Opakované volby v Berlíně vyhráli konzervativci

Opakované regionální volby v Berlíně se značným náskokem vyhrála opoziční konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU). Po sečtení takřka všech volebních okrsků získala 28,2 procenta hlasů. O druhé místo se dělí Zelení se sociálními demokraty (SPD) primátorky Franzisky Giffeyové. Lídr konzervativců Kai Wegner už oznámil, že chce metropoli vést, nadějí se ale nevzdávají ani Zelení, kteří uvedli, že chtějí pokračovat v dosavadní koalici s SPD a postkomunistickou Levicí. Konzervativci vyhráli regionální volby v neměcké metropoli naposledy v roce 1999.

CDU je jasným vítězem nedělního hlasování. Při posledních volbách v září 2021 získali konzervativci osmnáct procent hlasů, nyní si o deset procentních bodů polepšili. SPD, která před rokem a půl vyhrála s 21,4 procenta hlasů, skončila se Zelenými druhá s 18,4 procenta hlasů.

Jako poražené označují média sociální demokraty a také liberální svobodné demokraty (FDP), kteří s 4,6 procenta hlasů zůstali pod pětiprocentní hranicí pro vstup do berlínské Poslanecké sněmovny. O zhruba dva procentní body proti roku 2021 si pohoršila i strana Levice, která nyní získala 12,2 procenta hlasů. Lépe se naopak dařilo pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD), která získala 9,1 procenta hlasů, což je o 1,1 procentního bodu více než v září 2021.

CDU čekají jednání s SPD a Zelenými

Berlíňané podle Wegnera dali konzervativcům jasný mandát město vést. „Je to jasný vládní závazek pro CDU,“ řekl Wegner svým příznivcům. Poznamenal, že je otevřen koaličním jednáním. To v případě CDU znamená rozhovory s SPD a Zelenými. S Levicí ani s AfD konzervativci jednat nechtějí, neboť Levici považují za krajně levicovou a AfD za krajně pravicovou stranu.

Volební lídryně Zelených Bettina Jaraschová v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD řekla, že se rozhovorům s CDU bránit nebude. „Už jsme ale řekli, co upřednostňujeme. Pokud budeme mít možnost pokračovat v koalici s SPD a Levicí, nejlépe pod zeleným vedením, tak to učiníme,“ dodala.

Podle nynější sociálně demokratické primátorky hlavního města Giffeyové je očividné, že CDU se stala nejsilnější stranou v Berlíně. „Výsledek ukazuje, že Berlíňané nejsou se stávající situací spokojeni,“ uvedla. Dodala, že její vláda měla v čele metropole na změny jen jeden rok.

Giffeyové dávali analytici v opakovaných volbách jen malé šance na zvolení. Atmosféra mezi voliči se změnila zejména po silvestrovské noci. Tehdy došlo i k několika útokům na záchranáře a hasiče. Policie na místě byla dlouho bezmocná. Konzervativci i v tomto kontextu slibují větší bezpečnost a byli proto favority voleb. 

Opakované volby

Nedělní hlasování bylo opakováním regionálních voleb ze září 2021. Tehdy volby provázela značná pochybení, kvůli kterým berlínský ústavní soud nařídil hlasování zopakovat. Pro nově zvolené poslance opakované volby znamenají, že budou pokračovat v mandátu svých předchůdců zvolených před rokem a půl. Další řádné regionální volby se tak nebudou konat za pět let, ale už v roce 2026.

Šéf berlínské volební komise Stephan Bröchler řekl, že nedělní hlasování bylo bez problémů. Spokojeni byli i zástupci Rady Evropy, kteří volby sledovali. Delegace těchto mezinárodních pozorovatelů agentuře DPA sdělila, že průběh hlasování byl velmi dobrý. Opakování hlasování přijde zadlužený Berlín na 39 milionů eur.

Nahrávám video
Události: Opakované regionální volby v Berlíně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EU poskytne Ukrajině půjčku 90 miliard eur tak či onak, potvrdila šéfka Komise

Předsedkyně Evropské komise po skončení čtvrtečního summitu Evropské unie (EU) zopakovala, že sedmadvacítka poskytne Ukrajině půjčku v hodnotě 90 miliard eur (asi 2,2 bilionu korun) tak či onak. Předseda Evropské rady António Costa v návaznosti na to vzkázal maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že nikdo nemůže Radu vydírat.
01:05Aktualizovánopřed 2 mminutami

Summit EU vyzval k zastavení útoků na energetiku v íránské válce. Řešil i povolenky

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) vyzvali k zastavení útoků na energetická zařízení v íránské válce, jejíž aktuální eskalace výrazně zvedá ceny ropy a plynu. Na summitu v Bruselu se zabývali i dopady konfliktu, zejména pokud jde o ceny energií. Lídři debatovali i o posilování konkurenceschopnosti EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prohlásil, že Evropská komise do června předloží návrh revize systému emisních povolenek.
včeraAktualizovánopřed 15 mminutami

Kosťantynivka je klíčová pro vývoj v rusko-ukrajinské válce, míní projekt DeepState

Ukrajinské ozbrojené síly se připravují na očekávanou jarní ofenzivu ruské armády. Podél 1300 kilometrů dlouhé fronty je zatím stále těžší odhadnout detailní pozice obránců i agresorů. Od samého začátku otevřené invaze Moskvy se o to snaží neoficiální projekt DeepState. Za tu dobu se skupina nadšenců proměnila v klíčový zdroj informací pro běžné lidi i mezinárodní média.
před 3 hhodinami

Íránské vedení bylo zničeno, tamní vojáci dezertují, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně uvedl, že íránské vedení bylo zničeno a tamní vojáci dezertují. Před novináři také řekl, že neplánuje vyslat americké jednotky do země, na kterou americké a izraelské síly ze vzduchu útočí od 28. února.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Téměř polovina elektřiny v EU pocházela loni z obnovitelných zdrojů

I v minulém roce překonal objem vyrobené elektřiny v Evropské unii hranici čtyřiceti sedmi procent. Oproti roku 2024 se zvýšil o jednu desetinu procenta na celkových 47,3 procenta. Z tohoto podílu byla hlavním zdrojem elektřiny větrná energie, která představovala více než třetinu získané energie z obnovitelných zdrojů. Na druhém místě skončila energie vyrobená ze slunce. Vyplývá to z dat Eurostatu.
před 6 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA zmírňují sankce proti Bělorusku, Minsk propustil 250 vězňů

Spojené státy zrušily sankce na tři běloruské firmy vyrábějící potaš a také zmírnily restrikce proti běloruskému finančnímu sektoru. Minsk na oplátku propustil 250 vězňů. Informovala o tom média s odvoláním na vyjádření amerického zmocněnce Johna Coaleho po jeho jednání s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem a na prohlášení velvyslanectví USA v Litvě. Coale v Minsku také uvedl, že by Lukašenko mohl brzy navštívit Spojené státy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Maďarsko a Slovensko odmítly podpořit půjčku Ukrajině

Maďarsko a Slovensko se na summitu Evropské unie nepřipojily k ostatním zemím v podpoře půjčky devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun) pro Ukrajinu. Vyplývá to ze schváleného prohlášení účastníků vrcholné schůzky, v němž se lídři ostatních 25 členských zemí shodli, že chtějí uvolnit první část úvěru začátkem dubna. Předseda Evropské rady António Costa na summitu za blokování půjčky kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...