Kibuc na severu Izraele má československé kořeny. Místní si je připomínají skrze hudbu i kuchyň

3 minuty
Události: Československý kibuc v Izraeli
Zdroj: ČT24

Vesnice Sarid v severním Izraeli, kterou před více než devadesáti lety založili Židé z Československa, se vrací ke svým kořenům. Za domy se rozkládá Masarykův les, lidé slaví 28. říjen a zpívají české písně. Sarid chce také postavit areál pro společné česko-izraelské vzdělávací a podnikatelské akce.

„Prvními osadníky byli Židé z českých zemí. Tady založili kibuc neboli kolektivní vesnici. Nebylo tu nic. Chyběla voda, elektřina. Nebyla tu ani žádná silnice a cesta,“ říká současný obyvatel Saridu Gidi Cur.

Uprostřed jedné z nejúrodnějších částí Izraele dnes stojí vesnice, která má český, respektive československý rodný list. Vznikla na přelomu 20. a 30. let minulého století a v současnosti je blahobytným místem k životu.

Ačkoli české kořeny v tomto kibucu už nejsou na první pohled patrné, místní si je začali přípomínat. Pravnuci zakladatelů se vracejí k minulosti a oživili například české písničky, které se tu zpívaly před devadesáti lety. Na 28. říjen naplánovali oslavu výročí vzniku republiky s českou kuchyní, hudbou a přednáškami.

Fascinace historií dokonce zasáhla i ty obyvatele, kteří české předky nemají. „Většina z nich žila v neskutečně těžkých podmínkách. A přesto si dokázali vychutnávat život. To platí zvlášť pro osadníky z Česka. Vypráví se o tom, jak se vždycky po práci sešli a společně si dali víno a cigarety,“ říká obyvatelka kibucu původem z USA Laurie Sapirová.

Vznikne i český dům

Vedení kibucu ale má ještě ambicióznější plány. Plánují stavbu českého domu včetně ubytovny. „Mělo by tu vyrůst centrum pro pořádání společenských, odborných i podnikatelských akcí a různých workshopů. Bude určeno pro lidi, kteří do Izraele přijedou z Česka, například pro studenty,“ komentoval vznik budoucího českého domu manažer kibucu Sarid Amnon Danzig.

Češi už sem jezdí několik let. Skupina dobrovolníků tu již roky pomáhá při úpravě vedlejšího lesa, který se příznačně jmenuje po Masarykovi. „Jsme křesťané a děláme to z lásky k Izraeli. Také jsme vděční, že na stoleté výročí republiky můžeme být tady,“ řekl v roce 2018 člen skupiny dobrovolníků Karel Káňa.

Letos se v lese otevřela značená naučná stezka. Mnozí Izraelci se tak mohou dozvědět o československých kořenech tohoto kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 16 mminutami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 46 mminutami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 1 hhodinou

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráku drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 2 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konga Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 8 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Irská armáda zaznamenala drony poblíž Zelenského letadla

Irské námořnictvo v pondělí zaznamenalo pět dronů pohybujících se poblíž prostoru, kam mířilo letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval ve čtvrtek deník The Irish Times. Ukrajinský prezident tohoto dne přilétal na oficiální návštěvu ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...