Hamás v Gaze se odtrhl, řídí ho bratr zabitého Sinvára, píše WSJ

Do čela teroristické organizace Hamás v Pásmu Gazy se postavil bratr zabitého vůdce hnutí Jahjá Sinvára Muhammad. S odkazem na arabské a izraelské zdroje to napsal americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Cílem Muhammada Sinvára je podle listu obnovit struktury hnutí Hamás, které poničily izraelské údery, a nábor nových členů. Hamás informaci listu nekomentoval.

Když izraelské jednotky v polovině loňského října zabily na jihu Pásma Gazy vůdce Sinvára, rozhodlo se hnutí Hamás pro kolektivní vedení. Ozbrojenci z Pásma Gazy s tím ale nesouhlasili, a proto nyní operují autonomně a jejich faktickým šéfem se stal bratr zabitého vůdce Muhammad Sinvár, řekly WSJ arabské diplomatické zdroje zapojené do jednání o příměří s Izraelem.

Muhammad Sinvár je za aktivitami Hamásu v Pásmu Gazy také podle izraelského admirála ve výslužbě Amira Aviviho. „Muhammad Sinvár řídí všechno,“ citoval ho WSJ.

Za války, která začala v říjnu roku 2023, se Izraeli podařilo zabít velkou část vedení Hamásu i tisíce jeho příslušníků. Muhammad Sinvár je tak jedním z velitelů s největší zkušeností, kteří Hamásu zůstali. Jeho cílem je obnovit poničené struktury Hamásu a zajistit nábor nových bojovníků, který se podle amerického listu palestinskému hnutí daří.

Podle různých zdrojů se Hamásu v posledních měsících podařilo získat stovky až několik tisíc nových členů. Hamás novým rekrutům slibuje materiální výhody a sází i na odpor, který v nich vzbuzuje izraelská vojenská operace. „Jsme v situaci, kdy tempo, kterým se Hamás obnovuje, je vyšší než tempo, kterým ho likvidují ozbrojené síly Izraele“ řekl listu Avivi.

Muhammad Sinvár stál za únosem Šalita

Muhammad Sinvár je zhruba o deset let mladší než jeho bratr Jahjá, který se narodil v roce 1962. Izraelské bezpečnostní složky o něm mají méně informací než o jeho starším bratrovi, který léta strávil v izraelském vězení. Podle arabských představitelů působil převážně v zákulisí, čímž si vysloužil přezdívku „Stín“, dodal WSJ.

Vysoký izraelský představitel americkému listu řekl, že se bezpečnostní složky snaží Muhammada Sinvára dopadnout. „Usilovně pracujeme na tom, abychom ho našli,“ citoval ho list.

Podle izraelských představitelů byl Muhammad Sinvár jedním z lidí odpovědných za únos izraelského vojáka Gilada Šalita v roce 2006, který nakonec vedl k propuštění Sinvárova bratra při výměně vězňů o pět let později.

Izrael vede vojenskou operaci v Pásmu Gazy po teroristickém útoku na izraelské území z předloňského října. Při útoku zahynulo na dvanáct set lidí a zhruba 250 lidí Hamás a jeho spojenci zavlekli do Pásma Gazy. Hamásem kontrolované úřady v Pásmu Gazy tvrdí, že při izraelských úderech zemřelo v regionu na 46 tisíc lidí. Tisíce dalších lidí podle nedávné studie zemřely v souvislosti se špatnou humanitární situací v Pásmu Gazy.

Izrael podle WSJ tvrdí, že zabil na sedmnáct tisíc členů Hamásu a že několik dalších tisíc jich zajal. Izraelské úřady se domnívají, že Hamás měl před válkou na třicet tisíc bojovníků. Cílem operace je podle izraelské vlády úplné zničení vojenských schopností Hamásu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pod mezinárodním tlakem Čína zavřela tábory pro Ujgury, píše český vědec

Čína se prezentuje jako imunní vůči mezinárodnímu tlaku, především v otázce lidských práv. Praxe ale ukazuje, že Peking je ve skutečnosti na mezinárodní tlak citlivý, ukazuje nový výzkum českých vědců z Ústavu mezinárodních vztahů. Právě tento tlak měl podle nich vést k tomu, že Čína zrušila většinu táborů, kde věznila milion Ujgurů, a zadržené propustila nebo je přesunula jinam.
před 1 hhodinou

