Blboun nejapný nebyl blbý. Nový výzkum ukázal, co tento pták uměl

Vědci teprve nyní odhalují tajemství, která obklopují vymřelého ptáka dronta mauricijského, kterému se také říkalo blboun nejapný.

Protože byl dronte vyhubený už roku 1662, tedy dříve, než mohl proběhnout jeho vědecký výzkum. O způsobu jeho života tedy víme jen málo, nejčastěji od námořníků, kteří ho vyhubili. Ty ale nejvíc zajímalo, jak chutná jeho maso – zmateně však popisovali dokonce i barvu, pro některé byl černý, pro jiné šedý.

Jihoafrická bioložka Delphine Angstová v rámci svého výzkumu získala přístup k většině kosterních pozůstatků, které se po blbounech dochovaly. Dokázala tak o nich zjistit víc než většina vědců za uplynulá staletí.

Dronte mauricijský
Zdroj: undefined

Z analýzy pozůstatků vyplývá, že mláďata drontů se líhla v srpnu a velice rychle rostla až do okamžiku, než dosáhla dospělosti. V březnu se zbavovali svrchního peří, tehdy bylo vidět našedlé spodní, o němž se zmiňovali námořníci v historických záznamech.

Vědci z jejího týmu studovali kosti ptáků pod mikroskopem – tuto metodu zatím nikdo ke zkoumání drontů nepoužil. Je pravděpodobné, že ptáci potřebovali vyrůst tak rychle především proto, aby přežili sezonu cyklonů mezi prosincem a březnem, která sebou přinášela nedostatek potravy.

Přestože ptáci byli velmi brzy velcí, dlouhou dobu ještě nebyli dospělí – mohli v dosažení sexuální dospělosti počkat relativně dlouhou dobu, protože na Mauriciu neměli žádné přirozené nepřátele. Současně nešlo o nijak hloupé zvíře. Portugalci, kteří ho objevili, ho nazvali „dodo“ tedy tupec, ale dodo mohl být podobně inteligentní jako naše slepice. Jen neznal lidi a nedokázal tedy reagovat na rizika spojená s nimi – což na námořníky mohlo působit jako hloupost.

Proč vymřel?

Výzkum pomohl popsat také příčinu vyhynutí těchto ptáků – z povrchu Země zmizeli necelých 100 let poté, co na jejich ostrov dorazili první lidé. Lov samozřejmě k jejich vymření výrazně přispěl, zdá se ale, že ještě větší vliv měla zvířata, která si lidé dovezli – prasata, krysy a další. Protože byli drontové nelétaví, měli hnízda s vejci na zemi, kde se k nim tito nenasytní savci mohli snadno dostat. Námořníci velmi rychle poznali, že jeho maso je značně nechutné, takže s lovem rychle přestali.

V krátkém čase, který stačil savcům k tomu, aby jim zlikvidovali vejce, se ptáci nestačili přizpůsobit. Přesný proces, jak drontové vyhynuli, však stále ještě není zcela známý – vědcům chybí spousta důležitých dat.

Dronte byl z genetického hlediska příbuzným holubů; měřil až metr a byl tedy podobný dnešnímu krocanovi. Měl výrazný zobák dlouhý téměř čtvrt metru, který mu sloužil k tomu, aby se mohl živit značně různorodou stravou – od ovoce, přes ryby až po hmyz. Námořníci uváděli, že drontové sežrali všechno, co viděli.

Šlo o nelétavé ptáky – vzhledem k neexistenci predátorů na ostrově jim křídla zakrněla a pro let byla nepoužitelná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 14 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...