Obama: Nikdo není pro Bílý dům vhodnější než Clintonová

Síla a velikost Ameriky nezáleží na Donaldu Trumpovi. Nikdo nikdy nebyl pro funkci prezidenta vhodnější než Hillary Clintonová, „ani já sám, ani Bill (Clinton)“. Prohlásil to ve středu večer ve Filadelfii prezident Barack Obama na nominačním sjezdu demokratů. Clintonová podle něj dokáže „naslouchat lidem, zachovat rozvahu a respektovat ostatní“.

Obama pochválil Clintonovou za kampaň v primárkách v roce 2008, kdy byl jejím soupeřem. Když jí pak jako prezident USA nabídl funkci ministryně zahraničí, byla prý překvapená. „Nakonec ale řekla ano, protože věděla, že v sázce je cosi většího, než je kdokoli z nás dvou,“ prohlásil prezident.

Pak obhajoval výsledky svých dvou prezidentských mandátů. Ekonomika země se podle něj vzpamatovala a světový řád obstál navzdory krizím. „Podle mnoha měřítek je naše země silnější a bohatší, než když jsme začínali,“ uvedl. Za úspěch rovněž označil dopadení Usámy bin Ládina, uzavření jaderné smlouvy s Íránem a „novou kapitolu“ po normalizaci vztahů s Kubou.

„Změna nikdy není snadná,“ řekl prezident a dodal, že změny nelze provést „během jednoho mandátu a dokonce ani během jednoho života“.

Obama se ohradil proti „hluboce pesimistické vizi Ameriky,“ která podle něj minulý týden vzešla z republikánské nominační konference. Trump ani jeho stoupenci nedokázali navrhnout žádné řešení naléhavých problémů. Místo toho šířili „zášť, obviňování, zlobu a nenávist, což není Amerika, jakou znám, ta je plná odvahy, optimismu a důvtipu,“ poznamenal.

Biden obvinil Trumpa, že nadržuje diktátorům. Například Putinovi

Žádný kandidát velké politické strany v dějinách tohoto státu toho nevěděl tak málo a nebyl tak málo připraven na řešení otázek národní bezpečnosti.
Joe Biden
americký viceprezident o Donaldu Trumpovi
americký viceprezident o Donaldu Trumpovi

Obama podotknul, že zná spoustu podnikatelů, kteří dosáhli stejného úspěchu jako Trump. Nezanechali ale za sebou soudní spory, nezaplacené zaměstnance ani davy lidí, kteří se cítí podvedeni, prohlásil. „Zajímají-li se voliči o to, kdo ochrání je a jejich rodiny v nebezpečném světě, pak bude jejich volba jasná,“ konstatoval prezident, po jehož boku se v závěru projevu překvapivě objevila Hillary Clintonová, s níž se objal.

Do republikánského vyzyvatele Clintonové se ostře pustil i stávající viceprezident Joe Biden. Trump podle něho ignoruje americké spojence, zatímco je vstřícný „k diktátorům jako Vladimir Putin“. Navíc prý podporuje mučení a prosazuje náboženskou nesnášenlivost, zrazuje americké hodnoty a ztěžuje snahu USA porazit Islámský stát. „Nemá ani ponětí o tom, co činí Ameriku velkou,“ konstatoval Biden.

Sjezd demokratů schválil nominaci Kainea na post viceprezidenta

V případě, že Clintonová v listopadu vyhraje, doprovodí ji do Bílého domu na pozici viceprezidenta senátor Tim Kaine z Virginie. Na tento post byl jediným kandidátem. Jeho zvolení proběhlo bez hlasování aklamací, přestože politik považovaný za centristu nemá příliš velkou důvěru levicového křídla strany.

Tim Kaine
Zdroj: Reuters, Mark Kauzlarich

Osmapadesátiletý právník Kaine v letech 2006 až 2010 působil ve funkci virginského guvernéra, v období let 2009 až 2011 stál v čele Demokratické strany. Má skotské a irské předky, vyznáním je katolík.

Hillary podpořil i Bloomberg. Ve své řeči cílil na nezávislé a nerozhodnuté voliče

Mezi těmi, kteří ve středu podpořili Hillary Clintonovou, byl bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg, který určitou dobu uvažoval o vlastní prezidentské kandidatuře jako nezávislý. Apeloval na voliče, aby využili své síly k zastavení Trumpa na cestě do Bílého domu.

„Vždy, když vstupuji do volební kabiny, dívám se na kandidáta, ne na stranickou příslušnost. S Hillary Clintonovou se někdy neshodnu, ale chci vám říci, že musíme odložit spory stranou pro dobro této země. Musíme se sjednotit kolem jednoho kandidáta, schopného porazit nebezpečného demagoga,“ řekl na adresu Trumpa.

„Jsem Newyorčan a Newyorčané dokážou rozeznat podvodníka. Slyšeli jsme v jeho (Trumpově) kampani mnoho o tom, že potřebujeme vůdce, který rozumí podnikání. S tím musím jenom souhlasit. I já jsem vybudoval podnik, ale nezačal jsem s milionovým šekem od tatínka. Trump za sebou ve své kariéře zanechal zdokumentovaný seznam krachů, tisíce soudních sporů, rozhořčených akcionářů, podvedených firem a rozčarovaných zákazníků, kteří se cítí být okradeni. Trump říká, že chce národ vést jako svůj podnik. V tom případě nám Bůh pomáhej,“ prohlásil Bloomberg.

Bývalý starosta svůj projev koncipoval tak, aby oslovil nezávislé a nerozhodnuté voliče. Řekl, že on už se rozhodl: „Zvolme duševně zdravou, kompetentní osobu s mezinárodní zkušeností. Rozhodující je toto: Trump je riskantní, lehkomyslná a radikální volba, kterou si nemůžeme dovolit. Hillary Clintonová není bez chyby, takový není žádný kandidát, ale je to správná volba a odpovědné rozhodnutí v těchto volbách.“