Češi mají rádi Čaputovou a papeže Františka. Nezamlouvá se jim čínský prezident Si

Největší sympatie si ze zahraničních osobností veřejného života získala u Čechů slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Pozitivně ji hodnotí 71 procent lidí. Následuje papež František s 63 procenty kladných hlasů. Naopak nejméně populární je mezi veřejností čínský prezident Si Ťin-pching. Vyplynulo to z červnového průzkumu agentury STEM.

V porovnání s předchozími průzkumy se názory občanů Česka na většinu zahraničních státníků nemění. Například papeže Františka ale vnímají Češi lépe než jeho předchůdce papeže Benedikta, kterého před deseti lety kladně hodnotilo 52 procent dotázaných.

Vedle Čaputové a papeže pozitivní hodnocení převažovala už jen u maďarského premiéra Viktora Orbána (48 %) a Theresy Mayové (47 %), která v době průzkumu byla ještě britskou premiérkou.

Na pátém místě skončil francouzský prezident Emmanuel Macron se 40 procenty příznivých hodnocení a na šestém ruský prezident Vladimir Putin se stabilními 36 procenty. Na německou kancléřku Angelu Merkelovou má pozitivní názor zhruba čtvrtina lidí (26 %). 

„Merkelová se těšila vysoké popularitě do roku 2013, poté její oblíbenost mezi Čechy prudce klesla vlivem migrační krize. Poslední rok ukazuje na mírný nárůst pozitivních postojů, přesto patří mezi nejméně oblíbené politiky ze sledovaného výběru,“ uvedli autoři průzkumu.

Obamu měli Češi radši než Trumpa

O něco menší sympatie než k Merkelové mají lidé k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi (24 %), kterému navíc proti předchozímu roku sympatizantů ještě ubylo. Podle STEM také popularita jeho předchůdce Baracka Obamy v čase klesala, ze 71 procent se dostala k 54 procentům v roce 2016, přesto byla výrazně vyšší než oblíbenost současného prezidenta USA.

Podobně velká část populace jako v případě Trumpa hodnotí pozitivně Junckera (25 %), ve srovnání s americkým prezidentem ho však výrazně víc lidí vůbec nezná (28 %, u Trumpa 3 %). Na posledním místě mezi vybranými zahraničními politiky skončil prezident Číny Si Ťin-pching. Na něj má pozitivní názor 18 procent lidí.