Jídlo mizí neznámo kam a miliony Jemenců hladoví. OSN omezila pomoc v povstaleckých oblastech

Světový program pro výživu (WFP) pohrozil, že přestane posílat potravinovou pomoc do částí Jemenu, které ovládají šíitští povstalci. Organizace OSN už distribuci v některých regionech omezila. Místo k nejchudším obyvatelům míří jídlo často k rebelům a osobám, které se povstalci snaží naklonit na svou stranu. Zástupci Hútíů obvinění odmítají. Ukončení distribuce by mohlo mít pro Jemence těžké následky. V zemi trpí hlady asi 14 milionů lidí.

OSN dodávky v některých povstalci ovládaných oblastech přerušila, protože neměla pod kontrolou, kde skončí. „Byli jsme přinuceni ke krokům, kdy jsme řekli: Pokud nás sem nepustíte, pokud nás nenecháte dělat naši práci, pak nemůžeme pokračovat,“ zdůraznila koordinátorka OSN pro pomoc v Jemenu Lise Grande.

Místní přitom na mezinárodní pomoc spoléhají. Jídlo nedostali už týdny, někteří i dva měsíce. „Dostávali jsme zrní a mouku, ale pak odmítli dávat komukoliv cokoliv. Už nám nedávají nic,“ konstatovala Hádža Ibrahímová z osady Bani Quai.

Na území, kde vládnou povstalci, žije 70 procent obyvatel. Díky dohodám šla dosud pomoc OSN přes tamní úřady, zpráv o podvodech a korupci ale přibývá. Na desítky míst podle všeho dorazila pomoc jen na papíře.

Kam zásoby ve skutečnosti dorazily, nelze zjistit. „Ze Světového potravinového programu jsme dva měsíce neviděli nic. Už nic nemáme,“ uvedl obyvatel vesnice Aslam Munir Ibrahím.

Jen loni se podle OSN zneužilo na 1200 tun potravin. Zřejmě skončily u povstaleckých vojsk nebo na trzích ve městech, kde Hútíové usilují o největší podporu.

Jejich vláda přitom podvody vylučuje. „K chybám může dojít, to ale neznamená… nebo to nepředstavuje naši politiku. Jsme šťastni za jakoukoliv pomoc občanům, protože oni jsou naší silou a oporou,“ prohlásil náměstek ministra zahraničí hútijské vlády Husajn Al-Ezzi.

Konflikt má pravděpodobně na svědomí desítky tisíc lidských životů

V jemenské občanské válce proti sobě bojují šíitští Hútíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětí. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu přišlo o život na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí zraněné

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně osm zraněných. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 27 mminutami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 1 hhodinou

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 2 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...