
Rama je v čele albánské vlády od roku 2013 a uchází se o svůj čtvrtý premiérský mandát. Tvrdí, že za jeho vlády posílila albánská ekonomika, například v oblasti cestovního ruchu. Opozice ho kritizuje za údajnou korupci a napojení na organizovaný zločin, což ale Rama popírá. Podobné kritice čelí i Berisha, který byl prezidentem v 90. letech a premiérem mezi roky 2005 a 2013. Bývalého albánského prezidenta kvůli napojení na organizovaný zločin nechtějí na svém území Spojené státy ani Británie.
Únava ze stále stejných tváří
Albánie zůstává jednou z nejchudších evropských zemí a dlouhodobě čelí masové emigraci svých občanů. V důsledku toho je počet oprávněných voličů vyšší než počet obyvatel země. Podle seznamů volit může 3,7 milionu lidí, zatímco obyvatel země je 2,4 milionu. Voliči žijící v zahraničí mohli v nedělních volbách poprvé hlasovat poštou.
Podle agentury AP je řada místních unavena tím, že se v zemi v různých politických funkcích točí stále stejní lidé. „Budu volit nové politiky, protože ti jako Rama a Berisha jsou tu již tři desetiletí a jen se střídají,“ komentoval jeden z voličů. „Chceme vidět změnu, aby mladí přestali odcházet ze země,“ prohlásil další.