Nedokončeného brexitu Johnson lituje, straníkům se omluví. „Ale parlament kapituloval,“ míní

Britský premiér Boris Johnson hluboce lituje toho, že se mu nepodařilo dodržet slib a vyvést zemi z Evropské unie do 31. října. Řekl to v rozhovoru na stanici Sky News. Za své selhání se prý hodlá omluvit členům své Konzervativní strany. Zároveň jim ale slíbil, že pokud strana vyhraje prosincové volby, může být ohledně brexitu jasno už do Vánoc.

Johnson do čela konzervativců nastoupil se slibem, že zemi z Unie vyvede do konce října stůj co stůj. „Samozřejmě… je to něco, čeho hluboce lituji,“ řekl Johnson na otázku moderátorky, zda by se neměl svým spolustraníkům za nedodržení slibu omluvit.

„Nezapomínejme ale na okolnosti, za jakých se to stalo. Stalo se to proto, že parlament schválil kapitulaci,“ dodal později.

Britští poslanci v září schválili zákon, kterým premiérovi zakázali vyvést Británii z EU bez dohody. Johnson sice vyjednal s Bruselem změnu podmínek v dohodě o brexitu, nedokázal ji však včas protlačit parlamentem, a musel proto Unii požádat o odklad termínu vystoupení do ledna příštího roku. Patovou situaci mají pomoci vyřešit předčasné volby, které se budou v Británii konat 12. prosince.

Nigel Farage
Zdroj: Jeff Overs/BBC/Reuters

Farage vyšle do voleb 600 uchazečů, sám kandidovat nechce

Britská média dlouho spekulovala o tom, že s Johnsonovými konzervativci bude ve volbách spolupracovat Strana pro brexit Nigela Farage, aby se ve volebních obvodech neštěpila podpora pro kandidáty prosazující odchod z EU.

Spolupráci ale premiér v pátek vyloučil a Farage následně oznámil, že jeho uskupení postaví po celé Británii šest stovek svých kandidátů. Sám Farage, který nyní zasedá v Evropském parlamentu, o křeslo v britské Dolní sněmovně usilovat nebude.

Namísto vlastní kandidatury se chce co nejvíce zapojit do předvolební kampaně a po celé zemi vysvětlovat voličům, proč je brexitová dohoda dojednaná premiérem Johnsonem pro Británii škodlivá.

„Opravdu poctivě jsem přemýšlel nad tím, jak bych mohl co nejlépe posloužit brexitu,“ řekl Farage ve vysílání BBC. Dospěl prý k závěru, že nejužitečnější bude, když co nejvíc podpoří šest stovek kandidátů, které hodlá Strana pro brexit do voleb vyslat. „Kdyby Boris Johnson usiloval o skutečný brexit, pak bychom proti němu ve volbách bojovat nemuseli,“ dodal.

Farage je prominentní postavou britské politiky už řadu let a v brexitovém procesu hraje jednu z hlavních rolí od samého počátku. O křeslo poslance se neúspěšně ucházel už sedmkrát, a to ještě v barvách své bývalé Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Stranu pro brexit spustil teprve na počátku letošního roku, načež s ní suverénně v Británii opanoval květnové volby do Evropského parlamentu. Následně ale její preference poklesly a nyní se její podpora v průzkumech pohybuje lehce nad deseti procenty.