Po více než roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války mezi Izraelem a libanonským teroristickým hnutím Hizballáh vstoupila ve středu ve 04:00 místního času (03:00 SEČ) v účinnost dohoda o příměří, kterou v úterý oznámil americký prezident Joe Biden. Obě strany ještě několik hodin předtím prováděly údery na cíle protivníka. Podle webu The Times of Israel to vypadá, že příměří je dodržováno.
Mezi Izraelem a Hizballáhem utichla palba, platí příměří
Dohoda zprostředkovaná Spojenými státy a Francií podle agentury Reuters předpokládá, že se izraelské jednotky během šedesáti dní stáhnou z jižního Libanonu, zatímco se tam rozmístí vojáci libanonské armády. Hizballáh současně přesune své síly od izraelsko-libanonských hranic za řeku Lítání.
- Stažení izraelské armády z Libanonu
- Stažení jednotek Hizballáhu za řeku Lítání
- Šedesátidenní přechodné období
- Jednání o sporných hraničních oblastech
- Dohled výboru pěti zemí
- Právo Izraele znovu zaútočit v případě porušení dohody
Podle Bidena příměří otevírá cestu k trvalému ukončení konfliktu mezi Izraelem a Íránem podporovaným hnutím, který si v Libanonu podle oficiálních údajů vyžádal více než 3800 mrtvých. Izrael eviduje 78 obětí na svém území.
Biden a francouzský prezident Emmanuel Macron v úterním společném prohlášení uvedli, že Francie a USA budou pracovat na tom, aby bylo příměří realizováno v plném rozsahu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu prohlásil, že Izrael dohodu o příměří přijímá, rázně ale odpoví na jakékoliv její porušení ze strany Hizballáhu.
Hizballáh se k příměří dosud oficiálně nevyjádřil, jeho vysoce postavený představitel Hasan Fadlalláh ale v libanonské televizi al-Džadíd řekl, že podporuje rozšíření působnosti libanonského státu a že hnutí vyjde z války silnější. „Tisíce lidí se připojí k odboji. (…) Odzbrojení odboje byl izraelský návrh, který padl,“ řekl Fadlalláh, který je zároveň poslancem libanonského parlamentu.
Írán ústy mluvčího ministerstva zahraničí Esmáíla Baghájího uvedl, že příměří v Libanonu podporuje. Teherán dlouhodobě podporuje šíitský Hizballáh, palestinské teroristické hnutí Hamás i jemenské povstalce hútíe v jejich útocích proti Izraeli.
Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý uvedl, že s příměřím nejsou v Izraeli spokojeni především pravicoví voliči. „Nevěří, že se lidé mohou vrátit zpátky na území, ze kterého museli odejít po úderech Hizballáhu,“ upřesnil Šedivý.
Poslední útoky před příměřím
Údery v Libanonu prováděl Izrael ještě zhruba hodinu předtím, než příměří nabylo účinnosti. Terčem vzdušných útoků se v noci na středu stalo jižní předměstí Bejrútu a také tři hraniční přechody se Sýrií na severu Libanonu. Syrská státní média uvedla, že v důsledku úderů na hraniční přechody a cíle v syrské provincii Homs zemřelo šest lidí, z toho dva vojáci.
Hizballáh na Bidenovo oznámení o dosažení dohody o příměří dosud nereagoval. V samostatném prohlášení ale v noci na středu uvedl, že v odvetě za izraelské údery na Bejrút vypustil bezpilotní letouny na několik „citlivých vojenských cílů“ v Tel Avivu a jeho okolí, uvedla agentura AFP.
Načítání...
Libanonská armáda ve středu ráno oznámila, že přijala „nezbytná opatření“ ke svému opětovnému nasazení na jihu Libanonu. Současně varovala vysídlené obyvatele libanonského pohraničí, aby se do svých domovů nevraceli, dokud se z oblasti nestáhnou jednotky izraelské armády.
Také mluvčí armády židovského státu bezprostředně po vyhlášení příměří obyvatele evakuovaných vesnic na jihu Libanonu na síti X v arabštině vyzval, aby se zatím domů nevraceli, neboť tam dosud zůstávají rozmístěny jejich jednotky. Navzdory tomu už něco málo přes hodinu po začátku příměří zamířily na jih Libanonu proudy aut s vysídlenci, napsal web The Times of Israel.
Šedivý se domnívá, že izraelská armáda bude natolik silná, že „klid v době, kdy z tohoto území bude odcházet, udrží“. „Uvidíme, jak bude schopná libanonská armáda, která má převzít kontrolu nad územím, které bylo kontrolováno Hizballáhem,“ dodal.
„Panují pochybnosti, zda špatně vyzbrojená a špatně placená libanonská armáda bude schopna a ochotna v případě nutnosti konfrontovat ozbrojence Hizballáhu. Zazněly už ale sliby od Evropské unie a ze světa, že by mezinárodní společenství mělo finančně podpořit libanonskou armádu,“ informoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Vzájemné ostřelování mezi Izraelem a Hizballáhem se stalo každodenním od loňského 8. října, den po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael, jímž propukla válka v Pásmu Gazy. Ve druhé polovině září izraelská armáda výrazně zintenzivnila bombardování objektů spojených podle ní s Hizballáhem v Libanonu, kde zabila řadu velitelů hnutí včetně dlouholetého lídra Hasana Nasralláha. Od října vedla izraelská armáda i pozemní operaci na jihu Libanonu.