Íránský tanker je podle satelitních snímků u syrského přístavu Tartús, píše AP

Íránský tanker Adrian Darya 1, který je předmětem diplomatické roztržky mezi Teheránem a Západem, se podle satelitních snímků patrně nachází u syrského přístavu Tartús. Uvedla to agentura AP. Plavidlo ještě pod původním označením Grace 1 v červenci u Gibraltaru zadrželo britské námořnictvo kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zakazují sankce Evropské unie.

Gibraltar íránské plavidlo propustil 15. srpna, když jej Teherán ujistil, že ropa na palubě nebude dopravena do Sýrie. Aktuální - a právě syrskou - polohu lodi podle AP ukazují satelitní snímky společnosti Maxar Technologies. Írán oficiálně nepřiznal, že loď do Sýrie míří, a tanker v pondělí přestal vysílat signály o svém umístění.

Snímky podle AP odpovídají černobílému obrázku, který umístil na Twitter taky americký bezpečnostní poradce John Bolton.

Americké ministerstvo financí zaneslo na konci srpna tanker Adrian Darya 1 na černou listinu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo následně uvedl, že USA mají spolehlivou informaci, že tanker míří do Sýrie.

USA tvrdí, že plavidlo patří íránským revolučním gardám, jež Washington nedávno označil za teroristickou organizaci.