„Miluji tě, Evropo.“ Lidé v Polsku demonstrovali na podporu členství v Unii

Lidé v Polsku se v neděli vpodvečer sešli, aby ve městech po celé zemi demonstrovali na podporu členství své země v Evropské unii. Činí tak po nálezu ústavního soudu, podle něhož je polská ústava nadřazena předpisům Evropské unie, informují polská média. V nálezu ústavních soudců, které nominovala vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), vidí kritici poměrů předzvěst takzvaného polexitu, tedy odchodu Polska z EU. Země se zavázala unijní pravidla respektovat při vstupu do tohoto společenství.

K protestům vyzval bývalý premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, který teď stojí v čele nejsilnější opoziční strany v zemi. „Musíme zachránit Polsko, nikdo jiný to neudělá,“ prohlásil podle agentury AP Tusk.

Nezávislá televize TVN 24 ukázala záběry s davy lidí, kteří se s vlajkami Polska a EU shromáždily ve Varšavě, Krakově, Poznani i dalších městech. Agentury Reuters a AFP uvedly, že se demonstrací ve stovce měst zúčastnily desetitisíce Poláků. Varšavské metro bylo podle listu Gazeta Wyborcza vpodvečer tak přeplněno lidmi směřujícími na demonstraci do centra města, že davy na nástupišti musely čekat na příjezd další soupravy.

„Pseudosoud, skupina převlékačů kabátů v talárech se na rozkaz předsedy vládnoucí strany rozhodla znásilnit polskou ústavu a vyvést naši vlast z EU,“ řekl Tusk na demonstraci ve Varšavě před davem několika tisíc lidí. „Chtějí odejít z EU, aby mohli beztrestně porušovat práva občanů, zásady demokracie a krást bez omezení. O to jim jde,“ prohlásil na adresu vládního tábora. Je však přesvědčen, že většina Poláků chce, aby jejich země byla nezávislá, evropská, demokratická, respektovala právo a byla poctivá. „Dokud žijeme, je naděje. Ještě Polsko nezhynulo,“ zdůraznil a zazpíval polskou hymnu.

Tuskův projev se pokoušela přerušit protidemonstrace krajní pravice přehráváním vlasteneckých chorálů v metalové verzi. „Já jsem byla vojákem, který si pamatuje, jak tekla krev, jak mí kolegové umírali. Jsem tady proto, abych v jejich jménu volala, že nikdy nikdo nevyvede mou vlast z Evropy,“ prohlásila na adresu stoupenců politické pravice účastnice varšavského povstání Wanda Traczyková-Stawská.

„Nejsem tak naivní, vím, že jedna demonstrace nepovede ke změně vlády, ale chtěl jsem dát najevo, že Polsko musí být demokratické a musí zůstat v demokratické Evropě,“ řekl opozičnímu deníku Varšavan Janusz. „Jsem tady, abych se mohla sama sobě podívat do očí, že jsem protestovala v době, kdy to bylo zapotřebí. Ale mám obavy, že vláda nás nakonec z té Unie vyvede,“ dodala žena, která se představila jako Malgorzata.

Státní televize TVP, která podle kritiků tlumočí pohled vlády, k záběrům z demonstrací napsala, že jde o „protest proti polské ústavě“, upozornil Reuters.

Vláda snahy o opuštění EU popírá

Oba tyto padesátníky podle listu trápí, že mezi demonstranty převažují jejich vrstevníci, a myslí si, že mělo přijít více mladých. „Asi si tak zvykli na svobodu, že si nedokážou představit, že by o ni mohli přijít. Probudí se, až jim vezmou pasy, ale to už může být pozdě,“ varoval Janusz.

Vláda premiéra Mateusze Morawieckého popírá, že by pomýšlela na odchod z Unie. Někteří členové vedení vládní strany ale nedávno používali rétoriku, která naznačovala, že to je jejich cílem, upozorňuje agentura AP. A dodává, že v Polsku, jehož obyvatelé se těší ze svobody cestování a transformace ekonomiky, je členství v EU mimořádně populární.