Domů se nevracejte, varuje Izrael část Libanonců. Příměří navzdory

Izrael varoval Libanonce před návratem do jejich domovů na jihu země. Učinil tak navzdory příměří uzavřenému na konci listopadu, jež ukončilo intenzivní boje mezi izraelskou armádou a libanonským teroristickým hnutím Hizballáh. Napsal o tom deník The Guardian. Mírová mise OSN UNIFIL vyzvala izraelskou armádu, aby urychlila svůj odchod z libanonského území.

Mluvčí izraelské armády Avičaj Adrai vyzval obyvatele 62 jiholibanonských vesnic, které se nacházejí jižně od linie stanovené armádou, aby se nevraceli do svých domovů. „Každý, kdo se pohybuje jižně od této linie, se vystavuje nebezpečí,“ uvedl na sociální síti X.

Příměří, které zprostředkovaly Spojené státy a Francie, dává izraelské armádě na odchod z jižního Libanonu 60 dní, během této doby postupně převezme kontrolu nad oblastí libanonská armáda. Ta bude jižně od řeky Lítání působit společně s misí OSN.

Dohoda přerušila boje mezi Izraelem a Hizballáhem, které trvaly přes rok. Hizballáh od loňského října ostřeloval sever židovského státu, zatímco izraelská armáda prováděla odvetné údery na území Libanonu, jejichž intenzita výrazně vzrostla od konce letošního září. Prvního října pak izraelské jednotky vpadly do příhraniční oblasti jižního Libanonu.

Město Chijám na jihu země, ze kterého se izraelská armáda stáhla 11. prosince, v pondělí navštívil úřadující libanonský premiér Nadžíb Míkátí. Setkal se tam s vrchním velitelem mírové mise OSN na jihu Libanonu (UNIFIL), jejíž jednotky spolu s libanonskou armádou nyní oblast kontrolují.

Míkátí také v pondělí vyzval Francii a USA, aby na Izrael vyvinuly tlak, a urychlily tak stažení jeho jednotek z celého libanonského území. „UNIFIL velmi naléhá na zrychlení procesu stahování IDF (izraelské armády) a rozmisťování LAF (libanonské armády),“ uvedla mise OSN na jihu Libanonu. Židovský stát a Hizballáh také vyzvala, aby se zdržely akcí, které „by mohly ohrozit křehkou stabilitu“ na jihu Libanonu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo, Británii a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil hrozbu za nepřijatelnou, podle britského premiéra Keira Starmera je uvalování cel naprosto chybné. Reagují i další unijní politici.
17:36Aktualizovánopřed 26 mminutami

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů. Trump se vyslovil pro změnu režimu

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro změnu režimu v Íránu. Teheránské vládě vyčetl, že používá v nebývalém rozsahu útlak a násilí. Šéf Bílého domu to řekl serveru Politico.
09:25Aktualizovánopřed 27 mminutami

Ukrajinci trénují na první zimní olympiádu od velké ruské invaze

Do zahájení olympiády v Miláně a Cortině zbývají tři týdny. Pro ukrajinské zimní atlety to budou první hry od začátku plnohodnotné ruské invaze. Trénovat se snaží v bezpečnějších částech vlasti včetně Zakarpatí, ale i v cizině, zjistila zpravodajka ČT Darja Stomatová. Na Hry se chystají i Rusové a Bělorusové, startovat však budou jen pod neutrální vlajkou.
před 1 hhodinou

EU a Mercosur podepsaly obchodní dohodu

Představitelé Evropské unie a jihoamerického bloku Mercosur podepsali obchodní dohodu. Úmluva se připravovala 25 let a podle Evropské komise (EK) vytvoří největší zónu volného obchodu na světě, která bude pokrývat trh s více než sedmi sty miliony spotřebitelů. Vyvolává ale protesty zemědělců v Evropě.
18:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 2 hhodinami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Po pádu dvou lavin v Rakousku zemřelo nejméně pět lidí

Po pádu dvou lavin zemřelo v Rakousku nejméně pět lidí. Neštěstí se stalo v oblasti salcburského Pongau. S odkazem na horskou záchrannou službu o tom informuje agentura APA. Národnost mrtvých zatím není známa.
před 4 hhodinami

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...