Noc byla klidná, izraelská armáda už ale hlásí porušení příměří

Noc na čtvrtek byla na jihu Libanonu i na severu Izraele relativně klidná. Od středy platí příměří, které bylo uzavřeno mezi židovským státem a teroristickým hnutím Hizballáh. V minulých měsících byly dotyčné oblasti postiženy vzájemným ostřelováním. Během čtvrtka už izraelská armáda hlásí porušení příměří kvůli příchodu podezřelých osob, pálila z tanků.

Izraelská armáda do čtvrtečního rána na jihu Libanonu omezila pohyb obyvatel, lidé až do 07:00 místního času (06:00 SEČ) nesměli překračovat řeku Lítání směrem na jih, tedy k libanonsko-izraelské hranici. Ti, kteří v regionu jsou, museli zůstat na místě.

Střelba z izraelských tanků ve čtvrtek zasáhla libanonské obce v blízkosti jihovýchodní hranice s Izraelem, informovala agentura Reuters s odvoláním na libanonské bezpečnostní zdroje a státní média. Izraelská armáda mezitím oznámila, že na několika místech na jihu Libanonu zaznamenala příchod „podezřelých osob“, a označila to za porušení příměří.

Zprávy ve 12: Zpravodaj ČT David Borek o křehkém příměří v Libanonu (zdroj: ČT24)

Izraelské tanky údajně pálily na obce Markabá, Vazání a Kfar Šuba. Všechny se nacházejí do dvou kilometrů od takzvané demarkační Modré linie, která odděluje území Libanonu a Izraele. Jeden z bezpečnostních zdrojů Reuters uvedl, že v Markabá byli dva lidé zraněni.

Obě strany ještě několik hodin předtím, než začalo v noci na středu v 04:00 místního času příměří platit, podnikaly údery na protivníka a po oznámení příměří slíbily ráznou odpověď na jeho případné porušení druhou stranou. Dohodu o příměří zprostředkovaly Spojené státy a Francie a předpokládá se, že se izraelská armáda do šedesáti dnů stáhne z jižního Libanonu, zatímco se tam rozmístí libanonští vojáci; podobně mají jih Libanonu opustit bojovníci Hizballáhu.

„Pro ty Libanonce, kteří se chtějí vrátit, je situace stále nebezpečná, i když jsem již viděl kolony aut,“ přiblížil zpravodaj ČT Václav Černohorský z Bejrútu.

Upozornil také, že mnozí lidé se často nemají kam vrátit. Připomenul odhad Světové banky, že izraelské bombardování zničilo za čtrnáct měsíců zhruba sto tisíc bytových jednotek. Před boji uteklo z postižené oblasti přes jeden milion lidí, uvádějí libanonské odhady.

Zpravodaj ČT Václav Černohorský o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem (zdroj: ČT24)

Hizballáh stále stojí o zničení Izraele

„Na jednu stranu je tu jistá úleva, snaha lidí vrátit se. Nebo si obhlédnout ty škody, které způsobilo ostřelování. Na druhou stranu je tu otázka, co se bude dít dál ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu,“ řekl Černohorský. Hizballáh totiž krátce po začátku příměří oznámil, že stále stojí o zničení Izraele a že bude podporovat Palestince, kteří mají stejný cíl. Zároveň je však skutečností, že toto teroristické hnutí je po čtrnácti měsících bojů velmi oslabené.

Klíčovou roli v dodržování příměří mají sehrát libanonské ozbrojené síly s deseti tisíci vojáky. „Libanonská armáda tvrdí, že už do oblasti začala posílat další jednotky, ale je otázka, zda má jak personální, tak materiální kapacity na posílení své přítomnosti,“ zmínil zpravodaj. Izraelská armáda v oblasti zatím zůstává. Má se postupně stahovat v návaznosti právě na to, jak území bude přebírat libanonská armáda.

Nyní je na řadě Hamás

Pro amerického prezidenta Joea Bidena, jehož administrativa pomohla příměří dojednat, je dohoda na konci jeho vlády úspěch. Spojené státy ale se svým úsilím nekončí. „V příštích dnech budou Spojené státy znovu prosazovat společně s Tureckem, Egyptem, Katarem, Izraelem a dalšími, abychom dosáhli příměří v Pásmu Gazy, aby došlo k propuštění rukojmí, aby válka skončila a Hamás nezůstal u moci,“ řekl Biden.

Hamás osiřel. Po čtrnáct měsíců to byl Hizballáh, kdo rozptyloval pozornost Izraele a jeho armády. A to nyní skončilo. A může tu být vidina ze strany Hamásu, že čas nehraje pro ně,“ shrnul další zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek. I ve čtvrtek tak přicházely z agentur zprávy, že Izrael pokračuje v Gaze na různých místech v ofenzivě proti Hamásu.

Někteří odborníci na Blízký východ a diplomacii se ale domnívají, že i přes snahu řady hráčů si Jeruzalém chce s mírovou dohodou počkat na novou americkou administrativu. Od zvoleného prezidenta Donalda Trumpa se totiž očekává mnohem smířlivější postoj k akcím Izraele, než má končící Joe Biden.