Čaputová odvolala Hegerův kabinet a vyzvala k předčasným volbám

6 minut
Slovenská prezidentka Čaputová k odvolání vlády
Zdroj: TA3

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna ve čtvrtek vyslovila nedůvěru. Hegerův kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Čaputová současně vybídla politiky k dohodě na uspořádání předčasných voleb v prvním pololetí příštího roku. V řádném termínu by se volby konaly v únoru 2024.

„Chci vás požádat, abyste nejen vy, pane premiére, ale i další političtí reprezentanti udělali potřebné kroky k tomu, aby Národní rada nejpozději do konce ledna učinila všechna potřebná rozhodnutí směřující k předčasným parlamentním volbám. Považuji za potřebné, aby se předčasné parlamentní volby realizovaly ještě v prvním pololetí příštího roku,“ prohlásila slovenská prezidentka.

Čaputová to zdůvodnila tím, že Hegerova vláda má jen omezené kompetence a že bude potřeba připravovat státní rozpočet na další rok. Dosluhující vláda totiž přijde o možnost rozhodovat například o zásadních opatřeních k zajištění hospodářské a sociální politiky země či zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky.

Souhlas hlavy státu bude nezbytný k rozhodnutí vlády v záležitostech, u nichž kabinetu kompetence nepřiznává přímo ústava, ale zákony, a také při jmenování nebo odvolávání některých vysokých úředníků. Kabinet s omezenými pravomocemi Slovensko už mělo poté, co v roce 2011 padla vláda premiérky Ivety Radičové. Politici tehdy s nadsázkou říkali, že vláda už „může jen topit a svítit“.

Předčasné volby musí schválit parlament

K vypsání nových voleb už vybídla část opozice, ale i šéf vládního hnutí Sme rodina a předseda parlamentu Boris Kollár. Prezidentka řekla, že pro případ nedohody politiků na nových volbách přistoupí k dalším krokům v souladu s ústavou. Čaputová by například mohla jmenovat nový kabinet.

Před rozhodnutím sněmovny o zkrácení nynějšího volebního období by bylo potřeba doplnit ústavu o pravidla pro vypsání nových voleb. Příslušný návrh na změnu ústavy, jehož schválení v parlamentu si vyžaduje souhlas alespoň tří pětin ze všech sto padesáti poslanců, je na programu stávající schůze Národní rady.

Žebříčkům popularity na Slovensku vévodí strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) bývalého premiéra Petera Pellegriho a Smer – sociálna demokracia expremiéra Roberta Fica, jež nejsou součástí nynější vládní koalice.

Hlas-SD vznikl předloni poté, co Pellegrini odešel ze Smeru-SD. Preference Hlasu-SD podle prosincového průzkumu agentury AKO dosáhly 20,2 procenta, Smeru-SD 16,1 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů.

Drama, ve kterém Matovič drží své poslance jako rukojmí

Podle novináře a komentátora Martina Šimečky ze slovenského Denníku N zní jednoduchá odpověď tak, že za to může ministr financí Igor Matovič, který na poslední chvíli odmítl odstoupit. Svou rezignací by přitom pravděpodobně vládu zachránil, protože SaS by v tom případě slíbila zrušení odvolání vlády a to, že bude vládu z opozice podporovat. „To se však nestalo, a tak začalo hlasování o odvolání vlády – a ta padla,“ řekl Šimečka ve vysílání Událostí, komentářů

„Z vnějšího pohledu je to až banální, protože pokud premiér ví, že na záchranu své vlády mu stačí odvolat ministra financí z jeho vlastní strany, tak by to podle mě aspoň trochu sebejistý premiér udělal. Nicméně, premiér Heger je bohužel člověk a politik, který je natolik slabý a zřejmě tolik pod vlivem Igora Matoviče, že toho nebyl schopen. Je třeba také říct, že i poslanci OĽANO z většiny stáli za Matovičem a byli proti jeho odvolání. Jde o situaci, kterou lze zvenčí jen těžko chápat; je to spíš takové drama, ve kterém Matovič drží své poslance jako rukojmí a odmítá odstoupit,“ zhodnotil Šimečka situaci ve slovenské politice.

Na otázku, o co Matovičovi jde, novinář Denníku N odpověděl, že je to na psychologickou debatu o jeho povaze a narcismu. „Nicméně asi hlavní problém bude, že už jednou musel odstoupit ze své funkce – před téměř dvěma roky se pod tlakem Richarda Sulíka vzdal funkce premiéra – a zřejmě to vypadá tak, že další takovou porážku by neunesl, protože měl pocit, že by tím zvítězil jeho hlavní soupeř. Tím je Richard Sulík, a bohužel jde o nepřátelství větší než vůči Robertu Ficovi nebo Petrovi Pellegrinimu,“ konstatoval Šimečka.

10 minut
Události, komentáře: Slovensko má vládu v demisi
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 7 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 22 hhodinami
Načítání...