„Česko vítá dohodu o příměří s Hizballáhem, která umožní návrat obyvatel severního Izraele a jižního Libanonu do svých domovů,“ řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) po jednání s izraelským ministrem zahraničí Gideonem Saarem, který je na návštěvě Česka. Saar prohlásil, že Izrael neukončí válku, dokud nezajistí návrat rukojmí, rozebrání infrastruktury Hamásu a odstranění bezpečnostní hrozby a na případné porušení příměří okamžitě zareaguje. Oznámil také, že Izrael se odvolal proti rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o zatykači premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta.
Izrael se odvolal proti zatykači na Netanjahua, řekl v Praze šéf tamní diplomacie Saar
Lipavský na tiskovém brífinku po jednání zdůraznil, že řada izraelských rukojmí je stále v zajetí teroristů. Okamžité propuštění rukojmí unesených teroristickým hnutím Hamás bylo přitom vždy hlavním požadavkem Česka při hlasování o rezolucích, dodal.
Česko dohodu příměří uzavřenou mezi Izraelem a Hizblláhem, která má umožnit návrat obyvatel severního Izraele a jižního Libanonu do svých domovů, vítá. Je podle Lipavského i nadějí pro zklidnění situace v celém regionu. Pro trvalé, dlouhodobé řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou však potřeba přímá jednání mezi Izraelem a legitimní politickou reprezentací Palestiny, aby se jednou mohlo dospět k dvoustátnímu řešení, dodal.
Příměří zprostředkované Spojenými státy a Francií vstoupilo v platnost ve středu nad ránem a má mimo jiné umožnit bezpečný návrat desetitisíců obyvatel na obou stranách hranice, které z domovů vyhnalo bezmála čtrnáct měsíců ostřelování a v posledních dvou měsících i pozemní operace izraelské armády v libanonském pohraničí. Návrat obyvatel je však složitý, v příhraničních oblastech zůstávají izraelští vojáci, kteří mají na stažení šedesát dní a Libanonce vyzvali, aby se s ohledem na vlastní bezpečí zatím do obcí v blízkosti hranic nevraceli.
„Přístup k humanitární pomoci je jeden ze základních principů mezinárodního práva, který bude Česko vždy hájit,“ prohlásil politik. Za poslední rok české ministerstvo zahraničí rozhodlo o humanitární pomoci pro Gazu v hodnotě přes 25 milionů korun, dodal ministr Lipavský.
Saar uvedl, že Izrael nezamýšlí v budoucnu kontrolovat život civilistů v Pásmu Gazy. „Budeme se starat o naši bezpečnost, ale musí mít své vlastní vedení,“ řekl. Nesmí to být někdo, kdo podporuje teror, nebo kdo by podněcoval tamní obyvatele k teroru a likvidaci státu Izrael, poznamenal.
Saar odsoudil zatykač na Netanjahua
Saar pak v Praze prohlásil, že Izrael ukončí válku v Pásmu Gazy až po dosažení tří cílů – návratu unesených rukojmí, rozebrání vojenské a vládní infrastruktury teroristického hnutí Hamás a odstranění bezpečnostní hrozby pro Izrael.
Na případné porušení příměří Izrael odpoví okamžitě, nedovolí libanonskému hnutí Hizballáh jít jižně za řeku Lítání či se opět vyzbrojit, avizoval Saar.
Rozhodnutí ICC vydat zatykače na izraelské politiky označil za „nehorázné“. Podkopává podle něj kredibilitu soudu a je nebezpečným precedentem pro demokratické země, které bojují proti teroristům. Izrael se proti rozhodnutí ve středu odvolal.
ICC minulý týden vydal zatykače na Netanjahua a Galanta kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. ICC však nemá podle Saara žádné ospravedlnění, aby podnikal kroky proti izraelským občanům, lídrům či vojákům. Izrael je země s nezávislou justicí, řekl.
Se Saarem Lipavský hovořil i obecně o geopolitických otázkách, mimo jiné třeba o roli Íránu na Blízkém východě. „Žijeme v éře globální konfrontace. Posilování vazeb mezi skutečnými přáteli je pro demokratické národy důležitější než kdykoli předtím,“ uvedl Lipavský. Antisemitismus označil za toxickou ideologii. „Nesmí mít v civilizovaném světě žádné místo. Je naší společenskou odpovědností ho vymýtit, než se dokáže více zakořenit.“