K napadení německého europoslance Eckeho se přiznal sedmnáctiletý mladík

Policii v Drážďanech se v noci na neděli přihlásil sedmnáctiletý mladík, který tvrdí, že v pátek zbil europoslance sociální demokracie (SPD) Matthiase Eckeho. Informovala o tom agentura DPA. Čtyři útočníci Eckeho napadli, když vyvěšoval plakáty v rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu.

Policie uvedla, že mladík v minulosti neměl problémy se zákonem. Vyšetřovat ho bude na svobodě, protože podle ní nehrozí, že by se pokusil uprchnout. Policie nadále pátrá po dalších útočnících. Tito lidé jsou podezřelí také z toho, že rovněž v pátek večer zaútočili na pomocníka kampaně Zelených, který stejně jako Ecke vyvěšoval volební plakáty. Svědci odhadli, že jim je mezi 17 a 20 lety. Podle jednoho ze svědků šlo o přívržence pravicové scény.

Těžce zraněný Ecke je v nemocnici, kde musel podstoupit operaci.

Útoků na stánky politických stran bylo víc

V sobotu odpoledne tři lidé v saské metropoli zaútočili na volební stánek protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Podle policie dvě 23leté ženy a 28letý muž při útoku na stánek AfD poškodili tabuli, plakáty a stůl. Policisté podezřelé z činu zadrželi na základě informací od svědků. Vyšetřování budou kvůli poškozování cizí věci.

Policie také informovala, že skupina asi dvaceti mladých lidí v noci na neděli poškodila volební plakáty různých politických stran. Policie po oznámení svědkyně přistihla při činu 17letého mladíka, který ničil plakát strany Levice. DPA píše, že se to stalo ve stejné ulici, v níž útočníci v pátek napadli Eckeho i člověka pomáhajícího při kampani Zelených.

Páteční útoky odsoudili německý kancléř Olaf Scholz nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

V Drážďanech se kvůli incidentům v neděli večer sešly na demonstraci proti násilí a za demokracii asi tři tisíce lidí, mezi nimiž byli i někteří němečtí politici, další lidé protestovali v Berlíně. U Braniborské brány se jich sešlo asi tisíc.

Voliči v Německu o svých příštích zástupcích v Evropském parlamentu budou rozhodovat 9. června. Zástupci vládních i opozičních stran upozornili, že jejich členové se potýkají s vlnou fyzických a verbálních útoků, a vyzvali policii, aby posílila ochranu politiků na volebních shromážděních.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Britský regulátor kvůli sexualizovaným fotkám vyšetřuje síť X

Vyšetřování americké platformy X miliardáře Elona Muska zahájil britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom. Je to v souvislosti se skandálem, kdy chatbot Grok na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Ofcom se zabývá podezřením, že síť nedostatečně chrání uživatele před nezákonným obsahem, uvedl úřad v pondělní sdělení.
před 4 mminutami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
11:34Aktualizovánopřed 42 mminutami

Súdánská „vláda naděje“ se vrátila do hlavního města

Súdánská vláda se téměř po třech letech války přestěhovala z přístavního města Port Súdán na východě země zpět do metropole Chartúm, píše server BBC. Občanská válka mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) patří k jedněm z největších humanitárních krizí na světě.
před 1 hhodinou

Architekt polské justiční reformy Ziobro vyhledal azyl v Maďarsku

Maďarské úřady udělily politický azyl polskému exministru spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, který byl tváří justičních reforem z let 2015 až 2023. V Polsku je obviněn z vedení zločinecké organizace nebo zpronevěry peněz z fondu pro oběti trestných činů. Jakoukoliv vinu popírá a tvrdí, že ho pronásleduje současná proevropská vláda premiéra Donalda Tuska.
11:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil.
08:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
09:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si zřejmě vyžádaly stovky mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu, uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 544 lidí, píše AP. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti.
04:12Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Protesty v Íránu mají přes pět set obětí, Izrael je ve stavu pohotovosti

Násilnosti provázející celonárodní protesty proti íránskému režimu si doposud vyžádaly 544 mrtvých a více než 10 600 lidí je zadrženo, uvedla podle Reuters organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA), která sídlí ve Spojených státech. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti. Americký prezident Donald Trump se v úterý setká se svými hlavními poradci, aby projednali další postup vůči Íránu, píše Reuters. Írán varuje USA před odvetou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...