Návrat na výsluní? Farageovu stranu chce volit víc Britů než konzervativce a labouristy dohromady

Britské uskupení Strana pro brexit Nigela Farage by v květnových volbách do Evropského parlamentu mohla získat více hlasů než vládní konzervativci a opoziční labouristé dohromady. Pro novou stranu by hlasovalo 34 procent voličů, ukázal průzkum zveřejněný televizí Sky News. Farage už v minulosti v eurovolbách bodoval se Stranou nezávislosti Spojeného království.

Farage byl před referendem v roce 2016 jednou z hlavních tváří tábora zastánců odchodu své země z Unie. Jeho nová Strana pro brexit, která zahájila činnost letos v lednu, se už v prvních průzkumech objevovala v popředí. Oproti předchozímu průzkumu se preference strany zvýšily o dalších šest procentních bodů.

Podle nového průzkumu by se v současnosti na druhé místo probojovali opoziční labouristé (21 procent), zatímco třetí místo by obsadili liberálové (12 procent). Až čtvrtá pozice patří vládním konzervativcům premiérky Theresy Mayové (11 procent), která dosud nedokázala prosadit ve Velké Británii svou rozvodovou smlouvu s EU.

Konzervativci přišli o důležitého sponzora

List Financial Times v pátek upozornil, že konzervativce opustil jeden z jejich nejvýznamnějších sponzorů, který před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu věnoval dar nové Straně pro brexit.

Poslední eurovolby v Británii před čtyřmi lety vyhrál právě Farage, tehdy se Stranou nezávislosti Spojeného království (UKIP), která obsadila v europarlamentu 24 míst. Farage v čele UKIP skončil po vyhraném referendu o brexitu v roce 2016 s tím, že jeho cíl byl splněn.

Británie má v 751členném Evropském parlamentu 73 zástupců. Dokud zůstává členem EU, musí tam své poslance mít, jinak by porušovala unijní právo. Po dvou odkladech se termín odchodu Spojeného království z Evropské unie posunul z konce března na konec října.

Mayová se po nezdarech s brexitovou dohodou v britském parlamentu snaží dojednat kompromis s labouristy, řešení je ale zatím nedohlednu. Třeba bývalý ministr obrany Gavin Williamson je přesvědčen, že rozhovory jsou zásadní chybou a jsou odsouzené k nezdaru. Šéf labouristů má jediný cíl, a to nové parlamentní volby, míní exministr.

Éra Mayové se zřejmě chýlí ke konci

Mayová by měla příští týden na setkání s konzervativními poslanci oznámit datum své rezignace, sdělil BBC Graham Brady, předseda takzvaného Výboru 1922, který sdružuje většinu poslanců Konzervativní strany. Konzervativní poslanci podle Bradyho premiérku vyzvali, aby do své politické budoucnosti „vnesla jasno“.

Šéf Výboru 1922 soudí, že Mayová dosud váhala s oznámením data rezignace v obavě, že by to mohlo ovlivnit případné budoucí nové hlasování o brexitu. „Mohlo by být méně pravděpodobné, že bude dosaženo parlamentní většiny pro odchod z EU,“ upozornil Brady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump: USA a Izrael odloží chystané tvrdé údery na Írán

Šéf Bílého domu Donald Trump uvedl, že Spojené státy na žádost Teheránu a dalších zemí regionu odloží chystaný útok na Írán. Izrael se podle něj k tomuto závazku připojil. Podmínkou je podle něj brzké dosažení dohody, která umožní plné otevření Hormuzského průlivu.
05:12Aktualizovánopřed 36 mminutami

Maďarsko kvůli nízké hladině Dunaje zcela odstaví jadernou elektrárnu Paks

Maďarsko v neděli poprvé od zahájení provozu elektrárny zcela odstaví jadernou elektrárnu Paks. V sobotu pozdě večer to oznámil premiér Péter Magyar, podle něhož je důvodem další pokles hladiny Dunaje. Země připravuje úsporná opatření, pomoc jí nabídlo Slovensko.
před 1 hhodinou

Při pádu letadla s turisty na jihu Peru v provincii Nazca zemřelo třináct lidí

Při pádu malého letadla s turisty v sobotu na jihu Peru zemřelo třináct lidí, včetně dvou pilotů, informuje agentura AFP s odvoláním na místní policii. Národnost cestujících, kteří si letěli prohlédnout obrazce na planině Nazca, nezmínila. Podle nepotvrzených zpráv některých peruánských médií šlo o turisty ze Španělska, Itálie a Německa.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Exploze u luxusní restaurace v Moskvě zabila tři lidi, motiv zůstává nejasný

Explozi u luxusní restaurace v Moskvě, která zabila tři lidi a dvě desítky dalších zranila, způsobila po domácku vyrobená výbušnina. Podle agentury TASS to oznámil Národní protiteroristický výbor. Zatím není jasné, zda šlo o politický motiv. Podle ruského servisu BBC se v luxusní restauraci Balzi Rossi konala soukromá akce, některé příspěvky na sociálních sítích podle agentury DPA hovoří o oslavě generála ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Požár v Gironde ve Francii je po víc než týdnu pod kontrolou

Jih Evropy během vlny veder a sucha dál sužují požáry. Stále hoří ve francouzském departementu Gironde, situaci se tam však v sobotu podařilo dostat po více než týdnu pod kontrolu. Další požár zuří v departementu Var, je stále aktivní a od pátečního odpoledne spálil 1250 hektarů. Hasiči dle médií druhým dnem zasahují také u Korintského zálivu v řeckém letovisku Porto Germeno. Z oblasti se v noci na sobotu několik lidí evakuovalo za použití lodě.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Itálie zavedla dočasné kontroly pro mimoevropské příchozí ze Španělska

Itálie pro Španělsko dočasně uzavřela schengenský prostor, oznámil v pátek večer italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Podle italského ministerstva vnitra se opatření nijak nedotkne Španělů a dalších Evropanů. Kontroly na letištích a v přístavech na hranicích se Španělskem se budou týkat občanů mimoevropských zemí přicházejících ze Španělska, upřesnil resort. Opatření platí po dobu jednoho měsíce od soboty. Situace ve španělské Ceutě se podle zpráv uklidnila, dle starosty města Juana Jésuse Vivase ale ještě není v normálu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidí a třicet dalších zranil

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na sobotu zabil nejméně devět lidí a dalších třicet zranil, oznámily záchranné složky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Moskva vyslala na Kyjev celkem 27 balistických raket, z nichž se však protivzdušné obraně kvůli nedostatku střel do protivzdušných systémů podařilo zneškodnit pouze jednu. Ukrajinci udeřili na ruské vojenské cíle, sankcionovanou nákladní loď či rafinerie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Unijní ministři budou jednat o situaci v Ceutě v úterý

Ministři vnitra EU budou v úterý prostřednictvím videokonference jednat o migrační krizi kolem španělského města Ceuta, které leží na africkém pobřeží a do něhož se ve čtvrtek nelegálně dostalo na 50 tisíc migrantů z Maroka. Skoro všichni už z města v pátek odešli, zůstává tam několik tisíc příchozích. Termín jednání unijních ministrů oznámilo v sobotu dle agentury AFP Irsko, které tento půlrok předsedá Radě EU.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.