Historická porážka a naprosté ponížení Mayové, komentuje britský tisk odmítnutí brexitové dohody

Za historickou porážku a naprosté ponížení premiérky Theresy Mayové označují shodně britská média výsledek úterního hlasování o brexitové dohodě. Poslanci Dolní sněmovny dokument, který britská vláda vyjednala s Bruselem a který má upravit podmínky britského odchodu z evropského bloku, drtivě odmítli. Podle evropského tisku se dění kolem brexitu ocitlo zpět na bodě nula.

„Mayová utrpěla historickou porážku,“ napsal na titulní stránce list The Guardian. Také list Financial Times upozorňuje, že porážka vlády v Dolní sněmovně byla nejvýraznější „v moderní historii“. Dohoda o brexitu byla zamítnuta rozdílem 230 hlasů, přičemž dosud nejkrutější porážku zažil v roce 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasů.

Za „naprosté ponížení“ britské premiérky úterní hlasování označil na titulní straně list The Daily Telegraph. „Je potřeba zvláštního druhu schopností, abyste proti sobě dokázali sjednotit tolik lidí,“ stojí v komentáři těchto novin k výsledku klíčového hlasování.

Také list s názvem „i“ označil výsledek úterního hlasování za „historické ponížení“ a na titulní straně otiskl fotografii premiérky Mayové. Titulek listu The Times rovněž hlásá, že „Mayová utrpěla historickou porážku“.

Zpravodaj ČT Vostal: Plán B bude muset mít podle mluvčího premiérky základ v brexitové dohodě (zdroj: ČT24)

The Sun: Mayová jako blboun nejapný

Ani britské bulvární listy nešetří kritikou na premiérčinu adresu. The Sun na titulní stránce otiskl fotomontáž, na které je tělo ptáka dronteho mauricijského známého také jako dodo a v češtině i jako blboun nejapný s hlavou britské premiérky. „Brexitová dohoda Mayové je mrtvá jako dodo,“ použil The Sun k popisu situace anglické přísloví, které se se odvolává na dávno vyhynulého ptáka.

Podle dalšího britského bulvárního listu Daily Mail Mayová nyní „bojuje o život“. „Žádná dohoda, žádná naděje, žádné ponětí, žádná důvěra,“ shrnul lakonicky úterní i možný středeční vývoj na britské politické scéně bulvár Daily Mirror. Stejně jako ostatní listy připomíná, že večer se bude na návrh labouristické opozice hlasovat o nedůvěře britské vládě.

List Daily Express porážku označuje za „zdrcující“. Jeho titulku dominuje slovo „dismay“, které v angličtině značí hrůzu či děs a zároveň obsahuje příjmení předsedkyně britské vlády.