Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

3 minuty
Události: Vyšší platy v bezpečnostních sborech
Zdroj: ČT24

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.

„Řešil jsem to s naším gesčním panem ministrem Stanjurou (ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) – pozn. redakce),“ sdělil ředitel celní správy. Se šéfem státní kasy se prý shodli na tom, že „je potřeba postupovat synchronizovaně ve vztahu ke všem sborům“.

Stanjura navrhuje vyčkat s rozhodnutím o navyšování platů na červenec, tedy na výsledky rozpočtu za první půlrok. V komentáři pro ČT zdůraznil, že kromě policie a hasičského sboru jsou součástí bezpečnostních sborů právě i celníci a příslušníci vězeňské služby.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl od července zvýšit platy policistů a hasičů, a to v průměru o čtyři tisíce měsíčně. Pro svůj návrh ale zatím podporu ve vládě nenašel. V případě celníků a vězeňských dozorců se o růst výdělků podle jeho vyjádření po jednání s odbory v polovině dubna mají zasadit ministři, pod které tyto bezpečnostní sbory spadají. U celníků jde tedy o ministra financí, u vězeňské služby o šéfa resortu spravedlnosti.

„Pokud by došlo ke zvýšení v resortu ministerstva vnitra, v tu chvíli bude nezbytné, aby se platové prostředky zvýšily ve stejný čas a na stejné úrovni, jako to bude u zaměstnanců vnitra, neboli u policie. Jiná možnost není,“ je přesvědčený Blažek.

Pro vojáky navrhla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) červencový růst výdělků většiny z nich o 8300 až dvanáct tisíc měsíčně. Ani ona ale vládní kolegy zatím pro svůj plán nezískala.

Podle místopředsedy ANO Roberta Králíčka by bezpečnostní složky měly mít stejné podmínky. „Aby se ten člověk, který přijde třeba do nějakého jednotného náborového střediska, rozhodoval podle toho, co ho zajímá. Podle náplně práce,“ vysvětlil.

Koalice se chce k debatě o platech bezpečnostních sborů vrátit ještě během května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko po výpadku. Nouzový stav platil 12 hodin

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k páteční půlnoci.
07:08Aktualizovánopřed 9 mminutami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 1 hhodinou

Byla inspirací, řekl o pohřešované horolezkyni Kolouchové cestovatel Trávníček

„Byla velmi zabedněná, máme to tak všichni. Věci, které milujeme, děláme za každou cenu. Uměla své zkušenosti (z lezení) i svůj život předat dál. Pro mnoho lidí byla velkou inspirací," řekl o horolezkyni Kláře Kolouchové v Událostech, komentářích horolezec a cestovatel Jan „Tráva" Trávníček. Šestačtyřicetiletá Kolouchová se zřítila při výstupu na pákistánský vrchol Nanga Parbat. Její tělo zatím nebylo nalezeno, pátrání po něm podle Trávníčka pokračuje. Horolezkyně v minulosti jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu.
před 1 hhodinou

Zoo se přizpůsobují vysokým teplotám, letní provoz může být dražší než zimní

Větší jezírka a další vodní plochy, stinná místa, klimatizované pavilony nebo mlžítka. Zoologické zahrady v Česku se přizpůsobují vyšším letním teplotám. Dodatečné investice proti horku potvrdila České televizi většina oslovených zoo, konkrétně šest ze sedmi. Některé zoologické zahrady už letní provoz stojí víc peněz než zimní.
před 2 hhodinami

Nízké hladiny řek komplikují start vodácké sezóny. Půlka toků je nesjízdná

Až polovina řek na území Česka není momentálně sjízdná pro vodáky. České televizi to potvrdil místopředseda svazu vodáků Vratislav Šembera. Podle hydrometeorologů je nejhorší situace na Vltavě nad Lipnem, nízká hladina je ale i na Sázavě nebo Ohři. Příznivější podmínky zaznamenali na horní Lužnici nebo na Vltavě pod Lipnem. Důvodem je podle nich malé množství srážek během roku nebo málo sněhu v zimě a s tím spojené sucho.
před 3 hhodinami

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 12 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 12 hhodinami
Načítání...