Izrael: I přes příměří se v Libanonu střílí. Chceme dál bojovat, uvedl Hizballáh

Horizont ČT24: Příměří mezi Izraelem a Hizballáhem (zdroj: ČT24)

Izrael od začátku příměří s teroristickým hnutím Hizballáh ze středečního rána ohlásil z jihu Libanonu několik incidentů s civilisty a také se členy hnutí. Hizballáh prohlásil, že chce pokračovat v boji proti židovskému státu a nadále podporovat Palestince. Izraelská armáda také informovala, že žádné její jednotky se zatím z jihu země nestáhly. Dohoda o příměří vstoupila v platnost více než po roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války mezi Izraelem a Hizballáhem.

Izraelská armáda sdělila, že incidenty s palbou souvisely s pokusy Libanonců a Hizballáhu dostat se do libanonských pohraničních vesnic a oblastí, které dosud izraelští vojáci kontrolují, informoval zpravodajský server The Times of Israel. Podle něj izraelští vojáci vypálili varovné výstřely na lidi pokoušející se přiblížit k několika vesnicím na jihu Libanonu. Některé z nich prý palba zasáhla. Armáda také údajně zadržela čtveřici příslušníků Hizballáhu. Podobné incidenty se mohou opakovat, dodal Izrael.

Dohoda o příměří zprostředkovaná Spojenými státy a Francií podle agentury Reuters předpokládá, že se izraelské jednotky během šedesáti dní stáhnou z jižního Libanonu, zatímco se tam rozmístí vojáci libanonské armády. Hizballáh současně přesune své síly od izraelsko-libanonských hranic za řeku Lítání. Jedinými ozbrojenými silami, které budou moci v této oblasti zůstat, budou jednotky OSN UNIFIL a libanonská armáda. Ta tam má podle dohody co možná nejdříve rozmístit deset tisíc vojáků.

V textu se rovněž uvádí, že Libanon a Izrael jsou připraveny podniknout kroky pro trvalé a komplexní řešení situace. Dohoda se odkazuje i na závazky těchto dvou zemí z rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1701, která v roce 2006 ukončila měsíční válku mezi Izraelem a Hizballáhem. Podle ní má na jihu Libanonu operovat jen libanonská armáda a jednotky UNIFIL.

Hizballáh rezoluci dlouhodobě porušuje a z jihu Libanonu ostřeloval do úterka sever Izraele, což izraelská armáda opětovala. Letos 1. října rezoluci porušil i Jeruzalém, když jeho armáda na jihu Libanonu zahájila pozemní operaci.

  • Stažení izraelské armády z Libanonu
  • Stažení jednotek Hizballáhu za řeku Lítání
  • Šedesátidenní přechodné období
  • Jednání o sporných hraničních oblastech
  • Dohled výboru pěti zemí
  • Právo Izraele znovu zaútočit v případě porušení dohody

Izraelská armáda ve středu nařídila, že Libanonci do čtvrtečního rána nesmí překračovat řeku Lítání do jižního Libanonu a ti, kteří už v oblasti jsou, musí zůstat na místě. Jeruzalém už během dne varoval před rychlým návratem obyvatel, kteří z místa bojů utekli na sever. Mise UNIFIL mezitím oznámila, že již začala přizpůsobovat své operace nové situaci.

Podle prezidenta USA Joea Bidena příměří otevírá cestu k trvalému ukončení konfliktu mezi Izraelem a Íránem podporovaným hnutím, který si v Libanonu podle oficiálních údajů vyžádal více než 3800 mrtvých. Izrael eviduje 78 obětí na svém území.

Biden a francouzský prezident Emmanuel Macron v úterním společném prohlášení uvedli, že Francie a USA budou pracovat na tom, aby bylo příměří realizováno v plném rozsahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu prohlásil, že Izrael dohodu o příměří přijímá, rázně ale odpoví na jakékoliv její porušení ze strany teroristického hnutí. Podobně se vyjádřil poslanec libanonského parlamentu z Hizballáhu Hasan Fadlalláh, který v úterý řekl, že toto hnutí si zachovává právo bránit se, pokud na něj Izrael zaútočí. Fadlalláh zdůraznil, že Hizballáh zůstane aktivní i po zastavení bojů a bude pomáhat vysídleným Libanoncům v návratu do jejich domovů a v obnově oblastí zničených izraelskými údery. „Tisíce lidí se připojí k odboji. (…) Odzbrojení odboje byl izraelský návrh, který padl,“ dodal.

Izraelská armáda ve středu uvedla, že zatím zůstává na jihu Libanonu a bude reagovat na jakékoliv porušení příměří. V několika předchozích hodinách také už střílela na podezřelé osoby na jihu Libanonu.

Příměří přivítal také Írán, který je spojencem Hizballáhu. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí uvedl, že Teherán klid zbraní vítá jako konec izraelské „agrese“ v Libanonu, a zopakoval íránskou pevnou podporu libanonské „vládě, národu“ a libanonskému „odporu“.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý podotkl, že s příměřím nejsou v Izraeli spokojeni především pravicoví voliči. „Nevěří, že se lidé mohou vrátit zpátky na území, ze kterého museli odejít po úderech Hizballáhu,“ upřesnil Šedivý.

„Konflikt po mém soudu znamená výrazné oslabení Hizballáhu,“ řekl v pořadu 90‘ ČT24 ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Petr Hladík. „(Dohoda o příměří) je brána jako veliký úspěch,“ popsal situaci na mezinárodní diplomatické scéně. Dodal, že Hizballáh ale nezmizel, stejně jako jeho podpora ze strany Íránu.

