Hongkong zachvátil chaos. Dva lidé jsou po potyčkách v kritickém stavu

Nahrávám video
Události: Chaos a násilí v ulicích Hongkongu
Zdroj: ČT24

Policie v Hongkongu v pondělí brzy ráno střílela ostrými náboji a postřelila při tom 21letého protestujícího ve východní části ostrova. Dalšího muže zapálil blíže neupřesněný útočník poté, co se na ulici dostal do politického sporu se skupinou mladých lidí. Oba jsou v kritickém stavu v nemocnici. Město zachvátil chaos, k potyčkám dochází na řadě míst. Částečně opět nejezdí metro a vlaky a nefungují ani některé služby.

Demonstrace na podporu demokratických reforem a proti místní i pekingské vládě už trvají pět měsíců, v poslední době ale pravidelně přerůstají v násilí.

„Policisté používají čím dál tím tvrdší taktiku. Často jsme svědky toho, že jsou agresivní vůči lidem, kteří nepředstavují nebezpečí. Lidé se ptají, jestli policie stupňuje sílu na příkaz Pekingu,“ uvedla z Hongkongu zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž rezignaci demonstranti požadují, zdůraznila, že stupňující se násilí nepřinutí hongkongskou vládu k politickým ústupkům a splnění požadavků demonstrantů. Vláda vynaloží maximální úsilí, aby protivládní protesty ukončila, prohlásila Lamová, podle níž jen během pondělí utrpělo zranění přes šedesát osob.

Demonstrant je postřelený do břicha

Hongkongská policie v pondělí s pomocí slzného plynu a vodního děla rozháněla protesty v obchodní čtvrti v centru města a použila i ostrou střelbu na velké křižovatce, kterou aktivisté zablokovali.

Podle agentury AP se policista snažil zahnat dav demonstrantů na křižovatce ve čtvrti Sai Wan Ho a dostal se při tom do rvačky s jedním z protestujících. Po chvíli se k němu přiblížil další muž oblečený v černém s obličejem zakrytým maskou, policista na něj namířil pistoli a střelil ho do břicha.

Záběry ukazují demonstranta ležícího v kaluži krve s široce otevřenýma očima. Mladík byl hospitalizován v kritickém stavu a lékaři ho operovali.

V kritickém stavu byl převezen do nemocnice také muž, který se podle videonahrávky zveřejněné na internetu dostal do hádky se skupinou mladých lidí o otázce národní identity. Následně ho kdosi polil hořlavinou a zapálil zapalovačem, napsala agentura AP. 

Policie najížděla do demonstrantů a vtrhla na univerzitu

V pondělí byl ve městě přerušen provoz některých linek místních vlaků a metra kvůli požárům a překážkám na kolejích. Těžkooděnci byli rozmístěni poblíž nádraží a nákupních center. Protestující také s pomocí barikád zablokovali silnice, čímž v některých oblastech vznikaly dopravní zácpy.

Podle videonahrávky, zmíněné agenturou AP, policista na jednom místě najížděl na motocyklu do davu, aby rozehnal shromážděné demonstranty. Policie také vtrhla do areálu univerzity, kde se konala protestní akce. 

Nahrávám video
Policie tvrdí, že se postřelený demonstrant snažil sebrat policistovi zbraň
Zdroj: ČT24

Nepokoje zesílily po smrti studenta

Bývalá britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současné době je spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Poslední vlnu násilí odstartovala smrt studenta, který před týdnem spadl při zásahu policistů ze střechy krytého parkoviště. Zemřel v pátek v nemocnici

Šéfredaktor čínského státního listu Global Times ve svém blogu varoval, že v Hongkongu může kdykoli zasáhnout čínská armáda. Hongkongští policisté se podle něj proto nemusejí ničeho bát. „Nemáte pouze podporu hongkongského a čínského lidu, ale také vojáků Čínské lidové osvobozenecké armády,“ napsal šéfredaktor Chu Sin-ťin.

