Trump vetoval rezoluci k Jemenu. Jde podle něj o pokus oslabit jeho pravomoci

Prezident USA Donald Trump v úterý podle očekávání vetoval kongresovou rezoluci, která měla ukončit americkou podporu saúdské koalici v jemenské válce. Rezoluci v březnu přijal Senát a Sněmovna reprezentantů ji schválila počátkem dubna. Měla zavázat Trumpa nakloněného Rijádu k odvolání všech amerických vojáků z Jemenu i veškeré vojenské pomoci saúdskoarabské koalici.

Zdroj: Pool via Reuters Autor: Doug Mills/Pool via REUTERS

„Tato rezoluce je zbytečným, nebezpečným pokusem o oslabení mých ústavních pravomocí, ohrožuje bezpečnost amerických občanů a statečných vojáků, dnes i v budoucnosti,“ zdůvodnil Trump své rozhodnutí. Kongres má právo prezidentské veto přehlasovat, potřebnou dvoutřetinovou většinu ale podle agentury AP k dispozici nemá.

Stoupenci rezoluce tvrdí, že vysláním jednotek do sektářského konfliktu v Jemenu porušil Bílý dům ústavní pravidlo, podle něhož má o nasazení amerických vojáků do války rozhodovat Kongres. Prezidentův tábor však namítá, že v tomto případě není souhlas zákonodárců nutný.

Většina kongresmanů má výrazně kritičtější přístup k Saúdské Arábii než Trump. Členové Kongresu prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za vraždu protirežimního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V důsledku bojů zemřely již desetitisíce lidí a miliony trpí hladem či musely opustit svůj domov.