Cíle okupantů na Krymu i přímo v Rusku se staly terčem rozsáhlého útoku, Moskva mluví o stovce dronů

Přístavní město Sevastopol na Rusy okupovaném ukrajinském Krymu čelilo rozsáhlému útoku vzdušných a námořních dronů, uvedly okupační úřady. Ukrajinské drony útočily podle ruských úřadů i na cíle přímo v Rusku – na přístavní město Novorossijsk, které je další základnou Černomořského loďstva, a na rafinerii v Tuapse. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že nad různými oblastmi bylo zneškodněno šest námořních a všech 102 vzdušných dronů. Telegramové kanály i místní úřady ale hovoří o škodách. Charkov zažil dosud nejdelší vzdušný poplach, trval přes šestnáct hodin.

Ruskem dosazený „gubernátor“ Sevastopolu Michail Razvožajev tvrdí, že se rozsáhlý útok podařilo odrazit. „Zničeny byly desítky bezpilotních letounů a více než pět bezposádkových člunů,“ uvedl a dodal, že útok si podle záchranářů nevyžádal zraněné.

Trosky sestřeleného dronu podle něj poškodily rozvodnu v Sevastopolu. Město se ocitlo částečně bez proudu a úřady rozhodly dočasně zrušit vyučování ve všech školách a školkách, uvedl Razvožajev. Úřady oznámily, že oprava poškozené rozvodny potrvá nejméně den.

Rusko v podobných případech většinou informuje jen o počtu zneškodněných dronů či raket, aniž by zmínilo případné škody, zraněné či oběti. Například ve středu bez dalších podrobností konstatovalo, že protivzdušná obrana zničila nad Krymem deset střel ATACMS, které podle dřívějších informací dodaly Ukrajině Spojené státy, a v noci na čtvrtek dalších pět.

Jiné zdroje, například ruský telegramový kanál Astra, ale upozornily, že v důsledku těchto dvou útoků byly na letišti Belbek zničeny dvě ruské stíhačky MiG-31, systém protivzdušné obrany S-400, sklad pohonných hmot a čerpací stanice. Astra dále tvrdí, že útoky zabily dva ruské vojáky a dalších jedenáct zranily.

V pátek se pak objevily satelitní snímky letiště v Belbeku, které ukazují, že poškozeny či zničeny byly dva letouny MiG-31, jeden Su-27 a jeden MiG-27 a také nádrže s palivy a mazivy.

Útoky na cíle v Rusku

Kromě Sevastopolu se cílem dronových náletů staly v noci na pátek i Novorossijsk a Tuapse. Gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev mluví v případě Novorossijsku o „neúspěšném pokusu o útok“ a sestřelení deseti dronů. Obyvatelé Novorossijska ale hlásili přes třicet výbuchů a ruský telegramový kanál Astra píše, že drony zasáhly přístav a sklady s ropou.

Krizový štáb v Krasnodarském kraji tvrdí, že dva ukrajinské drony zaútočily na rafinerii v Tuapse, v důsledku dopadu jednoho z nich vypukl požár. Podle tvrzení tamních úřadů nebyl nikdo zraněn a oheň je pod kontrolou. Na tuto rafinerii společnosti Rosněfť zaútočily drony už na počátku roku a vyřadily ji na týdny z provozu. Terčem útoku dronů se minulý měsíc stala jiná rafinerie v Krasnodarském kraji, ve Slavjansku.

Dronové útoky na základny ruského námořnictva v Sevastopolu a Novorossijsku jsou společnou operací ukrajinské civilní kontrarozvědky SBU a vojenské rozvědky HUR, píše s odkazem na své zdroje v tajných službách web Ukrajinska pravda. SBU pak podle něj útočila i na rafinerii v Tuapse.

Šestnáct a půl hodiny vzdušného poplachu v Charkově

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk sdělil, že Rusové vyslali na Ukrajinu v noci na pátek dvacet útočných dronů, které všechny protivzdušná obrana zlikvidovala, a to nad Charkovskou, Poltavskou, Vinnyckou, Oděskou a Mykolajivskou oblastí.