90′ ČT24 k příměří Izraele a Hizballáhu (zdroj: ČT24)

„Příměří minimálně přináší naději, že eskalace, která probíhá už celý rok, se chýlí ke konci,“ míní politický geograf Rudolf Jelen. Podle něj jde o dobrou zprávu pro Libanonce i Izraelce. „Naplnění příměří bude velmi těžké,“ dodal s tím, že velkou roli hraje i vliv Teheránu.

Poslední útoky před příměřím

Údery v Libanonu prováděl Izrael ještě zhruba hodinu předtím, než příměří nabylo účinnosti. Terčem vzdušných útoků se v noci na středu stalo jižní předměstí Bejrútu a také tři hraniční přechody se Sýrií na severu Libanonu. Syrská státní média uvedla, že v důsledku úderů na hraniční přechody a cíle v syrské provincii Homs zemřelo šest lidí, z toho dva vojáci.

Načítání...

Návrat obyvatel do jižního Libanonu

Libanonská armáda ve středu ráno oznámila, že přijala „nezbytná opatření“ ke svému opětovnému nasazení na jihu Libanonu. Současně varovala vysídlené obyvatele libanonského pohraničí, aby se do svých domovů nevraceli, dokud se z oblasti nestáhnou jednotky izraelské armády.

Také mluvčí armády židovského státu bezprostředně po vyhlášení příměří obyvatele evakuovaných vesnic na jihu Libanonu na síti X v arabštině vyzval, aby se zatím domů nevraceli, neboť tam dosud zůstávají rozmístěny jejich jednotky.

Dodal, že armáda bude obyvatele obcí v libanonském pohraničí postupně informovat, kdy se mohou do svých domovů vracet spolu s tím, jak se odtamtud budou stahovat její vojáci. Navzdory tomu už něco málo přes hodinu po začátku příměří zamířily na jih Libanonu proudy aut s vysídlenci, napsal web The Times of Israel.

Předseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí však vysídlené obyvatele vyzval k rychlému návratu do jejich domovů. „Vyzývám vás, vraťte se do své země, vraťte se do svých měst a vraťte se na místa, kde jste se narodili,“ uvedl v televizním projevu Barrí. „Vraťte se do své země a vraťte život všem obcím, které se izraelská okupace a agrese pokusila zničit. Vítězství naší země závisí na vašem návratu,“ dodal.

Mnoho dalších rodin se pak podle svědků Reuters vydalo na cestu z centrální části hlavního města na jižní předměstí Bejrútu, často s vlajkami Hizballáhu v rukou. Na silnicích hlavního města řada lidí oslavovala „vítězství“ a skandovala jméno zesnulého vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha, jehož zabil izraelský úder v Bejrútu na konci září.

Příměří mezi Izraelem a Hizballáhem (zdroj: ČT24)

Incident v blízkosti hranic

Izraelská armáda dopoledne informovala o incidentu, kdy její vojáci sáhli k varovnými výstřelům směrem k několika automobilům, které se přiblížily k oblasti, kam dosud nepovoluje vstup. Incident se podle úřadů stal ve vesnici Kfar Killá, která leží v bezprostřední blízkosti hranic. Podle armády se vozidla po varovných výstřelech otočila a odjela.

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac v souvislosti s tímto incidentem uvedl, že nařídil armádě, aby „tvrdě a nekompromisně“ zasahovala proti členům Hizballáhu, kteří by se pokusili dostat do pohraničních vesnic spolu s vracejícími se civilisty.

Armádní generál ve výslužbě Šedivý o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem (zdroj: ČT24)

Šedivý se domnívá, že izraelská armáda bude natolik silná, že „klid v době, kdy z tohoto území bude odcházet, udrží“. „Uvidíme, jak bude schopná libanonská armáda, která má převzít kontrolu nad územím, které bylo kontrolováno Hizballáhem,“ dodal.

„Panují pochybnosti, zda špatně vyzbrojená a špatně placená libanonská armáda bude schopna a ochotna v případě nutnosti konfrontovat ozbrojence Hizballáhu. Zazněly už ale sliby od Evropské unie a ze světa, že by mezinárodní společenství mělo finančně podpořit libanonskou armádu,“ informoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Štěpán Macháček k příměří mezi Izraelem a Hizballáhem (zdroj: ČT24)

Vzájemné ostřelování mezi Izraelem a Hizballáhem se stalo každodenním od loňského 8. října, den po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael, jímž propukla válka v Pásmu Gazy. Ve druhé polovině září izraelská armáda výrazně zintenzivnila bombardování objektů spojených podle ní s Hizballáhem v Libanonu, kde zabila řadu velitelů hnutí včetně dlouholetého lídra Hasana Nasralláha. Od října vedla izraelská armáda i pozemní operaci na jihu Libanonu.

Světové reakce

Příměří mezi Izraelem a Hizballáhem vítají evropští lídři, Čína, Turecko či Egypt. České ministerstvo zahraničí věří, že „dohoda dojednaná za účasti Spojených států a Francie umožní návrat obyvatel severního Izraele a jižního Libanonu do jejich domovů a stane se základem pro dlouhodobé mírové uspořádání v regionu“.

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve středu prohlásilo, že je připraveno uzavřít s židovským státem dohodu o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmí, sdělil agentuře AFP vysoce postavený představitel hnutí. Současně obvinil Izrael, že uzavření dohody brání, a příměří v Libanonu označil za významný úspěch.