Nebudu kandidovat na prezidenta, oznámil Bloomberg a varoval před Trumpem

Miliardář a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg nebude kandidovat v amerických prezidentských volbách. O tom, že zvažuje vstup do boje o Bílý dům, mluvil 73letý mediální magnát na konci ledna. Tehdy uvedl, že je znepokojený převahou Donalda Trumpa mezi republikány a přehmaty Hillary Clintonové. Nyní voliče varuje před Trumpovou kampaní, která podle něj rozděluje společnost.

Michael Bloomberg
Zdroj: ČTK/AP Autor: Thibault Camus

Bloomberg svou kandidaturu na začátku února nevyloučil. V rozhovoru s deníkem Financial Times tehdy úroveň debaty během volební kampaně označil za „zoufale banální“ a za „urážku voličů“. A na dotaz, zda bude kandidovat, odpověděl, že „zvažuje všechny možnosti“.

Nyní se ale miliardář a bývalý newyorský starosta rozhodl o prezidentské křeslo neucházet. Uvedl, že je zřejmé, že by nemohl vyhrát a že by nechtěl svou kandidaturou riskovat, že tak usnadní výhru republikánům Donaldu Trumpovi či Tedu Cruzovi.

Bloomberg však prý zatím není připraven podpořit žádného z kandidátů na úřad hlavy státu. Bude ale pokračovat ve vyzývání voličů, aby odmítli veškeré snahy o rozdělení společnosti. Nejvíce rozdělující kampaň podle něj vede právě Trump.