Charkov a okolí jsou dlouhodobě terčem ruských útoků, ale v poslední době bombardování a ostřelování zesílila. Ve čtvrtek zažil Charkov nejdelší letecký poplach od začátku plnohodnotné ruské invaze. Server The Kyiv Independent píše, že trval více než šestnáct a půl hodiny, úřady ho odvolaly teprve v pátek kolem 01:00 místního času (kolem půlnoci SELČ).

Starosta města Ihor Terechov ve čtvrtek odpoledne psal o tom, že byla zasažena výšková obytná budova v centru Charkova. Zranění utrpělo jedenáct lidí, mezi nimi jedno osmileté dítě. Následně informoval, že se ve městě ozývají další výbuchy, stejně tomu bylo po 22:00, kdy varoval před možným útokem dronů typu Šáhed. Zasažena byla Osnovjanská čtvrť na jihu města, kde vypukl požár. Před půlnocí pak přišel ještě ruský raketový útok.

Naopak gubernátor ruské Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov tvrdí, že ukrajinský dron zapálil benzinovou stanici u vsi Bessonovka, požár se podařilo uhasit. Prohlásil také, že při útoku ukrajinských dronů na okolí Bělgorodu zahynuli dva lidé, podle něj jde o ženu a její dítě. Tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Ukrajina se k podobným tvrzením ruských úřadů nevyjadřuje.

Telegramový kanál: Rusové svrhli na vlastní cíle v poslední době na čtyřicet bomb

Právě Bělgorod a přilehlé oblasti se přitom podle některých zdrojů stávají terčem nechtěných ruských útoků. Například ruský telegramový zpravodajský kanál Astra tvrdí, že ruské letouny svrhly za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na východě Ukrajiny nejméně 38 leteckých bomb.

„Během 15. května svrhlo ruské letectvo na (ruskou) Bělgorodskou oblast hned tři půltunové bomby,“ píše Astra o posledních případech. Jedna z bomb dopadla přímo u akvaparku Lazurnyj ve vsi Lazurnoje u Belgorodu. Další bombu našli u vsi Krutoj Log a třetí ve vsi Zarečje-Vtoroje. „Ve všech třech případech nikdo nezahynul, ani nebyl zraněn,“ dodala. Předchozí případ se podle Astry stal jen o den dříve, kdy z letounu odpadla blíže neupřesněná bomba či raketa na ves Probuždenije ve Voroněžské oblasti.

Astra připomněla i případ z 4. května, kdy půltunová bomba z ruského letounu dopadla přímo na Bělgorod. Zranila sedm lidí a poškodila 31 domácností a deset aut. Ruské úřady se snažily příčinu zatajit, dodala.

Server RBK-Ukrajina dal zprávu o ruském bombardování vlastní Bělgorodské oblasti do souvislosti s ruskou ofenzivou v sousední ukrajinské Charkovské oblasti, kterou se snaží podpořit ruské letectvo, ale vzhledem k technickým závadám dochází k podobným incidentům. Na problémy s používáním ruských bomb nedávno upozornila i britská vojenská rozvědka, která poukázala na ohrožení civilního obyvatelstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové při leteckých útocích na Ukrajině zabíjeli i o Vánocích

Nejméně čtyři lidé zemřeli při ruských leteckých útocích na Ukrajinu od středečního večera v Oděské, Charkovské a Černihivské oblasti, informovaly místní úřady. Kvůli zásahům energetické infrastruktury jsou napříč zemí hlášeny četné odstávky a výpadky proudu. V noci byl opět na několika místech, mimo jiné v Kyjevě, slyšet poplach. Terčem dronových náletů se stal i přístav a průmyslová zóna v Oděse. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek telefonicky hovořil s americkou delegací.
18:25Aktualizovánopřed 15 mminutami

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
před 4 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 10 hhodinami

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura, uvedly podle agentur AP a Reuters volební úřady. Asfuru dříve podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 11 hhodinami

KLDR údajně otestovala novou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se údajně zúčastnil testu nové rakety. Ve čtvrtek ráno to napsala severokorejská státní média, která citovaly agentury AFP a Reuters. Kim ve středu navštívil i doky, kde KLDR podle státních médií staví svou jadernou ponorku.
před 11 hhodinami
Načítání...