Matovič končí v čele slovenského ministerstva financí, resort povede premiér Heger

Igor Matovič (OĽaNO) skončil ve funkci slovenského ministra financí. Prezidentka Zuzana Čaputová mu odebrala pověření a vedením resortu pověřila úřadujícího premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), uvedla slovenská média. Matovičův odchod byl součástí dohody, která tento týden umožnila schválení státního rozpočtu na příští rok.

Matovič se ceremonie v prezidentském paláci nezúčastnil, přítomný byl jen premiér Heger, napsal Denník N na svém webu. Heger a Matovič ale spolu později vystoupili na společné tiskové konferenci. 

V pátek po poledni Matovič odevzdal Hegerovi ministerstvo a na tiskové konferenci vyjmenoval kroky, které se za jeho působení odehrály, uvedl na svém webu list Nový čas. Matovič, který se zprvu funkce držel „zuby a nehty“, při jejím odevzdání „sršel humorem“, dodal server. Hegerovi má s řízením ministerstva pomáhat státní tajemník Marcel Klimek.

Matovič nabídl svůj odchod z funkce ministra financí jako výměnu za to, že se schválením rozpočtu pomůže premiérovi menšinového kabinetu Eduardovi Hegerovi donedávna vládní strana Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Matovič se nechal před novináři slyšet, že po návratu do parlamentu si „v zájmu vlastního zdraví“ nebude Sulíka všímat.

Rozpočet parlament schválil ve čtvrtek hlasy 93 ze 136 přítomných poslanců, proti byli čtyři, 38 zákonodárců se zdrželo. Sulík si na oplátku prosadil i překvapivé zrušení koncesionářských poplatků či nižší sazby mimořádného zdanění zisků rafinérie Slovnaft, jejíž výnosy mají posloužit k pomoci domácnostem a podnikům kvůli vysokým cenám energií.

Prezidentka Čaputová před týdnem Hegerovu vládu odvolala, jeho kabinet podle ústavy zůstává v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hájí snahy o Grónsko americkou „národní bezpečností“

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy potřebují Grónsko nikoliv kvůli nerostnému bohatství, ale z důvodů národní bezpečnosti. Jeho prohlášení citovala agentura Reuters. O snahách získat Dánsko hovořil šéf Bílého domu letos opakovaně. Grónsko však náleží Dánsku, má status poloautonomního území.
před 2 hhodinami

Ve složkách o Epsteinovi chybí fotky s Trumpem, vadí demokratům

Američtí demokraté viní ministerstvo spravedlnosti, že ze zveřejněných složek o odsouzeném sexuálním delikventovi Jeffreym Epsteinovi odstranilo několik dokumentů. Týká se to i fotografií prezidenta Donalda Trumpa. Resort musel do pátku zveřejnit spisy týkající se zemřelého finančníka. Úřad nicméně zatím zpřístupnil jen jejich zlomek, některé přitom zcela začerněné. Zbytek chce publikovat v následujících týdnech. Podle ministerstva jde totiž o stovky tisíc dokumentů, které je třeba anonymizovat, pokud by zobrazovaly oběti nebo by ohrozily vyšetřování.
před 4 hhodinami

Rusko odmítlo vánoční příměří, chystá rozsáhlé útoky, varoval Zelenskyj

Rusko odmítlo americký návrh na vánoční příměří a zjevně se připravuje podniknout proti Ukrajině o svátcích rozsáhlé útoky, varoval v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Za klíčové podle tamních médií označil posílení protivzdušné obrany země. Ta se plnohodnotné ruské invazi brání už bezmála čtyři roky.
před 6 hhodinami

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 13 hhodinami

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 14 hhodinami

Výbuch zabil v Moskvě ruského generála, který se účastnil invaze na Ukrajinu

Při výbuchu nálože nastražené v autě v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem oddělení operačního výcviku generálního štábu ruských ozbrojených sil. Uvedl to ruský vyšetřovací výbor, který má funkci kriminální ústředny. Výbor nevyloučil, že za explozí stojí ukrajinské speciální jednotky. Sarvarov se podle médií účastnil ruské invaze na Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Polsko začíná stavět svou první jadernou elektrárnu

V Polsku roste zájem o jadernou energetiku, i díky přispění Evropské unie se tam začíná stavět jaderná elektrárna. Země prochází energetickou transformací. Ještě před deseti lety bylo téměř devadesát procent výroby elektřiny založeno na uhlí. V současnosti jeho podíl klesl zhruba na polovinu, naopak téměř na třetinu vzrostly obnovitelné zdroje. Odklon od uhlí je tak čím dál viditelnější.
před 20 hhodinami
Načítání...