Čínská lidová armáda má od roku 1997 v Hongkongu posádku čítající až dvanáct tisíc vojáků, kteří zatím při protestech nezasahovali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Německo chce posílit pravomoci zpravodajských služeb

Tři dny po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu vyhlásil tehdejší německý kancléř Olaf Scholz novou éru obranné a bezpečnostní politiky své země. Pojem Zeitenwende se vžil i mimo Německo. Největší stát Evropy začal zbrojit a zvětšovat armádu. Vláda současného kancléře Friedricha Merze v reformách pokračuje. Na řadě jsou zpravodajské služby.
před 20 mminutami

Argentinský parlament souhlasil s reformou trhu práce

Argentinský parlament schválil reformu trhu práce. Jde o jeden z klíčových bodů programu libertariánského prezidenta Javiera Mileie, jehož návrh posilující pozici zaměstnavatelů vyvolával masové protesty i stávky. Senátoři v závěrečném hlasování nová pravidla podpořili potřebnou většinou hlasů. Agentura Reuters to označila za jeden z dosud největších Mileiových trimfů.
před 1 hhodinou

Pentagon označil Anthropic za bezpečnostní riziko, firma se obrátí na soud

Společnost Anthropic se obrátí na soud. Reaguje tím na rozhodnutí ministerstva obrany USA, které ji označilo za bezpečnostní riziko dodavatelského řetězce. Firma v pátek nevyhověla jeho požadavkům týkajícím se používání umělé inteligence (AI). Americký prezident Donald Trump krátce před tím uvedl, že nařídil federálním úřadům postupně ukončit využívání jejích AI technologií.
před 2 hhodinami

Pád letadla v Bolívii nepřežilo patnáct lidí

Nejméně patnáct lidí zemřelo po pádu vojenského nákladního letadla, zřítilo se na silnici u bolivijské metropole La Paza. Dalších deset osob utrpělo zranění. Podle místních médií o tom informovali hasiči. Letoun, který převážel peníze, poničil asi desítku aut. Podle agentury AFP byl stroj těžce poškozen a do okolí z něj létaly bankovky. Příčina nehody zatím není známa. Policisté podle webu El Deber museli použít slzný plyn proti lidem, kteří si chtěli z místa nehody odnášet peníze.
02:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nařídil úřadům ukončit využívání AI od Anthropicu

Americký prezident Donald Trump nařídil federálním úřadům postupně ukončit využívání technologií umělé inteligence (AI) od firmy Anthropic. Učinil tak poté, co společnost odmítla ustoupit americkému ministerstvu obrany ve sporu o bezpečnost využívání AI pro vojenské účely. Americké ministerstvo obrany podotklo, že pokud firma nepřistoupí na jeho žádost, bude považována za „riziko pro dodavatelský řetězec“ a riskuje ztrátu státní zakázky v hodnotě 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Po vykolejení tramvaje v Miláně jsou dva mrtví a pět desítek raněných

Dva lidé zemřeli a devětačtyřicet dalších utrpělo zranění poté, co v italském Miláně vykolejila tramvaj, píše Reuters. Dříve agentura informovala o jedné oběti a jednom člověku v kritickém stavu. Zatím není jasné, co bylo příčinou nehody ve městě, které v současné době hostí Týden módy a kde minulý týden skončily zimní olympijské hry.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Keňská policie odhalila síť verbující muže do ruské armády

Policie v Keni odhalila zločineckou síť, která verbovala mladé muže do ruské armády na Ukrajinu. Některé podvodně nalákala na civilní práci v Rusku, jiným slíbila vysoký plat. Podle vyšetřování se nechalo zlákat přibližně tisíc mužů – tři desítky se pohřešují, nejméně 89 pak zůstává na frontě. Dle ukrajinského ministerstva zahraničí bojuje na ruské straně nejméně sedmnáct set žoldnéřů z 36 afrických zemí.
před 8 hhodinami

Pákistán bombardoval Kábul a Kandahár

Pákistán v pátek ráno v odvetě za čtvrteční přeshraniční údery bombardoval pozice Talibanu v afghánských městech včetně Kábulu a Kandaháru. Pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif na síti X napsal, že jeho zemi došla trpělivost a nachází se už v otevřené válce s afghánským Talibanem. Obě strany hlásí vysoké ztráty, údaje o obětech se ovšem výrazně rozcházejí a není je možné ověřit, píše agentura Reuters. Výbuchy jsou podle agentury AFP hlášeny i z provincií Kandahár a Paktía.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...