VideoPolsko je průkopníkem finančních inovací i díky svému platebnímu systému

Polsko je průkopníkem finančních inovací. Podle nového měření je země dokonce jedničkou v platbách přes internet nebo pomocí mobilního telefonu. Pomáhá k tomu i speciální polský platební systém Blik. Ten lze využít k platbám v e-shopech i kamenných obchodech, výběrům z bankomatů i platbám za služby. Stačí zadat jednorázový kód, který vygenerovala aplikace, a potvrdit. Systém funguje deset let a pravidelně ho využívá 53 procent obyvatel. Jen loni s ním Poláci uskutečnili téměř tři miliardy plateb – mnohem více než kreditními a debetními kartami.
před 2 hhodinami

Kubánská pobřežní stráž zastřelila čtyři lidi na člunu. Prý plánovali útoky

Kubánská pobřežní stráž zabila ve středu večer čtyři lidi, kteří vpluli do kubánských vod na motorovém člunu. Šest dalších zranila. Později je ministerstvo vnitra v Havaně označilo za „protivládně smýšlející Kubánce“ dříve hledané za plánování útoků v zemi. Na člunu prý měli několik zbraní a výbušnin a chtěli na ostrově rozpoutat teror. Úřady na ostrově v souvislosti se spiknutím zadržely dalšího podezřelého.
před 2 hhodinami

Hongkongský soud zrušil skoro šestiletý trest pro Jimmyho Laie z roku 2022

Hongkongský odvolací soud zrušil rozsudek nižšího soudu, který v roce 2022 uložil uvězněnému prodemokratickému mediálnímu magnátovi Jimmymu Laiovi bezmála šestiletý trest vězení za podvody. Napsaly to agentury Reuters a AP. Lai však ve vězení zůstává, protože začátkem února dostal dvacet let vězení za porušení zákona o národní bezpečnosti.
před 3 hhodinami

USA kvůli údajným podvodům pozastaví část financování pojištění v Minnesotě

Americká administrativa dočasně pozastaví část financování programu životního pojištění Medicaid pro stát Minnesota. Prohlásil to viceprezident USA JD Vance. Zdůvodnil to podezřením z podvodů v rámci toho, co popsal jako „agresivní boj proti zneužívání veřejných prostředků“, napsala agentura AP.
před 5 hhodinami

Ve Venezuele rezignovali generální prokurátor a ombudsman

Venezuelský generální prokurátor Tarek Saab a ombudsman Alfredo Ruiz rezignovali na své funkce. Agentura Reuters upozornila na Saabovu roli při politických procesech v zemi, popíral prý zadržování politických vězňů. Saab se vzápětí stal prozatímním ombudsmanem. Zvolen bude i dočasný generální prokurátor, než budou do obou funkcí jmenováni nástupci. Na žádost Reuters o komentář Saab zatím nereagoval.
před 8 hhodinami

USA chtějí dalšími sankcemi na Írán vyvinout maximální tlak

Spojené státy uvalily další sankce na Teherán s cílem vyvinout na něj maximální tlak před třetím kolem nepřímých rozhovorů o íránském jaderném programu – to se ve čtvrtek uskuteční v Ženevě. Americké ministerstvo financí se novými sankcemi zaměřilo na více než třicet osob, subjektů a lodí, které podle něj umožňují neoprávněný prodej íránské ropy a produkci zbraní, píše agentura AFP.
před 11 hhodinami

VideoPro vstup do Británie je nyní potřeba registrace ETA

Do Velké Británie je od středy možné cestovat pouze s elektronickou cestovní registrací ETA, kterou musí mít lidé, kteří v zemi chtějí zůstat méně než šest měsíců. Od zavedení registrace pro Evropany loni v dubnu teoreticky stačilo o ni mít požádáno – tolerance ale skončila. Podle tamní vlády ETA, která se vyřizuje on-line a stojí v přepočtu necelých 450 korun, zefektivní imigrační systém. Změny se týkají všech, kteří nemají vízum, povolení k pobytu nebo britský pas. Komplikace přinesly držitelům dvojího občanství.
před 11 hhodinami
Načítání...